
Із 24 квітня на Тернопільщині в селі Пужники триває ексгумація тіл місцевих жителів, які загинули за часів радянської влади в 1945 році. В цій експедиції спільно працюють польські та українські дослідники. Заступник міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань європейської інтеграції Андрій Наджос в понеділок, 28 квітня, прокоментував Суспільному перебіг ексгумаційних робіт.
Далі його пряма мова:
“Ексгумація в Пужниках триває вже четвертий день. У принципі, це третій повноцінний день роботи, оскільки перший день був присвячений підготовці місця для ексгумації.
Тому ми працюємо за наступною формулою: щодня наприкінці дня ми отримуємо звіт від нашої спільної експедиції, від українських експертів. Вони звітують, що було знайдено. Для нас головне, що ми не заважаємо і всі умови для ексгумаційних робіт у спільній експедиції є.
Зараз можна сказати про те, що експедиція вже виявила певну кількість людських останків. Визначена поховальна яма і спільна експедиція в ній працює. Її розмір станом на цей час, на сьогоднішній день, приблизно 5 метрів на 2 метри. Ми бачимо, що ми маємо справу, з так званими, “санітарними захороненнями”. Тобто це такий сталий пошуковий термін, який означає, що на певній ділянці землі знаходяться останки не однієї людини, а можливо, мінімум двох або й більше. Скільки саме, ми не знаємо.
І в цьому контексті я просто хотів би ще раз наголосити на головному: ми створили умови для того, щоб саме експерти, історики, антропологи мали змогу спокійно працювати і реалізовувати свою роботу. Тому про точну кількість ми говорити наразі не можемо, але такі останки виявлені, роботи тривають. З якого періоду ці захоронення, кому вони належать і яка була причина смерті цих людей, — це, звичайно, предмет для досліджень”.

Андрій Наджос. Суспільне Тернопіль
Нагадаємо, територія, на якій знаходилося село Пужники, тепер належить до Коропецької громади. Нині від нього майже нічого не залишилося.

Дорога, обабіч якої були будинки жителів села Пужники. Суспільне Тернопіль

Цвинтар у Пужниках. Суспільне Тернопіль
Радянська влада ліквідувала цей населений пункт у 1949 році. Збереглися лише кілька пам’ятних знаків та каплиця, яку побудували на місці колишнього костелу, а також сільський цвинтар, де є близько 20 могил.