Головна Новини Колектив бібліотеки яка потрапила в скандал з ВПО у Тернополі звинувачує...

Колектив бібліотеки яка потрапила в скандал з ВПО у Тернополі звинувачує Омбудсмена в оприлюдненні неправдивої інформації

Не вщухає скандал із Тернопільською обласною бібліотекою для дітей, яку звинувачують у дискримінації переселенців та вибірковим ставленням до читачів.

Нагадаємо, Катерина Посохова оприлюднила в мережі Фейсбук ситуацію з її сином, якому відмовили в отриманні книг без застави мотивуючи це тим, що хлопчик не місцевий, а також може пошкодити книги.

Ситуація докотилася до омбудсмена та обласної адміністрації. А колектив бібліотеки видав чергову заяву.

Офіційна заява-звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець

“Колектив Тернопільської обласної бібліотеки для дітей звертається до Вас з приводу оприлюднення неправдивої інформації у Вашому телеграм каналі та викладеної в офіційному листі до Виконуючого обов’язків начальника Тернопільської обласної військової адміністрації Володимира Важинського щодо ситуації, що склалась в нашій бібліотеці з сім’єю Посохових.

Цитата: «Батькам хлопчика було запропоновано взяти обрані дитиною книги за умови оплати застави у розмірі 300 грн за один примірник… В результаті дитині видали дві книги після того, як батьки сплатили за них заставу у розмірі 600 грн».

Вкотре категорично та рішуче заявляємо, що даний факт не відповідає дійсності і не підтверджений жодним документом. 3 і 16 квітня читачу було видано 3 книги без застави. Так само відкидаємо й інші звинувачення. Факти щодо дискримінації з нашого боку читачів з інших регіонів України є абсурдними та провокативними.

Сподіваємось на справедливу оцінку даної ситуації та просимо спростувати неправдивий факт отримання бібліотекою від читача застави у розмірі 600 грн.

А оскільки ситуація, що склалася після публікації Катерини Посохової в інтернет-мережі, негативно вплинула на репутацію нашої бібліотеки та працівників особисто, то просимо захистити нас від дискримінаційних наклепів та організованого хейту.

З повагою та надією – колектив Тернопільської обласної бібліотеки для дітей” – йдеться у повідомленні.

Представниця уповноваженого з прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України Ольга Алтуніна прокоментувала Суспільному конфлікт між родиною переселенців та Тернопільською обласною бібліотекою для дітей. Нагадаємо, переселенка з Харкова Катерина Посохова на своїй сторінці у Фейсбуці, 17 квітня, написала, що в Тернопільській обласній бібліотеці для дітей їй сказали заплатити заставу за книжки в розмірі 600 гривень. Бібліотекарі кажуть, гроші не вимагали, а лише повідомили про правила книгозбірні.

За словами Ольги Алтуніної, про цей випадок вона дізналася з соцмереж.

“Я прочитала саму публікацію, потім зателефонувала нашому структурному підрозділу, який знаходиться в Тернопільській області. За їхньої інформацією, вони вже встигли відвідати бібліотеку. Тобто, ця інформація з’явилася зранку, а до обіду вони сходили в бібліотеку, провели моніторинговий візит та перевірили документи, які є в бібліотеці: їхній статут, положення про послуги. Також взяли пояснювальну записку від керівника бібліотеки щодо ситуації, яка відбулася. Звісно в посадовців бібліотеки була інша позиція, але фактично вона підтверджувала конфлікт, який відбувся в бібліотеці”.

На запитання, чи була дискримінація, представниця уповноваженого з прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України відповіла:

“Сто відсотків була дискримінація бо, відповідно до закону “Про захист прав внутрішньо переміщених осіб”, то внутрішньо переміщенні особи користуються тими самими правами, які мають місцеві. Тому з них не мали права стягувати додаткові кошти аргументуючи це тим, що вони немісцеві. Вони не заплатили, можливо, але в мене є інформація, що вони оплатили ці гроші. Навіть, якщо вони не сплатили, то тільки через юридичну обізнаність батьків. Будь-яка інша людина не стала б вступати в конфлікт і пішла б на умови, які висунула бібліотека. Це людська сторона справи, я вважаю, що тут точно порушено права людей і дитини в тому числі”.

Ольга Алтуніна каже, що є й юридична сторона в цій історії.

“Вона стосується незаконних дій керівника обласної бібліотеки. Що саме? В законні “Про бібліотеку та бібліотечну справу” написано, що саме статут цього закладу має передбачати норми про можливість того, що бібліотека буде брати заставу за видачу книжок, але статуту не було в наявності навіть на сайті. Він був в паперовому вигляді в бібліотеці. Ми змусили працівників викласти його в загальний доступ, на сайт бібліотеки. Сьогодні він там є та його можуть всі вивчити. Також працівники пред’явили інструкцію про порядок застосування оплати за книжки, але вона була не підписана, без дати і, фактично, дублювала вимоги постанови, яка багато років тому вже втратила чинність. З цього можемо зробити висновок, що дії керівника бібліотеки були незаконними, працівники виконували незаконні вимоги свого керівника”.

За її словами, зважаючи на те, що обласна бібліотека для дітей належить Тернопільській обласній раді, але знаходиться в галузевому підпорядкуванні саме департаменту культури Тернопільської ОВА, то омбудсмен направив лист на ім’я голови ОВА з вимогою перевірити дії працівників та зробити висновки.

“Сьогодні сказати, чим закінчилася історія та чи перевірило керівництво законність дій своїх підлеглих ще не можу. Думаю, що в нас ще є час”.

На запитання кореспондентів Суспільного, чи надходили скарги про дискримінацію переселенців на Тернопільщині, Ольга Алтуніна сказала:

“По Тернополю — це перший випадок. Раніше таких випадків не було, були по Івано-Франківщині, Житомиру. Такі факти рідко, але бувають. Від Тернополя перший такий випадок і дуже шкода, якщо чесно. Соромно за посадовців, що вони вчиняють такі дії до людей, які постраждали від війни і мабуть ці люди забули, що йде війна і потрібно допомагати, бути гостинними”.