![630_360_1535899283-1993](https://realno.te.ua/wp-content/uploads/2025/02/630_360_1535899283-1993.jpg)
Верховна Рада підтримала закупівлю російського обладнання для Хмельницької атомної електростанції, повідомили у телеграмі депутати парламенту Олексій Гончаренко («Європейська солідарність») і Ярослав Железняк («Голос»).
За відповідне рішення проголосував 261 депутат.
За словами Гончаренка, на це планують витратити 500 млн євро.
Комітет Верховної Ради з питань енергетики від 13 грудня 2024 року та від 16 січня 2025 року під час доопрацювання законопроєкту № 11392 ( схваленого у першому читанні у серпні 2024 року) змінив його назву («Про придбання обладнання, необхідного для будівництва енергоблоків № 3 та № 4 ХАЕС») та пропоновав надати дозвіл «Енергоатому» на придбання обладнання, необхідного для майбутнього будівництва енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС, у державної енергетичної компанії Болгарії «Национална Електрическа Компания ЕАД» («Natsionalna Elektricheska Kompania EAD».
Натомість антикорупційний комітет Ради у законопроєкті виявив потенційно корупціогенний фактор, який полягає у непрозорості визначення запропонованого типу реакторних установок. Депутати комітету звернули увагу, що під час доопрацювання документа до другого читання не було
проведено аналізу можливості використання інших типів реакторних установок для будівництва енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС та співвідношення вартості будівництва цих енергоблоків при використанні альтернативного обладнання. Також були відсутні відомості щодо запитів до виробників реакторних установок в інших країнах, аналіз та порівняння наданих ними пропозицій, зокрема щодо вартості будівництва, технологій, які застосовуються у їхніх установках, можливості адаптації інших реакторних установок з уже наявними спорудами.
Низка народних депутатів критикували те, що для встановлення на ХАЕС хочуть викупити ядерні реактори російського виробництва в Болгарії.
Компанія «Енергоатом» у відповідь на, за її словами, безпідставні звинувачення групи депутатів щодо ймовірної розтрати коштів та порушення норм законодавства в контексті будівництва енергоблоків на ХАЕС заявила, що діє відповідно до указу президента, рішень уряду та свого інвестиційного плану.
«Ми розглядаємо нещодавні звинувачення як чергову спробу політичного тиску та деструктивної критики опонентів проєкту з добудови ХАЕС», – заявили в «Енергоатомі».
Рік тому міністр енергетики Герман Галущенко заявляв, що Україна розраховує розпочати будівництво чотирьох нових ядерних реакторів. За його словами, два блоки, до яких увійдуть реактори та відповідне обладнання, базуватимуться на обладнанні російського виробництва, яке Україна хоче імпортувати з Болгарії, тоді як ще два використовуватимуть західні технології компанії Westinghouse.
Планується, що усі чотири реактори будуть побудовані на Хмельницькій атомній електростанції на заході України.