Головна Новини “Свобода” у Львові докерувалася

“Свобода” у Львові докерувалася

Якби вибори до Верховної Ради України відбувались наступної неділі, по 18,2% львів’ян підтримали б Батьківщину, Фронт змін та Свободу. Про це свідчать результати опитування соціологічної групи «Рейтинг».

Партію УДАР підтримують 7,2%, Громадянську позицію – 6%, Нашу Україну – 5,8%, Партію регіонів – 4,1%, КПУ – 1,5%, по 1,4% – Європейську партію, за Україну! та Народну партію. Інші партії підтримали б близько 4% виборців. Не підтримали б жодну партію 5,6% виборців, не визначились – 7,3%.

Вголос звернувся до керівника соціологічної групи «Рейтинг» Олексія Антиповича з проханням прокоментувати результати останніх соціологічних досліджень симпатій виборців Львова.

Олексію, оприлюднені Вами результати можна вважати до певної міри сенсаційними, адже вперше після виборів до місцевих рад, які відбулися в жовтні 2010 року, ВО «Свобода» не домінує у результатах Вашого опитування. У чому причини?

Динаміка рейтингів популярності політичних сил у Львові протягом травня-жовтеня 2011 року свідчить про кілька важливих моментів.

Перший момент – це стабільне зростання рейтингу популярності партії «Фронт змін», а також рейтингу Арсенія Яценюка як кандидата на посаду президента.

Друга тенденція, яка наслідує національні тенденції, – це, в принципі, доволі динамічне зростання рейтингу партії «УДАР», яке, скоріш за все, зупиниться скоро у зв’язку з кристалізацією її виборця.

Оскільки Віталій Кличко для виборця – це, перш за все, спортсмен і незаплямований політик, не замазаний в різні корупційні моменти і зради, його політична репутація є, з точки зору громадян, доволі чиста. Але, з іншого боку, Віталій Кличко – це все таки наразі дуже розмитий ідеологічно політик.

Тому після Помаранчевої революції, коли відчувалося розчарування у помаранчевих силах, він одразу набрав певний невеликий рівень прихильників на Заході. У Львові, ми бачимо, що динаміка досить довго говорила про 2-4%. Зараз, коли з’явилося розчарування у Партії регіонів – нинішній партії влади, то він набирає відсотки на Сході.

Але водночас, можливо, і в якійсь мірі стабілізує, тобто вже не буде такого карколомного зростання на Заході. Зокрема, у Львові ми бачимо, протягом літа і вересня відбулося зростання з 3 до 7%.

Все це разом б’є по лідерах, якими є партія «Свобода» і партія «Батьківщина».

Зупинюся спочатку на партії «Батьківщина». Наше дослідження засвідчило, що наразі відбувається зростання особистої довіри до Юлії Тимошенко з 35 до 37%. Водночас зменшився негатив по Юлії Тимошенко. Це однозначно свідчить, що судова справа і вирок негативно сприймаються львів’янами і водночас покращують ставлення до лідера «Батьківщини».

Інша справа, що це поки що не відбилося на рейтингах самої партії «Батьківщина». Ми бачимо, що рейтинг Тимошенко – стабільний, і рейтинг партії також стабільний з невеликими коливаннями. Але очікувано, що наступні наші дослідження продемонструють деяке зростання і рейтингу Тимошенко, і її партії. Оскільки покращилася довіра, значить в певній динаміці це відіб’ється і на рейтингах. Оскільки громадська думка є все такий в якійсь мірі інертною.

Ну і насамкінець всі ці тенденції виливаються все-таки в поступове зниження рейтингу партії «Свобода». Динаміка за 4 місяці свідчить про зниження на 6% рейтингу «Свободи» у Львові у питанні голосування до Верховної Ради. Ці 6%, я наголошую на цьому ще раз, плавно спускалися протягом чотирьох місяців.

Це підтверджують інші наші дослідження, зроблені протягом літа-вересня. Але на даний час 18% з тих, хто збирається взяти участь у виборах, готові підтримати три партії у Львові: «Свободу», «Фронт змін» і «Батьківщину».

Ви прогнозуєте зростання рейтингу «Фронту змін», партії «Батьківщина». А рейтинг «Свободи» буде далі падати?

Рейтинг «Свободи» падав фактично відразу після мобілізації на виборах – від грудня 2010 року-січня 2011 року. Уже після цього періоду рейтинг «Свободи» поступово знижувався. Так от, ця тенденція буде продовжуватися.

Але це відбувається точно на даний час не завдяки «Свободі», а завдяки в першу чергу «Батьківщині», в другу чергу – «Фронту змін» і в третю чергу – Кличку. А можливо і навпаки – в першу чергу Кличку, як сильному лідеру з чоловічим електоратом переважно (і «Свободи» був чоловічий електорат переважно), в другу чергу – за рахунок Арсенія Яценюка і «Фронту змін», який на національному рівні досить вдало позиціонує себе зараз.

І до вироку Тимошенко він фактично в якійсь мірі захоплював опозиційне електоральне поле, навіть витісняючи партію «Батьківщина» і Юлію Тимошенко. Але після вироку однозначно відбудеться деяке зростання партії «Батьківщина». Не слід очікувати карколомного зростання, тому що негатив по Тимошенко і негатив по «Батьківщині» завдяки темі «тушок» і іншим темам великий.

Тому все таки певна частина виборців, які від Тимошенко, від «Батьківщини» прийшли у «Свободу», зараз можуть трошечки відійти назад від «Свободи» до Тимошенко. Але це рівень 1-2% – я більше не бачу перспектив. Вже наступне наше дослідження, яке буде в листопаді або в грудні, воно напевно покаже не три лідера, а все таки перше, друге і третє місце у Львові.

Вголос

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here