Головна Новини Ігор Боднар з Заліщик виготовляє диво-писанки

Ігор Боднар з Заліщик виготовляє диво-писанки

Майстер уже кілька десятків років розписує яйця курей, гусей, страусів, перепілок, індиків і навіть папуг. І не лише сам творить великодню красу, а й досліджує традиції предків, своїх земляків, а також навчає писанкарству інших, проводячи численні майстер-класи, пише газета “Свобода”.

Пошуки надбань минулого набрали обертів…

Традиція писанки одвічно жила в Україні, відзначалася широким розмаїттям технік виконання. Писанкарство – одна з найдавніших галузей українського народного мистецтва, – каже майстер народної творчості з писанкарства і паперопластики Ігор Боднар, – своєрідний символ України, що сягає своїм корінням в потаємні доісторичні, дохристиянські язичеські часи. Кожен з елементів узору писанок сповнений свого змісту, значення, народжений уявою і віруваннями. У розмальовці писанок відображаються погляди людей, природа, таємничий довколишній світ. Масове писанкарство почало занепадати в Україні з початком наступу радянської влади на релігію. Це відбувалося одночасно зі знищенням церков, монастирів, забороною офіційно відзначати релігійні свята, нехтуванням споконвічними традиціями духовного життя, обрядами, звичаями.

З проголошенням незалежності Української держави заліщанин Ігор Боднар взявся за відродження писанкарства. В Заліщицькому районному будинку дитячої та юнацької творчості створив гурток писанкарства, який поставив за мету простежити традиції писанкарства в районі, освоїти майстерність виготовлення писанок і показати красу цього мистецтва людям.

Пошук розпочався з того, що перед Великодніми святами кожен гуртківець отримав своє перше завдання – принести з дому писанку чи крашанку, які традиційно є у кожній хаті. Крашанки принесли всі, а ось писанок не було. Лише кілька учнів принесли простенькі “мальованки”. Це коли на шкарлупку яйця наклеюють листочки конюшини, яйце фарбують, а листки після цього знімають. І пошуки надбань минулого набрали обертів…

Виготовив кілька тисяч писанок

Писанки Ігор Боднар за роки своєї творчості виготовив кілька тисяч великодніх яєць. Його писанки є в Канаді, США, Бразилії, у більшості країн Європи, навіть у  Південно-Африканській республіці.

Він зібрав колекцію писанок понад сорока різних майстрів. Створює картини з писанок та паперопластики. У ці дні виготовляє велику писанку разом з майстром-різьбярем зі Звиняча Ярославом Купчаком, яка стане прикрасою у центрі Заліщик.

Писанки воском пише. А також використовує якісні фарби і саморобні писачки, виготовлені з кулькових ручок.

Мистецтву писанкарства Ігор Боднар навчає діток з районного гуртка декоративно-ужиткового мистецтва  та відвідувачів недільної школи «До джерел народної скарбниці». Також проводив з дружиною Світланою, своїми вихованцями, волонтерами численні майстер-класи у художньому музеї у Тернополі, в обласному госпіталі для ветеранів, інвалідів війни, бійців АТО у Заліщиках. Нині, зважаючи на карантин, ділиться своїми навичками через Інтернет, консультує телефоном тих, хто хоче перейняти досвід майстра, долучитися до збереження надбань минулого для майбутніх поколінь.

Галина ВАНДЗЕЛЯК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here