З 23 вересня по 5 жовтня активісти знайомитимуться із міліціонерами на вулицях. Під час чергової всеукраїнської кампанії громадського моніторингу міліції, волонтери з різних регіонів України перевірять, чи дотримуються закону працівники міліції, що охороняють громадський порядок. За спеціально розробленим алгоритмом прості громадяни інспектуватимуть міліціонерів – чи представляються вони під час спілкування, чи показують на вимогу службове посвідчення та чи мають на формі персональний жетон.
„Міліціонер побив на акції, міліціонер грубіянив, міліціонер не відреагував на прохання про допомогу? А як звуть міліціонера – не відомо. Щоб покарати працівника міліції, що порушив закон – потрібно встановити особу порушника. А у міліціонера, навіть якщо він у формі, ані жетону, ані беджа. Ситуація типова для України. Мало хто про це знає, але існує наказ МВС, згідно якого усі інспектори та старші інспектори патрульної служби зобов’язані носити на формі індивідуальні жетон. Але ці жетони патрульні не носять. Крім того, жодних жетонів немає ані у «Беркуту», ані у внутрішніх військ, які часто патрулюють вулиці і охороняють масові акції. Тому ми і вирішили з’ясувати, чи можливо пересічній людині без шкоди для життя та здоров’я встановити особу міліціонера, що зустрівся на вулиці”, – пояснює Марина Цапок, представник Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів – організації, що ініціювала проведення моніторингу.
Результати всеукраїнського моніторингу будуть проаналізовані експертами та представлені в першу чергу керівництву МВС, від якого активісти очікують конкретних кроків щодо припинення практики анонімної міліції на вулицях.
За словами організаторів, моніторинг стане складовою частиною громадської кампанії «Знай, хто тебе захищає», кінцевою метою якої є законодавче закріплення зовнішніх персональних знаків для міліціонерів. Із відповідним відкритим листом активісти вже звернулись до Міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка, а також закликали усі зацікавлені організації та ініціативи приєднуватись до кампанії.