Підозрюваний залучив чотирьох військовослужбовців до будівництва власного будинку на Хмельниччині, а натомість вони отримували грошове забезпечення, як у зоні бойових дій. Загальна сума збитків державі становить майже мільйон гривень.
У ході досудового розслідування встановлено, що упродовж жовтня-грудня 2023 року за вказівками командира військової частини четверо його підлеглих проводили будівництво приватного будинку, розташованому в одному із сіл Хмельницької області. Їх офіційно включили в наказ про відрядження у зону бойових дій в Миколаївській області. Проте, як з’ясували слідчі поліції, військовослужбовці перебували вдома, отримуючи зарплату та бойові виплати.
Загальна сума виплат їм за цей час склала майже мільйон гривень.
Правоохоронці провели санкціоновані обшуки у військовій частині, за місцем проживання командира, військовослужбовців та на об’єкті будівництва, і вилучили документацію та інші речові докази протиправної діяльності.
Слідчі поліції Тернопільської області у взаємодії з Міністерством оборони України, за процесуального керівництва спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону оголосили фігуранту підозру за ч. 2 ст. 364 (зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає до 6 років в’язниці з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Триває досудове розслідування. Вирішується питання про обрання запобіжного заходу підозрюваному.
Крім того, Державне бюро розслідувань проводить досудове розслідування кримінального провадження щодо виявлення можливих фактів застосування посадовцями 211 понтонно-мостової бригади Сил підтримки Збройних Сил України нестатутних заходів впливу та насильства до підлеглих (ч. 5 ст. 426-1 Кримінального кодексу України). Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років.
Вранці 8 липня 2024 року командир роти одного з батальйонів 211-ої понтонно-мостової бригади Сил підтримки ЗСУ помітив, що на пункті постійної дислокації в Тернопільській області зник солдат. Комбат негайно організував пошуки, але вони були невдалими.
Згодом двоє офіцерів, які займалися службовими розслідуваннями щодо СЗЧ, вирішили перевірити, чи не переховується втікач за місцем реєстрації. І поїхали в село на Тернопільщині.
Виявилося, що він справді повернувся додому. Офіцерів зустріла 75-річна мати солдата. Жінка зі сльозами на очах розповідала, що, відколи син приїхав додому, він ні з ким не спілкується і майже нічого не їсть, а лише п’є горілку. Просила допомогти чоловікові.
Офіцери піднялися на горище, де ховався солдат. І побачили жахливу картину.
“Чоловік був у критичному стані: худий, блідий, виснажений, наляканий. Видно, що п’яний. Він забився в куток і спершу взагалі відмовлявся з нами спілкуватися. А потім почав кричати, що не повернеться в частину, бо його там уб’ють, якщо не скидатиме гроші сину начальника штабу”, – згадує в розмові з УП колишній офіцер відділення психологічної підтримки персоналу Тимофій Остафійчук.
“СЗЧшник” виявився одним із постраждалих від погроз і побоїв з боку тодішнього командира взводу першого батальйону Владислава Пастуха, який є тим самим сином начштабу. Про знущання над цим солдатом та іншими військовими в бригаді дізналися під час службових перевірок, що тривали з весни 2024-го.
Але замість справедливо покарати винних, майже всіх залучених до внутрішніх розслідувань, включно з постраждалими й офіцерами, які служили в ППД на Тернопільщині, командування бригади перевело в піхотні частини.
Восени “Українська правда” отримала частину матеріалів про ситуацію в 211-ій понтонно-мостовій бригаді від одного з офіцерів, який займався службовими перевірками.
Восени 2023-го один зі старших сержантів бригади почав помічати на території частини в Тернопільській області військовослужбовця з ремонтної роти, відрядженого для виконання завдань на Херсонщину.
“Із жовтня по грудень 2023 року четверо військових відправили у відрядження в угруповання морської піхоти “Катран”, командувачем якого тоді був генерал-лейтенант Юрій Содоль, для виконання завдань. Насправді їх там не було.
Але їм виплатили кошти за перебування в зоні бойових дій. Ми, Сили підтримки, допомагаємо бійцям – будуємо понтони чи фортифікації, тому зазвичай отримуємо “тридцятку”. Але цим чотирьом військовим “провели” по документах один день на самому “нулі”, щоб вони отримали премію з розрахунку по 100 тисяч, а потім могли оформити УБД”, – пригадує під час розмови з УП уже колишній старший сержант понтонно-мостової бригади.
Згідно з рапортом на додаткову винагороду за грудень 2023 року, з яким ознайомилась УП, чотирьом військовим справді була встановлена премія пропорційно часу безпосередньої участі у виконанні бойових завдань.
“Далі з’ясувалося, що ці військовослужбовці взагалі не перебувають на службі, а будують будинок на Хмельниччині для нашого комбрига Побережнюка Олега Володимировича. “Служба Божа” (йдеться про СБУ – УП) встановила за ними стеження і все зафіксувала”, – розповідає на умовах анонімності співрозмовник УП серед колишніх сержантів бригади.
Ангеліна Страшкулич, УП