Головна Новини Існують випадки, коли люди порушують санітарні зони, а потім самі ж виставляють...

Існують випадки, коли люди порушують санітарні зони, а потім самі ж виставляють претензії до роботи свинокомплексів – експерти.

Конфлікти між свиногосподарствами та населенням в Україні — проблема типова. Однак висновки, про те, хто правий, а хто винен, можна робити тільки на основі конкретних даних — результати перевірки контролюючих органів, дані лікарень, якщо населення скаржиться на можливу появу проблем зі здоров’ям.

Розяснення щодо питання взаємодії свинокомплексу та оточуючого середовища надає Михайло Малков, національний координатор проекту ЄС/ФАО, міжнародний консультант ФАО (ООН), експерт ОБСЄ, почесний Посол Міжнародної асоціації з пестицидів і хлорорганіки в Україні.

«В конфліктній ситуації треба чітко розуміти, хто був першим? Чи санітарно-захисна зона була зменшена апріорі, чи люди шляхом самозахоплення землі скоротили її, а тепер намагаються скористатись ситуацією в своїх інтересах, хоча самі ж порушили закон», – говорить експерт.

На думку науковця, щоб рішення було справедливим, враховувати треба інтереси обох сторін конфлікту. Для цього необхідно провести аналіз з урахуванням усіх факторів і ризиків, де варто застосувати технологічні дослідження і заміри, можливо, навіть залучити міжнародних експертів.

«Є випадки, коли заміри показують, що все в нормі, а населення сусідніх до свиноферми сіл все одно не задоволене. У таких ситуаціях треба, по-перше, розглядати ситуацію в статистиці. Люди можуть думати, що вони хворіють від одного, а, насправді, — причина в іншому. Тоді необхідно розглянути звернення до лікарів, проаналізувати симптоми, поставлені діагнози тощо. Перевірити, чи дійсно є негативний вплив емісій свинокомплексів на людей, обов’язково знайти джерело цього впливу», – розяснює Михайло Малков.

За словами експертів, варто також розуміти, що такі конфлікти виникають у результаті комплексу невирішених питань у галузі. Тому потрібно ретельніше підійти до розрахунку норм емісії та її зниження, методології визначення санітарних зон. Одним словом, вести роботу не лише там, де вже виникла проблема, але у галузі в цілому.

«Втім, якщо люди незадоволені без явної причини, то треба орієнтуватися на норми закону і відстоювати інтереси в суді». – підсумовують науковці.