Головна Новини “Поховання здійснене з порушеннями”: у Тернополі відбувається суд у справі Стадників

“Поховання здійснене з порушеннями”: у Тернополі відбувається суд у справі Стадників

У Тернопільському міськрайонному суді відбувається засідання у справі сім’ї Стадників, які не погоджуються встановлювати пам’ятник передбачений проєктом “Пантеону Героїв”.

Про це повідомили кореспонденти Суспільного. Стадників на засіданні немає, присутній їх представник. Також подано клопотання від Українського інституту національної пам’яті. Веде засідання суддя Тернопільського міськрайонного суду Ольга Герчаківська, повідомляє Суспільне

Представниця позивача Оксана Притула сказала у суді, що поховання Віталія Стадника здійснене з порушенням вимог законодавства.

“Свідоцтво про поховання, видане Стаднику Олегу видано за старим взірцем. Згідно з нормами Держсанправил та норм, могили мають мати довжину 2 метри і ширину метр”, — каже Оксана Притула.

Стадники, пам'ятник, Пантеон Героїв

Оксана Притула. Суспільне Тернопіль

Мама загиблого Надія Щирба запитала у представника позивача:, чи положення про Пантеон Героїв дійсне.

Представниця позивача Оксана Притула відповіла, що воно прийняте з порушенням закону.

Оксана Притула озвучила вимогу позивача:

“Визнати незаконним поховання, оскільки положення про Пантеон Героїв не узгоджується з чинним законодавством України про поховання. Щодо встановлення надмогильних споруд. “Дії СКП “Ритуальна служба” вчиняє перешкоди на земельній ділянці, де похований Віталій Стадник”.

У листопаді 2023 року рішення про арешт земельної ділянки, де похований Віталій Стадник, прийняла суддя Збаразького районного суду Галина Щербата. Батько загиблого захисника Олег Стадник каже, подали клопотання, бо не погоджуються встановлювати передбачений проєктом “Пантеону Героїв” пам’ятник.

У розробці проєкту Пантеону Героїв у Тернополі на Микулинецькому кладовищі брала участь Дарця Веретюк. Вона також називає себе дівчиною загиблого тернопільського журналіста і захисника, Героя України Віталія Дереха. Вона ініціювала зібрання родин бійців, похованих у Пантеоні. За її словами, рідні загиблих підписували заяву, щоб у всіх похованих на Алеї Героїв були однакові могили. Згідно проєкту, надгробки на могилах захисників мають бути виготовлені з каменю-пісковику.

Учасники судового засідання, Стадники, Пантеон Героїв

Учасники судового засідання. Суспільне Тернопіль

З проєктом Пантеону Героїв, який затвердила Тернопільська міська рада, не погодилась родина загиблого Віталія Стадника. Вони почали встановлювати на могилі сина гранітні надгробні плити.

За словами начальника Спеціалізованого комунального підприємства міської ради “Ритуальна служба” Сергія Тлумацького, на місці поховання військового роботи проводили без відповідного дозволу. Тоді міський голова Тернополя Сергій Надал у своєму Телеграм-каналі просив “зупинити облаштування цього поховання, яке має входити у Пантеон Героїв та забрати встановлені плити“.

Учасники судового засідання, Стадники, Пантеон Героїв

Судове засідання. Суспільне Тернопіль

Згодом, а саме 24 жовтня 2023 року о 7 ранку, гранітні плити з могили Віталія Стадника демонтували, оскільки вони були встановлені без погодження із “Ритуальною службою”.

До пантеону тоді прийшли рідні загиблих військових. Розробниця концепції “Пантеону героїв” Дарця Веретюк каже, із проєктом погодились усі родичі загиблих військових з Тернополя, окрім Стадників. Тоді вони подали попередню заяву про забезпечення позову до Тернопільського адміністративного суду, — розповів батько загиблого Олег Стадник.

“Цей Пантеон порушує права людей. Є Закон про поховання і ритуальну службу, де вказано: ширина ділянки для поховання має бути метр п’ятдесят, тут — метра тридцять сантиметрів навіть немає. Далі, між могилами по 50 сантиметрів має бути прохід. Все не відповідає нормам”.

Також родина Стадників не схвалює матеріал, який пропонують для пам’ятників (камінь-пісковик).

“Керуючись законом “Про поховальну справу”, дійсно на звичайному цивільному кладовищі норми більші, тобто 150 на 210 сантиметрів. В цьому випадку, ми не знаємо, коли війна закінчиться і скільки ще місця буде потрібно для могил військових. Ми робили місце поховання 80 на 210 і додатково по двох сторонах — клумби для зелених насаджень”, — сказав тоді Сергій Тлумацький.

9 лютого 2024 року у Пантеоні Героїв стався конфлікт між родиною Стадників з родинами інших загиблих захисників. Вони були проти, щоб там проводили будь-які роботи, в той час, як Стадники сказали, що впорядковували могилу сина. Олег Стадник тоді повідомив, що 29 лютого має бути підготовче засідання у цій справі в Тернопільському міськрайонному суді.

Пантеон Героїв у Тернополі розпочали встановлювати у серпні 2023 року. Для цього виділили 0,83 гектара землі на Микулинецькому кладовищі. На це виділили 14 мільйонів гривень із міського бюджету. Про це розповів директор комунального підприємства “Ритуальна служба” Сергій Тлумацький.

Перші пам’ятники військовим у вигляді козацьких хрестів у Пантеоні встановили 9 вересня 2023 року. Станом на цей час від початку повномасштабного вторгнення на Микулинецькому цвинтарі поховали 121 бійця.

Військовослужбовець Віталій Стадник залишив роботу в прокуратурі й долучився до ЗСУ в перші дні повномасштабної війни. Попри прокурорську бронь і трьох дітей, наймолодшій з яких на той час був рік, він пішов до військкомату, — розповіла мати Віталія Марія Стадник. Воював у 35 окремій бригаді морської піхоти на Херсонському напрямку. Загинув, вивозячи поранених із поля бою.