Головна Новини Над Тернополем зависла «морозна пляма»

Над Тернополем зависла «морозна пляма»

Потужний снігопад 12-14 листопада шокував не лише тернополян та владу, він шокував синоптиків та кліматологів з цілого світу. Вони офіційно визнали снігопад аномальним, класифікували його як стихійне лихо та надзвичайну ситуацію. Також вчені акцентують, що Тернопіль перетворюється у кліматичну аномалію, тому владі та громаді треба бути щороку готовити до аномальних природних катаклізмів, якраз з епіцентром у нашому місті.

 

Над Тернополем зависла «морозна пляма»

Як повідомила заступник начальника Тернопільського обласного центру Гідрометеорології  (Тернопільського ЦГМ) Мірошникова І.А. Тернопіль опинився в епіцентрі аномального стихійного лиха.

«Найбільш складною погода була за даними спостережень авіаметеорологічної цивільної станції Тернополя (аеропорт) охопила місто Тернопіль та Тернопільський район. Сильний сніг по місту спостерігався тривалістю 17 годин та кількістю за період 12-14 листопада 60 мм, що становить 110% від місячної кліматичної норми. Дані снігопади супроводжувалися посиленням вітру до 17 м/с. Саме сильний сніг та пориви вітру 13-17 м/с, що тривали всю добу 13 листопада і зумовили ускладнення погоди в м. Тернополі. Спостерігалися хуртовини, на дорогах постійно утворювалися снігові замети. На решті території області спостерігалися снігопади меншої інтенсивності», – зазначила пані Мірошникова.

Більше того, синоптики підтверджують, що Тернопіль стає кліматичною аномалією. Зокрема на мапі, яку оприлюднив Тернопільський ЦГМ чітко видно, що навіть через тиждень після снігопаду (див. мапу) станом на суботу 19 листопада у Тернополі зберігалася найбільш холодна температура. Над містом буквально зависла морозна «пляма», у той час вже на відставні декількох кілометрів від міста була плюсова температура. Незважаючи на подальше потепління, у Тернополі тепліє повільніше ніж в області, над містом продовжує висіти ця кліматична «пляма». Це означає, що Тернопіль перебуває у зоні особливої метеорологічної небезпеки. Новий холодний циклон спричинить у Тернополі найбільші снігопади і найбільший мороз, у порівнянні з іншими містами та регіонами.

Ця кліматична аномалія має дзеркальний ефект і влітку. Для прикладу літу і ранню осінь 2016 року у Тернополі метеорологи визнали аномально спекотними, саме у нашому місті був встановлений температурний рекорд. Така ситуація пояснюється як системними змінами клімату на Землі, так і особливістю розташування самого Тернополя.

 

Тернопіль за часів Австрії був «кліматичною каторгою»

Як стверджують синоптики кліматичні аномалії Тернополя можна пояснити тим, що наше місто розташоване на найвищому місці волинсько-подільської височини (370 метрів над рівнем моря). Також впливає, що Тернопіль розташований на кордоні двох морських басейнів. Одна частина рік (північніше Тернополя) течуть у Балтійське мора, інша (південніше) – у Чорне море. Це спричиняє ситуацію, коли циклоні (як теплі, так і холодні) ніби зависають і «чіпляються» за Тернопіль. Відповідно, викликаючи більшу спеку або більший холод, більші опади у вигляді дощу, сніг або граду.

Як можна прослідувати кліматичну історію, схожі ознаки спостерігалися за Тернополем і раніше. Так ще за часів Австро-Угорської імперії у Тернопіль для відбуття покарання пересилали каторжників. Основна причина – важкі погодні умови – літом спека, взимку холод та снігопади. Тобто для Австро-Угорщини Тернопіль був своєрідною «кліматичною каторгою». Архівні номери газет ІІ Речі Посполитої показують, що неодноразово, щоб прочистити шляхи до Тернополя зі сторони Львова, використовували військову техніку (легкі броньовики, до яких спереду причіпляли спеціальний ковш). Також у часи СРСР неодноразово до розчищення доріг у Тернополі та області залучали військових. Ці «радянські снігопади» дуже добре пам’ятають люди старшого віку. Ну й молодь теж добре пам’ятає, коли у лютому 2010 року місто завалило снігом або масштабний снігопад 2013 року. Також у Тернополі неодноразово фіксували температурні максимуми.

Таким чином, Тернопіль дійсно має статус кліматичної анормальної зони. Однак цей статус вже стає небезпечним для життя та здоров’я тернополян через системні зміни клімату. Це вже підтверджують західні вчені.

 

«Nature of climate change»: на Україну насувається «полярний вихор» із Арктики

Цьогорічний листопадовий сніговий апокаліпсис  у західній Україні став каталізатором системних змін клімату, які насуваються на Європу.

На фоні глобального потепління на країни Європи, США та Канаду чекає різке похолодання з регулярними масштабними повенями, ураганами та снігопадами. На початку листопада таке дослідження американські науковці опублікували в журналі «Nature of climate change» і тим ж самим здивували весь світ. Дослідження вийшло якраз перед аномальним снігопадом на західній Україні.

Науковці доводять, що на Україну насувається «полярний вихор» із Арктики, який постійно крутиться над Північним полюсом. За останні три десятиліття, через глобальне потепління він почав міняти траєкторію своєї круговерті. У Арктиці стало значно тепліше. Через таке потепління на материку тане лід, який випаровується в атмосферу. Тут повітря ослаблює повітряні маси вихору, тому вони починають зсуватися нижче – на південь, до Америки та Європи. Вони несуть із собою арктичний холод. Найважливішим тут є те, що цей «полярний вихор» дуже нестабільний і може спричинити різкі похолодання у відносно теплі пори року.

1479812133-zima-snig-ternopil-png

Аномально низька температура у Тернополі, порівняно з навколишніми регіонами

 

«WWF»: сильні снігопади в Україні будуть збільшуватися

Потужні аномальні снігопади в Європі в останні роки, в тому числі потужний снігопад у Тернополі 13 листопада – це наслідки глобальної зміни клімату на планеті, спричинені збільшенням кількості вуглекислого газу в атмосфері. Про це йдеться у звіті кліматичної програми ООН «WWF».

“Потрібно розуміти, що це зміна клімату, його розбалансування, а не глобальне потепління, про яке так люблять говорити. Якщо ми закачуємо у систему трохи більше енергії, вірніше, не даємо їй піти, то через парниковий ефект всі внутрішні кліматичні процеси у системі стають сильнішими. Це коливальні процеси, тому сильні снігопади в Європі, у тому числі й в Україні, будуть збільшуватися. Це все ланки одного і того ж ланцюга”, – йдеться у звіті «WWF».

 

NASA: холодна вода відтісняє Гольфстрім, йдуть холодні зими

У свою чергу у NASA прогнозують початок екстремальних зим на планеті і періоду незвичайних погодних аномалій.

Так, на думку кліматолога NASA Гевіна Шмідта, катастрофічний рівень випадання опадів стане для людства справжнім лихом у найближчі десятиліття. Надзвичайні зливи та снігопади, які раніше були раз на 20 років, тепер, імовірно, будуть відбуватися приблизно двічі за одне десятиліття.

У вченого практично не викликає сумнівів, що погода на планеті стане більш екстремальною.

“У міру танення льодовиків холодна вода відтісняє Гольфстрім, тому прихід дуже холодних зим безпосередньо пов’язаний із глобальним потеплінням. Швидше за все, зими будуть ставати все більш жорсткими і лютими, – зазначають у NASA. 

Таким чином, як українські, так і світові вчені, метеорологи, кліматологи та синоптики відзначають, що Тернопіль перетворився на справжню кліматичну аномалію, де, у будь-яку пору року, можливі аномальні погодні катаклізми. Ми всі до цього маємо бути готові.

 

За матеріалами світової та української преси підготував Денис Онищинко