Головна Новини Що потрібно знати вирушаючи на прощу до Зарваниці (поради медиків)

Що потрібно знати вирушаючи на прощу до Зарваниці (поради медиків)

12-14 липня 2019 року відбудеться Загальнонаціональна проща до Зарваниці. Цьогоріч, як і кожного року, десятки, а то і сотні тисяч прочан відвідають Марійський духовний центр у с. Зарваниця Теребовлянського району.
Враховуючи клімато-метеорологічну ситуацію: високу денну температуру повітря, можливість опадів та тривалі піші переходи прочан, з метою профілактики інфекційних та інших захворювань, пов’язаних з факторами навколишнього природного середовища, ДУ «Тернопільський ОЛЦ МОЗ України» рекомендує:
1) дотримуйтесь питного режиму: втрата води в організмі при великих фізичних навантаженнях, високій температурі та сухості навколишнього повітря досягає 3-5 л на добу. Приймати рідину під час походу рекомендується, в основному, на привалах та під час прийому їжі.
З міркувань безпеки для здоров’я категорично забороняється вживати воду з відкритих водойм та джерел. Рекомендовано вживати воду з громадських та індивідуальних криниць в межах населених пунктів. Якщо на криниці є застереження «Вода не придатна для пиття», то таку воду пити не можна.
Найбезпечнішою для вживання є бутильована негазована вода. Для пиття води використовуйте індивідуальний або одноразовий посуд. У тривалих подорожах звичайну воду можна підкислювати вишневим, журавлиним, лимонним або іншим екстрактом (1-2 чайні ложки на пляшку води). Відмінно втамовує спрагу прохолодний чай – чорний, і особливо зелений, який збільшує слиновиділення та усуває сухість в роті;
2) вживайте лише якісну харчову продукцію: не купляйте в дорогу продукти харчування, придбані на стихійних вуличних ринках або з рук приватних осіб.
Беріть в дорогу овочі, фрукти добре вимиті в домашніх умовах.
У подорож не беріть продукти, що швидко псуються (м’ясні, рибні, в т.ч. консервована м’ясна домашня продукція, молочні, кулінарні, кондитерські та ін. вироби), які потребують відповідних температурних умов при зберіганні та транспортуванні).
Взяті продукти у дорогу бажано споживати відразу. Зберігання страв без холоду не повинно перевищувати 2 години. Про запас бажано брати нешвидкопсувні продукти (сухе печиво, горіхи, сухофрукти). Не вживайте харчові продукти та напої, взяті в дорогу, при найменшій підозрі щодо їх якості.
При купівлі харчових продуктів та напоїв в дорозі, обов’язково звертайте увагу на терміни їх придатності та умови зберігання в закладах торгівлі.
При харчуванні у непристосованих умовах (ліс, придорожня зона тощо) уникайте контакту продуктів з ґрунтом та піском.
Перед кожним вживанням їжі дотримуйтесь правил особистої гігієни, за відсутності запасів води протирайте руки вологими серветками.
Не слід їсти незнайомі гриби, ягоди та невідомі рослини. При наявності з батьками дітей ретельно слідкуйте, щоб дитина не споживала незнайомі ягоди та продукти невідомого походження;
3) уникайте прямого контакту із борщівником Сосновського: досить торкнутися до рослини чи забризкати шкіру її соком, а потім уражене місце виставити на сонце — і опік вам гарантований. Реакція в результаті опіку починається не відразу, а через кілька годин. Спочатку шкіра червоніє, потім виникають біль, набряк. З’являються пухирі, наповнені світлою рідиною. Вони можуть збільшуватися кілька днів, захоплюючи все нові ділянки шкіри. Опіки, отримані від цієї рослини, доволі глибокі, заживають повільно, залишаючи темні пігментні плями. Найсильніші опіки борщівник спричиняє при контакті з вологою шкірою в сонячні дні. При ураженні великої ділянки тіла людину морозить, нудить, піднімається температура. Борщівник Сосновського викликає і алергічні реакції. У хворих на астму він може спровокувати напад задухи.
Якщо на шкіру потрапив сік борщівника, слід серветкою чи хустинкою акуратно його увібрати й закрити уражене місце від світла щільною тканиною. Ушкоджене місце треба ретельно промити спиртом або водою з милом, не можна допускати контакту із сонячним світлом протягом декількох діб;
4) бережіться нападів чи присмоктування кліщів: вони переносять небезпечні хвороби – бореліоз (хвороба Лайма), енцефаліт, різні лихоманки.
Від нападу кліщів необхідно дотримуватись правил індивідуального захисту: йдучи по лісу необхідно триматися середини стежки; нічліг і відпочинок влаштовувати на відкритих полянах, вільних від кущів і травостою; відкриті частини тіла та одяг збризкувати засобом, який відлякує комах; проводити само-і взаємо огляди для виявлення кліщів, які причепилися до одягу людини, обов’язково ретельно обстежуйте ділянки тіла, покритті волоссям.
Дотримуючись цих простих порад, Ви збережете своє здоров’я та Ваших рідних і близьких!