Органами прокуратури Тернопільської області проведено перевірки додержання Основ законодавства України про охорону здоров‘я органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, закладами охорони здоров‘я, при цьому звернуто особливу увагу на забезпечення конституційних прав громадян на медичну допомогу.
В ході проведення перевірок прокурорами встановлено факти порушень лікувальними закладами області вимог ст.49 Конституції України, яка гарантує громадянам право на безоплатну медичну допомогу.
Зокрема, прокурором Лановецького району з‘ясовано, що всупереч вимог ст. 32 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” працівниками Лановецької КЦРЛ стягувались кошти з осіб пенсійного віку за проведення ультрадіагностичного дослідження. На усунення порушень закону головному лікарю Лановецької КЦРЛ внесено подання.
Прокурором Бучацького району встановлено, що медичними працівниками клінічної лабораторії поліклінічного відділення Бучацької центральної комунальної районної лікарні лабораторне дослідження крові здійснюється за умови надання хворими грошової допомоги зазначеному медичному закладу. Прокурором району незаконні дії працівників клінічної лабораторії поліклінічного відділення Бучацької ЦКРЛ опротестовано. Протест задоволено.
Прокурором Підгаєцького району з»ясовано, що впродовж 2011 року працівниками неврологічного, дитячого та приймального відділень Підгаєцької ЦРКЛ, при прийнятті пацієнтів, останнім надавались спеціально розроблені та надруковані бланки заяв про внесення коштів до фонду з усною вимогою оплати конкретної суми внеску у грошовому еквіваленті. На усунення виявлених порушень головному лікарю Підгаєцької ЦРКЛ внесено подання.
На факти безпідставного стягнення коштів з громадян в лікувально-профілактичних закладах реагували прокурори Бережанського, Гусятинського, Кременецького, Підволочиського, Монастириського, Тернопільського та Чортківського районів.
Встановлено факти порушення прав громадян на отримання у державних та комунальних закладах охорони здоров’я екстреної медичної допомоги.
З’ясовано, що відділенням швидкої допомоги Заліщицької центральної комунальної районної лікарні не в кожному випадку звернення громадян надавалась медична допомога. Зокрема, вибірковою прокурорською перевіркою встановлено, що при зверненні окремих громадян про невідкладну медичну допомогу їм повідомлялось, що машини швидкої допомоги не виїжджають у зв’язку з відсутністю бензину та пропонувалось приїхати в лікарню власним автотранспортом або одержати пораду лікаря по телефону.
Аналогічні порушення встановлено прокурором Зборівського району.
На усунення порушень закону прокурорами зазначених районів начальникам відділів охорони здоров»я Зборівської та Заліщицької районних державних адміністрацій внесено подання.
На факти неналежного надання громадянам медичної допомоги реагували також прокурори м.Тернополя та Козівського району.
Порушення в діяльності фельдшерсько-акушерських пунктів, лікарських амбулаторій ( у т.ч. амбулаторій загальної практики сімейної медицини) встановлено прокурорами Борщівського, Гусятинського, Заліщицького, Підгаєцького, Тернопільського та Шумського районів.
Прокурором Теребовлянського району виявлено кримінально-карані діяння в діяльності посадових осіб лікарсько-консультативної комісії Теребовлянської центральної комунальної районної лікарні.
Зокрема, посадовими особами комісії неправомірно надано висновки трьом посадовцям органів державної влади та контролю району про те, що вони за станом здоров’я не можуть виконувати свої функціональні обов’язки, що дало їм можливість отримати пенсійне забезпечення у зв’язку з виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоров’я до досягнення пенсійного віку. За рахунок коштів Державного бюджету України звільненим особам до досягнення ними пенсійного віку безпідставно виплачено кошти в загальній сумі 119,9 тис. грн.
По справі триває досудове слідство.
Кримінально карані діяння в діяльності аптечних закладів області при здійсненні реалізації сильнодіючих лікарських засобів встановлено прокурорами Козівського району та м.Тернополя.
Виявлено порушення в діяльності Зборівської, Заліщицької, Монастириської, Шумської санітарно-епідемілогічних станцій та ДЗ «Тернопільська обласна санітарно-епідеміологічна станція». 16 посадових осіб, з вини яких допущено порушення закону притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
Прокуратура області та м.Тернополя реагували кримінально-правовими засобами на порушення законодавства при використанні бюджетних коштів, що виділялись з Державного бюджету України на будівництво та реконструкцію об»єктів охорони здоров»я.
За фактами завищення вартості проведених будівельних та ремонтних робіт та внесення недостовірних даних в акти приймання виконих робіт стосовно посадових осіб підприємств, які проводили такі роботи та посадовців управління капітального будівництва Тернопільської облдержадміністрації в поточному році порушено 3 кримінальні справи. По справах триває досудове слідство.
Вже в поточному році органами прокуратури області у сфері додержання законодавства про охорону здоров»я порушено порушено 7 кримінальних справ, внесено 37 подань, стосовно осіб, з вини яких допущено порушення закону порушено 28 дисциплінарних проваджень, принесено та задоволено 7 протестів, притягнуто до відповідальності 46 посадових осіб, повідомила Людмила Кметик.