До Міністерства оборони надходили звернення про порушення прав військових у 211-й бригаді з вересня 2024 року. Офіс Омбудсмана з’ясовує, якою була реакція на ці скарги з боку військового керівництва.
Про це 17 грудня під час візиту до Харкова розповів Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
“Юридична реакція вчора з мого боку вже була оприлюднена, в тому числі публічно. Були направлені термінові акти реагування, юридичні документи від мене до Військової служби правопорядку, до правоохоронного сектору, до Міністерства оборони України, де я вимагаю термінового прозорого розслідування та, в разі підтвердження цих фактів, притягнення до кримінальної відповідальності”, — сказав омбудсман.
Я дивився вчора особисто реакцію речника Міністерства оборони. Як мені стало відомо, були звернення ще з вересня 2024 року по цій ситуації, і ми зараз перевіряємо не тільки той факт, який нам став відомий, а й яка була реакція на попередні звернення. Тут окрема подяка народним депутатам, які ці факти викрили під час діяльності ТСК, яка була створена на базі українського парламенту.
Форум “Співпраця Офісу Омбудсмана з громадськістю” у Харкові, 17 грудня 2024 року. Суспільне Харків/Дмитро Гребінник
За словами Лубінця, впродовж 2024 року Офіс Омбудсмана отримав від чинних військовослужбовців з різних бригад близько чотирьох тисяч звернень, та надав юридичну реакцію по кожному з них.
На першому місці — це звернення, які стосувалися порушення прав на відпустку, порушення прав на виплати одноразової грошової допомоги, пов’язаної з пораненням. Також були окремі звернення щодо незаконних дій командирів.
Що відомо про зловживання у 211-й понтонно-мостовій бригаді
Видання “Українська правда” 16 грудня видало матеріали про знущання з військових, вимагання грошей і кумівство у 211-й понтонно-мостової бригаді. Восени видання отримало частину матеріалів про ситуацію від одного з офіцерів, який займався службовими перевірками.
Командиром бригада при формуванні у 2023 році став полковник Олег Побережнюк. Згодом в підрозділі почали зʼявлятися люди, наближені до нього. Його кум Валерій Пастух став заступником командира, а похресника Владислава призначили командиром одного зі взводів у першому батальйоні бригади.
“Малий Пастух погрожував тим, що його батя – начальник штабу, а хрещений – комбриг, які можуть перевести військових у піхоту, де їх одразу кинуть “на м’ясо”. За рахунок цих погроз йому вдавалося вимагати у хлопців гроші”, – розповів на умовах анонімності інший співрозмовник УП серед сержантів.
У розслідуванні йдеться, що саме Владислав фізично знущався з бійців бригади та вимагав у них гроші, зокрема за нескладання протоколів за вживання алкоголю під час служби. Також журналістам стало відомо, що комбриг відправив деяких бійців на Хмельниччину для будівництва власного будинку.
За даними видання, покарання за знущання та відправку військових на завдання не за призначенням досі ніхто не поніс. Командування сил підтримки ЗСУ утримується від коментарів щодо випадків, оприлюднених у розслідуванні.
Як пише УП, 1 листопада 2024 року президент нагородив командира 211-ї понтонно-мостової бригади орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня – “за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане виконання військового обов’язку”. Під час урочистих заходів у День ЗСУ Зеленський особисто вручив Побережнюку бойовий прапор.
17 грудня стало відомо, що Офіс генпрокурора відрив кримінальне провадження за фактами протиправних дій командирів бригади.
Джерело: Суспільне