Торік на весні сталося масове отруєння дітей у збаразькому дитячому садочку «Калинонька». Лабораторні дослідження підтвердили найгірші підозри: спалах інфекції спричинила сальмонела. Цей випадок набув резонансу у масштабах країни, що й не дивно, адже харчування у дошкільних закладах – болюча тема для батьків. Усі очікують, що скупа на різноманітність та вітаміни садочкова їжа, бодай з точки зору гігієни, має бути бездоганною.
Сальмонелу виявили у яйцях. І хоч адміністрація садочку божилася, що підприємець, який постачає продукцію, перевірений, але отруєні інфекцією яйця якось сюди таки потрапили. Більше того, у садочку запевняли, що на яйця був сертифікат якості.
Але будь-які виправдання заперечував і спростовував факт: із 240 дітей у дитсадку захворіли 15, а також 3 працівники. За 33 роки роботи закладу це перше «НП» такого масштабу.
У районному управлінні освіти створили спеціальну комісію, одночасно поліція завела кримінальне провадження.
Діти відлежали у лікарні, одужали і повернулися у садочок. Перед тим у приміщенні провели ретельну дезинфекцію.
Хто винен у тому, що стільки дітей підірвали собі здоров’я, і чи він покараний?
Майже рік знадобився, щоб отримати відповідь на це запитання. На початку березня у Збаразькому райсуді прозвучав вирок для помічниці вихователя «Калиноньки». Неналежне виконання обов’язків щодо охорони життя та здоров’я дітей внаслідок недбалого або несумлінного до них ставлення, що спричинило істотну шкоду здоров’ю потерпілих, – так кваліфікували дії обвинуваченої. За це передбачено покарання штрафом або громадськими роботами, позбавленням права обіймати певні посади.
Чому саме помічниця вихователя (далебі не найголовніша за переліком обов’язків та обсягом відповідальності особа у дошкільному закладі) постала перед судом?
Виявилося, на цю працівницю покладено обов’язки комірниці, відтак, саме вона спільно із старшою медичною сестрою з дієтичного харчування приймає продукти від постачальників. При цьому повинна перевіряти сертифікати якості, оглядати прийнятий товар.
З’ясувалося, що зловісні яйця комірниця прийняла без участі медсестри. Не оглянула належно та не впевнилася, чи є маркування. Взагалі з яйцями виникла неабияка плутанина. У журналі залишок яєць значився як 200 штук, а в наявності було 20. Невдовзі, 2 квітня, виявлено вже 126 курячих яєць, частина з яких – без маркування. У результаті немарковані курячі яйця невідомого походження, інфіковані сальмонелою, комірник видала кухарям для приготування страв для вихованців, що призвело до спалаху сальмонельозу у дошкільному закладі.
У процесі розслідування комірниця уклала з прокурором угоду про визнання винуватості, яку згодом затвердив суд. Штраф у сумі 3400 гривень та позбавлення права обіймати посади, пов’язані з обліком, збереженням, управлінням та розпорядженням товарно-матеріальними цінностями строком на два роки, – таке покарання призначили жінці.
Ольга КУШНЕРИК, газета Свобода