![1](https://realno.te.ua/wp-content/uploads/2024/03/1-13-640x360.jpg)
На Тернопільщині у Борсуківській громаді започаткували проєкт “Дрон помсти”. Волонтери роблять FPV-дрони, які підписують позивними загиблих військових. Для бійців вже передали 15 дронів.
Про це Суспільному повідомила волонтерка Ольга Цісаренко.
Жінка каже, волонтерить з 2016 року, вирішила створити проєкт у грудні 2023. Перший іменний дрон підписали на честь троюрідного брата Романа Друзя. Він загинув 11 червня 2022 року на Донеччині. “Все почалося з того, коли загинув мій брат, то хотілось мститися за це, потрібно було робити щось серйозніше. Оголосили збір і перші дрони почали купувати в нашого земляка Ігоря Закутинського, який виготовляє дрони. Він сам сказав, що хотів би взяти участь у проєкті, бо Роман був його сусідом і другом дитинства. Перший дрон Ігор подарував нам за свого друга”.
![іменні дрони іменні дрони](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/794x1.78/319de09761a64449.jpg)
Волонтерка Ольга Цісаренко. Фото: Ольга Цісаренко
Четверо людей взяли участь у навчанні та виготовленні дронів. Навчання у громаді провів волонтер Ігор Закутинський та його колега Максим Шкварко. Учасники навчань склали три дрони бомбери та протестували їх, каже Ольга Цісаренко.
“Ми попросили Ігоря, щоб він приїхав до нас у громаду і нас навчив виготовляти дрони. Приєдналися четверо людей, щоб подивитися, чи вийде в нас реалізовувати такий проєкт. Це голова громади, бухгалтер, вчитель фізкультури і місцевий житель. Паяльники і все необхідне для виготовлення дронів закупив голова громади за свій кошт. Чекаємо на комплектуючі, які відправить Ігор з Києва, і будемо сідати їх знову робити щовихідних. Хочемо продовжувати такі заходи, щоб кожен з учасників виготовляв по дрону в день”.
![виготовлення дронів у Бурсуківській громаді виготовлення дронів у Бурсуківській громаді](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/794x1.78/c1b7ee3b504ab5c1.jpg)
Проєкт “Дрони помсти”. Фото: Ольга Цісаренко
Волонтерка розповіла, що дрон вартує 13 тисяч гривень, без батареї. На виготовлення 15 FPV-дронів зібрали майже 170 тисяч гривень. Позивні загиблих бійців з громади друкують на 3D принтері, а потім їх прикріплюють на дрони.
![Ольга Цісаренко Ольга Цісаренко](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/794x1.78/a21d5aebd27dd9b2.jpg)
Волонтерка. Фото: Ольга Цісаренко
“Весь проєкт розпочинався з іменних дронів і все це дало дуже гарний результат. Цей збір в нас йшов дуже активно. За кілька годин збір на один дрон повністю закривався. Після ініціативи іменних дронів я бачила, що в Лановецькій громаді, Білозірці почали робити схожі ініціативи”.
![дрон із позивним загиблого бійця дрон із позивним загиблого бійця](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/794x1.78/11586d33e947184a.jpg)
Дрон із позивним бійця. Фото: Ольга Цісаренко
Ольга говорить, що їхню ініціативу підтримали в місті Чікаго і передали 2 050 доларів США на комплектуючі для виготовлення дронів.
“Пані Стефа у церкві Володимира і Ольги збирала кошти. Ми показали їм відео з нашої роботи. Це побачили і підтримали. Парафіяни храму будуть вирішувати, кому далі віддавати донати”.
![дрони з позивними бійців дрони з позивними бійців](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/794x1.78/e6c5d8eef3fca047.jpg)
FPV-дрони. Фото: Ольга Цісаренко
Волонтерка розповіла, що у громаді планують збиратися кожні вихідні, щоб створювати дрони.
![виготовляють дрони і підписують їх позивними загиблих воїнів виготовляють дрони і підписують їх позивними загиблих воїнів](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/794x1.78/e3617e82ee043814.jpg)
Проєкт “Дрон помсти”. Фото: Ольга Цісаренко