
Поки католики світу оплакують смерть Папи Франциска у віці 88 років, у Ватикані готуються до конклаву для обрання його наступника. 45-річний уродженець Тернополя, єпископ УГКЦ Микола Бичок, який наразі опікується українською діаспорою в Австралії також буде брати участь у виборах нового папи, але питання, чи може він бути обраний, дискусійне.
Сам він таку можливість допускає, але є деякі нюанси. Раніше в українських медіа з’явилася інформація, що він також може претендувати на місце Папи. Але згодом релігієзнавець Сергій Гірік пояснив, що кардинали від церков східного обряду, зокрема УГКЦ, можуть обирати папу, але не можуть бути кандидатами на престол. Водночас інші релігієзнавці, зокрема Кирило Говорун, зазначав BBC, що можливість бути обраним у Бичка як католика східного обряду теоретично існує. Зрештою, співрозмовники ВВС в УГКЦ підтвердили, що за канонами Бичок не може бути обраними. І додали — «якщо виберуть, то хто піде проти Святого Духа».
Сам Бичок 25 квітня заявив, що на сьогодні у світі є 252 кардинали, з них 135 кардиналів, які віком менш як 85 років. Тобто це ті кардинали, які можуть обирати Святішого Отця і можуть бути обраними.
Що відомо про Миколу Бичка?
Микола Бичок народився в українському місті Тернопіль, після закінчення середньої школи пішов до монастиря, а потім висвятився на священника у Львові. Перш ніж у січні 2020 року переїхати до Мельбурна, щоб служити в Єпархії Святих Петра і Павла, він був священником у різних країнах, зокрема Польщі та США. Наприкінці 2024 року Папа Франциск призначив його кардиналом.
Та як не крути, хто врешті стане папою, буде відомо лише після його виходу. А після кожного раунду невдалих виборів, коли ніхто не здобуває «конституційної більшості» в дві третини голосів, з димоходу Сикстинської капели йде чорний дим. А коли врешті обирають папу — то йде білий дим.
Як будуть обирати нового Папу?
Ну й тривають активні обговорення, хто стане новим Папою. Конклав для обрання нового Папи Римського збереться 7 травня. Про це пише агентство Reuters із посиланням на високопоставлене джерело у Ватикані.
Дату таємного конклаву, на якому буде обрано нового главу Католицької церкви, було визначено на закритих зборах кардиналів після похорону папи Франциска 26 квітня. Виборці готуються до розміщення в Casa Santa Marta.
Право на участь у конклаві мають близько 135 кардиналів з усього світу віком до 80 років. З 2005 року під час голосування кардинали-виборники розміщуються в Casa Santa Marta і їм заборонено використовувати будь-які пристрої або зв’язуватися із зовнішнім світом. Про це пише Corriere della Sera. Зазвичай нового папу обирають після смерті попереднього понтифіка.
Але папу Франциска обирали за надзвичайних обставин — в 2013 році папа Бенедикт XVI зрікся папства через проблеми зі здоров’ям і свій вік. До цього папа йшов у відставку в 1415 році і був це Григорій ХІІ — він це зробив під тиском обставин. А добровільно (як і Бенедикт XVI) у відставку пішов папа Селестин V в 1294 році. Правила голосування слідують нормам, встановленим ще папою Іоанном Павлом II 1996 року апостольською конституцією Universi Dominici Gregis, потім зміненим Бенедиктом XVI 26 червня 2007 року.
Згідно з новими положеннями, після 33-го або 34-го голосування проводять другий тур між двома кардиналами, які набрали найбільшу кількість голосів в останньому турі, але, як і раніше, потрібна більшість у дві третини голосів. Щодня до обрання наступника Бергольйо, буде проводитися два куріння — одне близько 12-ї години дня, інше о 19-й годині. Після закінчення кожного голосування бюлетені спалюють із додаванням барвника: чорного, у разі виборів, що не відбулися; білого, у разі обрання нового Святого Отця.
Дим, що здіймається з труби Апостольського палацу, повідомляє вірянам, які зібралися на площі Святого Петра, про те, відбулися чи не відбулися вибори. Після того, як вибори відбудуться, і якщо обраний прийме висунення, з труби піде білий дим, і одночасно задзвонять шість дзвонів собору Святого Петра.
Святкові удари дзвонів завжди знаменують прихід нового Папи. У різниці Сикстинської капели приготують кімнату з одягом для нового понтифіка. Після обрання Папа через невеликі двері в апсиді Сикстинської капели потрапляє в «кімнату сліз», названу так тому, що саме тут обранець дає волю емоціям, які він стримував до цього моменту. Неможливо знати, скільки часу знадобиться 138 кардиналам-виборщикам, щоб обрати нового Папу. З 1900 року по сьогоднішній день конклави зазвичай тривали в середньому 3 дні, а найтриваліший з них — 5 днів.
Джерело: ТСН