В кінці минулого тижня стало відомо, що керівництво партій “Батьківщина” і “Фронт змін” розглядають можливість створення спільного списку кандидатів у народні депутати. На думку одного з керівників парламентської фракції “БЮТ-Батьківщина” Сергія Соболєва, це збільшить шанси опозиції на створення більшості у Верховній Раді. Партії-союзники “Батьківщини” і “Фронту змін” про плани даних політичних сил дізналися від кореспондента “Комерсант”.
Про те, що керівництво найбільших партій, що входять до Комітету опору диктатурі (КОД), розглядає можливість формування єдиного виборчого списку для участі в парламентських виборах 28 жовтня 2012 року, розповів перший заступник голови парламентської фракції “БЮТ-Батьківщина” Сергій Соболєв . “Найбільші партії, які представлені в Комітеті опору диктатурі, планують скласти не тільки загальний список кандидатів в депутати по мажоритарних округах, а й загальний партійний список, щоб йти в парламент потужною колоною”, – повідомив пан Соболєв. При цьому називати учасників переговорів він не став.
Лідер партії “Фронт змін” Арсеній Яценюк підтвердив факт ведення переговорів з “Батьківщиною” щодо формування загального партійного списку. Правда, він уточнив, що це тільки один з можливих варіантів участі його партії в парламентських виборах. “Ми плануємо йти об’єднаною опозицією і розглядаємо всі формати, в тому числі формат єдиного списку”, – пояснив пан Яценюк.
Учасники переговорів вважають, що єдиний список від опозиції на виборах отримає більшу підтримку, ніж всі списки партій разом узяті. “Мій прогноз по пропорційній частині: якщо окремо” Батьківщина “отримує 90 плюс-мінус 10 депутатських мандатів, а” Фронт змін “45 плюс-мінус 10 мандатів (з 225. -авт.), то об’єднання дасть нам абсолютну більшість за партійними списками – з величезною перевагою в порівнянні з Партією регіонів “, – упевнений Сергій Соболєв.
Як стало відомо, переговори про формування єдиного виборчого списку почалися ще на початку літа, але трималися в секреті. Першою з пропозицією до опозиційних партій спільно брати участь у парламентських виборах 2012 року виступила лідер партії “Батьківщина” Юлія Тимошенко у відкритому листі, датованому 16 грудня, але тоді воно не знайшло підтримки. У листі пані Тимошенко закликала опозиційні партії “нарешті по-справжньому, а не в гаслах, об’єднатися і дати на парламентських виборах 2012 року справжній бій правлячої мафії”. “Вважаю, що по-справжньому реальними можуть бути тільки об’єднання на основі нейтральної партії і єдиний партійний список з висунення кандидатів у мажоритарних округах”, – говориться в документі .
Проте головною проблемою переговорного процесу залишається вибір партії, від якої буде зареєстрований загальний список – перспектива балотуватися за списками чужої політичної сили як безпартійних громадян не радує майбутніх кандидатів уже зараз. “Ми не можемо взяти у свій список представника” Батьківщини “(тільки в якості безпартійного. -авт.), як і вони не можуть взяти нас, кожен буде тягти свій список за себе”, – заявив народний депутат Геннадій Москаль (“Фронт змін”). “Закон” Про вибори народних депутатів “забороняє балотуватися політичним блокам, а значить, єдиний список кандидатів в депутати може бути сформований на базі тільки однієї з партій. Це єдиний механізм об’єднання”, – нагадав пан Соболєв.
Представники КОД були здивовані, дізнавшись про плани двох політичних сил сформувати спільний виборчий список. “Ми виступаємо за те, щоб опозиція була представлена трьома колонами – націоналістична” Свобода “, ліберальний” Фронт змін “і умовно соціал-демократична” Батьківщина “, це був би оптимальний варіант”, – заявив голова київської міської організації партії ” Свобода “Андрій Іллєнко. На його думку, тільки такий формат об’єднання підтримає більшість членів КОД.