Що може бути жахливішим за аварію? Ще за мить ти розмовляв із другом, а тепер він лежить на узбіччі дороги у траві та вмирає. Вмирає через тебе, а медики безсилі! Далі – ще важче, бо треба подивитися в очі його батькам, дружині й дітям, які враз осиротіли, й чорні тіні смутку назавжди огорнули ще вчора щасливу родину. А потім – слідство, суд і вирок, пише Номер1
Нещодавно у Тернопільському міськрайонному суді завершився розгляд справи щодо ДТП, яка трапилась 12 травня 2018 р. під ранок на дорозі неподалік с. Мишковичі Тернопільського р-ну. Водій із двома друзями вертався з Тернополя: далеко вже не парубки, солідні чоловіки (наймолодшому з них, загиблому, саме виповнилось 42 роки) звечора святкували – випивали, вітаючи його з днем народження, а потім рушили із 49-річним Олександром до Тернополя, де на залізничному вокзалі він мав із кимось зустрітися. Потому друзяки зайшли до бару «Сіті» ще трохи «підігріти» кров, танцювали, розважалися і лише під ранок, сонні й втомлені, вирушили назад додому. Загиблий сів поруч із водієм, а третій товариш – ззаду. Пасажири одразу заснули. Цілком можливо, що задрімав і водій, відтак на заокругленій ділянці шосе неподалік Мишковичів, а саме біля бару «Ролан», кермувальник не зменшив швидкості, автомобіль «Шевроле» вилетів на зустрічну смугу, потім – на ґрунтове узбіччя і, втративши стійкість, перекинувся. Внаслідок аварії пасажир, який сидів поруч із водієм, отримав тяжкі травми і помер ще до приїзду «швидкої». Інший чоловік із переломами середньої тяжкості потрапив до Тернопільської обласної університетської лікарні. Тим часом сам водій відбувся незначними ушкодженнями.
За фактом порушення правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило смерть та заподіяло тілесні ушкодження середньої тяжкості (ч.2 ст. 286 КК України), прокуратурою було відкрито кримінальне провадження. Однак у Тернопільському міськрайонному суді обвинувачений вину визнав частково та постійно твердив, що дуже шкодує, що так сталося, бо із загиблим він давно товаришував, добре знає його батьків і родину. Однак не поспішав хоча б матеріально компенсувати молодій вдові та стареньким батькам важку втрату. Не визнав він цивільного позову й у суді.
Утім Феміді вистачило й результатів судових експертиз і показів потерпілого та свідків.
Оскільки скоєна аварія належить до категорії тяжких злочинів, хоч і скоєних із необережності. Відтак вироком місцевого суду чоловіка засуджено до 5 років позбавлення волі з позбавленням права 3 роки керувати транспортними засобами. Крім того, йому доведеться виплатити по 300 тисяч двом дітям, вдові загиблого друга та по 150 тисяч – його батькам. Плюс щомісяця дітям, яких осиротив, до досягнення повноліття, а стареньким безпорадним батькам загиблого – до кінця життя виплачувати по 7 тис. 875 грн. за втрату годувальника.
Також горе-водієві доведеться компенсувати державі кошти, витрачені на лікування другого потерпілого та проведені судові експертизи.
Вирок не набрав законної сили і може бути оскарженим у Тернопільському апеляційному суді.
Не дарма кажуть, що Правила дорожнього руху написано кров’ю. У цьому випадку – доброго товариша.
Валерія Нечаєва