Головна Політакценти Як тернопільські нардепи голосували за реінтеграцію Донбасу

Як тернопільські нардепи голосували за реінтеграцію Донбасу

18 січня парламент схвалив проект закону щодо умов реінтеграції Донбасу. Незважаючи на бурхливі дебати, що тривали 3 дні, закон підтримало 280 нардепів. В основному це депутати з фракцій, що входили в першу демократичну коаліцію у Верховній Раді – БПП, Народний фронт, Самопоміч, Батьківщина і Радикальна партія Ляшка.

Зокрема, серед тих, хто підтримав реінтеграцію Донбасу нардепи-тернополяни з цих фракцій. Відповідно Олег Барна, Микола Люшняк, Ігор Побер, Тарас Юрик. Роман Заставний, Тарас Пастух та Юрій Чижмарь. Не голосував закон Михайло Головко зі «Свободи», пише Галас
Під час обговорення кілька разів наголошувалося, що цей документ визнає Росію агресором і окупантом.

У самому тексті закону є дві згадки про Росію-агресора (у преамбулі і прикінцевих положеннях), а також одна згадка «держава-окупант» (у ст.7). Дії РФ на території Донецької і Луганської областей у тексті закону названі «збройною агресією Російської Федерації».
Наголошується, що тимчасова окупація Російською Федерацією територій України незалежно від її тривалості є незаконною і не створює для РФ жодних територіальних прав.
Закон визначає, що Україна визнаватиме лише два документи, які видаються на окупованій території: свідоцтва про народження і смерть.
Відповідальність за моральну та матеріальну шкоду, завдану Україні та її громадянам покладається на Російську Федерацію. Особи, що брали участь у збройній агресії чи окупаційній адміністрації РФ, несуть кримінальну відповідальність.
За громадянами України зберігається право власності на окупованих територіях.
У законі окрема увага приділяється запровадженню воєнного стану. У випадку введення воєнного стану координацію і контроль на окупованій території Донецької і Луганській областях областей здійснює Об’єднаний оперативний штаб ЗСУ за керівництва Генштабу. До ухвалення закону АТЦ координувала СБУ.
В’їзд осіб, переміщення товарів і осіб на/з тимчасово окупованих території у Донецькій та Луганській областях визначається Кабміном та здійснюється через контрольні пункти в’їзду-виїзду. Право обмеження в’їзд/виїзду покладено на Командувача об’єднаних сил.
Перебування на окупованих територіях осіб, не залучених до оборони і відсічі/стримування збройної агресії РФ, допускається з дозволу Командувача об’єднаних сил.
«Антитерористичну операцію може бути завершено у зв’язку із введенням воєнного чи надзвичайного стану або із початком здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях», — йдеться в тексті закону.
У остаточній версії згідно з попередніми рішеннями прибрали згадку про мінські угоди.
Зазначається, що закон діє без шкоди для невіддільного суверенного права України на тимчасово окуповану Російською Федерацією територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та заходів, спрямованих на відновлення територіальної цілісності України у межах її міжнародно визнаного державного кордону.
Закон прийняли лише на 3-й день розгляду, оскільки до нього було 673 поправки.
Гостра дискусія під час цього обговорення точилася щодо прописування у назві і тексті законопроекту слів про окупацію Криму та встановлення чітких дат початку окупації Донецької та Луганської областей, а також АРК Крим.
Необхідність прописування точних дат окупації нардепи пояснювали тим, що саме так буде наступати юридична відповідальність Росії, а дата потрібна для майбутніх судів щодо компенсації постраждалим від агресії громадянам.
Точної дати окупації Луганської та Донецької областей у законі немає. Є лише відсилочна норма до закону про Крим.
Також депутати сперечалися щодо торгівлі з ОРДЛО. Однак секретар парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони Іван Вінник підкреслив, що у законі немає жодних слів про торгівлю. У тексті закону йдеться про «переміщення товарів».
Також Рада відмовилася включити до законопроекту поправку №652 про денонсацію Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією. Цю поправку відхилив комітет. Але її автор Олена Сотник із «Самопомочі» наполягла на голосуванні за поправку у сесійній залі.
Поправка пропонувала прописати у законі, що Кабмін у місячний строк з дня набрання чинності законом має розробити та подати на розгляд ВР законопроект про денонсацію Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ.
З тернопільських нардепів цю поправку підтримали лише Пастух і Головко. Решта «патріотів» утрималися або не голосували. У підсумку ця поправка не пройшла – «за» було тільки 104 голоси.
Як відомо, Верховна Рада підтримала в першому читанні президентський законопроект про реінтеграцію Донбасу 6 жовтня 2017 року.
Проект визначає окремі території в Донецькій та Луганській областях окупованими, а Російську Федерацію – країною-агресором.
Із законопроекту було прибрано згадку про Мінські домовленості, на чому наполягали багато депутатів.
У пояснювальній записці вказується, що цей законопроект приймається для зміни режиму АТО і для врегулювання правового статусу «фактично окупованих окремих районів Донецької та Луганської областей».

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here