Дарія Пилипів отримала борщівську вишиванку в спадок від бабусі. Жінка – жителька села Стрілківці Борщівської громади. Сторічна сорочка вишита чорними нитками.
“Сорочка, в яку я одягнута, має більш, як 100 років. На нашу землю нападали татари і вбивали чоловіків. Оплакуючи своїх рідних, дівчата постановили собі сім поколінь тримати жалобу. Я вважаю, що ці якраз покоління наших бабусь, прабабусь – якраз це були ті останні покоління, які ходили в жалобних сорочках, які вишивали чорними нитками”, – розповіла жінка Суспільному.
Вишита сорочка, яку Дарія Пилипів отримала в спадок. Суспільне Тернопіль
Дарія Пилипів. Суспільне Тернопіль
За словами Дарії Пилипів, саме її бабуся Федора Бойко й вишивала цю сорочку.
“Моя бабуся уродженка 19 століття, 1889 року. Взірець на рукаві, який йде навскоси, коштував досить дорого, – півтора злотого за цей взірець платила бабуся. Той, що спереду взірець – коштував злотий. На той час це були великі гроші”.
П’ята у верхньому ряду – матір Дарії Пилипів, п’ята в середньому ряду – бабуся. Фото: З архіву Дарії Пилипів
Елемент борщівської вишиванки. Суспільне Тернопіль
У жінки не раз хотіли купити вишиванку, якось пропонували 8 тисяч доларів.
“Я стояла на подвір’ї. Їхала по дорозі дорога машина. Вийшов з машини пан і питає: “Чи немає сорочки чорної на продаж?”. Жінки переглянулися та й кажуть: “В цієї жінки є”. Але я сказала, що сорочка не продається. А він: “То хоч покажіть”. Ну, звичайно, я сорочку показала йому. Йому очі засвітилися і він хотів би купити цю сорочку. А я кажу: “Я такої сорочки не продаю, ця сорочка ціни не має”.
Перша праворуч – матір Дарії Пилипів. Вона у вишиванці, яку зараз носить її дочка. Фото: З архіву Дарії Пилипів
За словами Дарії Пилипів, кожна вишиванка – це вишита доля.