Головна Новини Учаснику бойових дій з Тернополя не виплатили майже пів мільйона гривень бойових...

Учаснику бойових дій з Тернополя не виплатили майже пів мільйона гривень бойових та лікарняних

Учаснику бойових дій російсько-української війни Юрію Орденасу з Тернополя не виплатили 450 тисяч гривень бойових та лікарняних. Чоловік звернувся через це до суду.

Він розповів Суспільному, що служив на харківському, донецькому та запорізькому напрямках. Останнє місце служби — окрема рота розвідки 10 корпусу ЗСУ.

“Я отримав грамоту за сумлінне виконання бойових обов’язків, за свою службу, проте 350 тисяч гривень бойових мені не виплатили”.

Юрій Орденас пішов на фронт з початком повномасштабної війни.

Юрій Орденас, учасник бойових дій з Тернополя

Юрій Орденас, учасник бойових дій. Фото: Суспільне Тернопіль

“Усе почалося з-під Києва, Київська, Житомирська область. Там брав участь у боях в 44 тернопільській бригаді. Спочатку не було змоги кудись піти, куди б я хотів піти, де міг би повноцінно застосувати свої навички. Після того шукав варіанти, як перевестися далі. Після Києва потрапив у військову частину Сил спеціальних операцій”.

Юрій Орденас під час служби в ЗСУ

Юрій Орденас під час служби. Фото: архів Юрія Орденаса

Юрій — розвідник номера обслуги. Виконував бойові завдання на запорізькому напрямку. Там 10 серпня минулого року його поранив дрон-камікадзе.

“У мене є перша довідка, коли мене привезли в штабний медичний пункт. Далі довідка від військової частини про обставини травми, довідка ВЛК, лікарської комісії про травму і виписка з лікування. Це всі документи, чим я оперую. Ми з адвокатом обговорили, що згідно з законом України виходить 450 тисяч гривень. Сюди входить 350 тисяч бойових, а 100 тисяч — лікування та реабілітація. Я подав два рапорти, на них реакції не було. Просто посміялися: “Звертайся в суд, звертайся, куди хочеш”.

Юрій Орденас під час повномасштабного вторгнення

Служба під час повномасштабного вторгнення. Фото: архів Юрія Орденаса

Адвокатка Юрія Наталія Фещик повідомила, справу розглядають в Тернопільському окружному адміністративному суді за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відеодзвінок кореспондента Суспільного адвокатці Наталії Фещик

Відеодзвінок адвокатці Наталії Фещик. Фото: Суспільне Тернопіль

“Ми подали відповідні адвокатські запити у військові частини, оскаржили бездіяльність щодо ненадання відповідей на адвокатські запити, подали позов до суду. Справа в суді, чекаємо рішення, періодично дзвонимо помічнику секретаря й нагадуємо про себе, запитуємо, чи є позиція військової частини. На жаль, позиції військової частини в цій справі немає”.

Щоб дізнатися, чому Юрію Орденасу не виплатили гроші, кореспонденти Суспільного написали інформаційний запит у Міністерство оборони та у військову частину, де служив Юрій. Відповідь чекають.

Також Суспільне звернулося до Тернопільського адміністративного суду за коментарем. Там відповіли, що на період розгляду справу не коментують.

Юристка громадської організації “Принцип” Анна Пашкіна каже, на період воєнного стану бойові виплати — це додаткова виплата для військових.

Анна Пашкіна, юристка

Анна Пашкіна, юристка громадської організації “Принцип”. Фото: Суспільне Тернопіль

“На період воєнного стану є три цифри: 100 тисяч, 50 тисяч та 30 тисяч гривень. Отож, 100 тисяч гривень виплачують військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях, перебуваючи в зоні бойових дій чи на тимчасово окупованій території України, а також у тилу ворога. Виплачують їх щомісяця. 50 тисяч гривень виплачують військовослужбовцям, які виконують бойові завдання у складі органу військового управління, штабу, який здійснює оперативне управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть бойові дії на відстані виконання бойових завдань військовою частиною першого ешелону оборони, наступу чи контрнаступу. Також 30 тисяч гривень виплачують військовослужбовцям, які здійснюють бойові завдання у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту населення та інтересів держави. Основна відмінність від 100 тисяч гривень в тому, що тут відсутня умова про перебування в зоні бойових дій”.

Регулюють бойові виплати двома нормативно-правовими актами.

“Перший — постанова Кабінету міністрів №168 від 28 лютого 2022 року, також наказ Міністерства оборони від 7 червня 2018 року №260. Постанова запроваджує виплати, а наказ Міністерства оборони встановлює порядок виплати. До наказів про виплату та додаткової винагороди 100 тисяч і 30 тисяч не включають військовослужбовців, які самовільно залишили військову частину або дезертували, які вчинили правопорушення, адміністративне військове правопорушення чи адміністративне порушення, пов’язане з корупцією. Військовослужбовці, яких усунули від виконання військових обов’язків або від посади, а також ті, які відмовилися виконувати накази, вживали алкоголь, наркотики. Військові, які добровільно здалися в полон чи навмисно спричинили тілесні ушкодження, самогубство, а також ті, які відбувають покарання на гауптвахті”.

Зараз Юрій Орденас звільнився в запас за сімейними обставинами.

На бойовій позиції

На позиції. Фото: архів Юрія Орденаса

“Демобілізувався і почав помалу вступати до буденного, цивільного життя. Тяжко, коли ти довгий час був на війні, звикнути, але я зайнявся роботою, яка наближає мене до військової тематики, — виробництвом дронів. Це допомагає мені бути віддалено з бійцями, допомагати їм та бути частково в команді”.

Учасник бойових дій Юрій Орденас у Тернополі на демобілізації

Учасник бойових дій Юрій Орденас у Тернополі. Фото: Суспільне Тернопіль