![572fd554709adf96](https://realno.te.ua/wp-content/uploads/2024/01/572fd554709adf96-640x360.jpg)
На Тернопільщині зібрали наземний дрон — роботизований комплекс “Мураха”.
Про це розповів Суспільному керівник проєкту “Роботизовані комплекси” Ігор Чайківський.
За його словами, апарат на дистанційному керуванні може долати відстань до 15 кілометрів і більше. На 80% складається з деталей українського виробництва.
![Ігор Чайківський, керівник проєкту "Роботизовані комплекси" на Тернопільщині Ігор Чайківський, керівник проєкту "Роботизовані комплекси" на Тернопільщині](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/794x1.78/16608a1a6a834ad5.jpg)
Ігор Чайківський, керівник проєкту “Роботизовані комплекси”. Фото: Суспільне Тернопіль
“Після роботизованого комплексу “Мураха” наступний буде менший. Це комплекс “Міньйон”, він у 4 рази менший, компактніший”.
Комплекс “Мураха” створили для того, щоб дистанційно вивозити бійців з поля бою, підвозити воду, продукти чи інші вантажі. Назвали його так, бо він має вагу 350 кілограмів, але може везти тонну вантажу.
![Роботизований комплекс "Мураха" Роботизований комплекс "Мураха"](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/794x1.78/deec9c29dd12238f.jpg)
Роботизований дрон “Мураха”. Фото: Суспільне Тернопіль
“Це досить потужна установка для евакуації. Працює від однієї або двох електробатарей ємністю 6, 8 або 13,6 кВт. Такої системи повинно вистачати приблизно на 30-40 кілометрів. Її ще доповнять системами радіозв’язку і відеоспостереження”, — каже керівник проєкту.
“Мураха” може працювати за будь-яких погодних умов.
![Максим, оператор дрона Максим, оператор дрона](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/794x1.78/4a61253e6f4c84e4.jpg)
Максим, оператор. Фото: Суспільне Тернопіль
“Є дві кнопки: функція “вперед” і “назад” та функція “розворот на місці” в одну сторону і в іншу. Кілометрів 10-15 може заїхати, але якщо по прямій видимості”, — розповів оператор Максим.
Заряджається “Мураха” від розетки або генератора.
![Роботизований дрон "Мураха" в русі Роботизований дрон "Мураха" в русі](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/794x1.78/ef0388c77ee21368.jpg)
Дрон “Мураха” в русі. Фото: Суспільне Тернопіль
“Одне з цікавих інженерних рішень — це борти трапу, які ми розробили й спроєктували. Борти доволі легко перетворюються на трапи для того, щоб цю платформу можна було зняти з пікапу або заїхати назад на пікап. Це розраховано на двох людей. Вони можуть це робити доволі швидко”.
![Борти роботизованого дрона "Мурахи" Борти роботизованого дрона "Мурахи"](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/794x1.78/1532457f4232ce4d.jpg)
Борти дрона “Мурахи”. Фото: Суспільне Тернопіль
Після війни наземний дрон “Мураха” можна використовувати в сільському господарстві.
“Він зможе, наприклад, транспортувати на собі п’ятсотлітровий садовий оприскувач. Також ця платформа може тягнути за собою поїзд з причепом для збору врожаю яблук, винограду”, — говорить Чайківський.
![Оператор керує роботизованим дроном "Мураха" Оператор керує роботизованим дроном "Мураха"](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/794x1.78/58a2b7a6f0a8951c.jpg)
Оператор керує дроном “Мураха”. Фото: Суспільне Тернопіль
“Орієнтовна вартість повного комплексу буде становити в межах 620-650 тисяч гривень в залежності від додаткових укомплектувань”.
Наприкінці січня “Мураху” планують передати на тестування військовим, повідомив Чайківський.