Головна Новини Цирковий номер МВС

Цирковий номер МВС

клоунМіліція пояснила, що «схема з автомобільними номерами» тільки виглядала корупційною, а насправді – вона доброчинна. Тернопільскі ДАІвці, щоправда на такій “доброчинності”  не нажилися.

Якщо ви давно не відчували себе ідіотом, а раптом дуже хочеться – то вам на сайт ДАІ МВС України. Якщо ви побачили корупцію, і обурились від цього – то вам туди ж. Бо тільки ДАІ-шники можуть переконливо пояснити, що корупції не існує, а є лише благочинність. Під час пояснення ви, безумовно, будете відчувати себе ідіотом. Однак нема на те ради: послуги надаються лише в пакеті.

Кілька днів тому ДАІ роз’яснило обуреній громадськості, як потрібно трактувати схему, коли приватна фірма отримала половину власності на патент на державні автомобільні номери. Вийшло, як завжди – талановито. Однак, щоб оцінити «красу гри», варто бодай трохи згадати, що було перед цим.

Бізнес на автомобільних номерах був завжди привабливим, як і всяка інша монополія. У 2011 році його взагалі зацементували: за часів міністра Могильова державні авто номери були запатентовані. Власниками патенту стали державне підприємство «Форт» і польська приватна фірма «УТАЛ». Отак вперше з’явилась юридична можливість виводити прибутки через роялті в правильне русло. Міліціонери, щоправда, стверджували, що нічого полякам не платили, оскільки ті якимсь таємним договором передали права українському підприємству. Будемо сприймати це як гіпотезу: документально міліціонери це чомусь вирішили не доводити, а юридично поляки і далі лишаються співвласниками патенту. Окрім того, після народження патенту з’явився ще один бонус.

Усі тендери на виготовлення номерів тепер втрачали сенс, оскільки право на це мали лише «Форт» і поляки. Про те, як і за якими цінами проходили ці «закупівлі в одного учасника» ми розповімо в іншому тексті. Зараз торкнемось лише одного нюансу, який шокував нас уже цього року.

У серпні 2014-го МВС вирішив віддати чергову порцію в 50 млн грн. на виготовлення автомобільних номерів. Гроші отримали зовсім не «Форт» чи «УТАЛ», як підказує формальна логіка, а харківське ТОВ «Світлофор». Несподіваний успіх до земляків міністра Авакова прийшов після того, як власники патенту (міліціонери і поляки) несподівано дали право харків’янам на його використання, при чому тільки їм. Відкритого тендеру не було – сам «Форт» від замовлення відмовився. Пошук відповіді на питання, чому вибрали саме «Світлофор» – можете доручити своїй фантазії.

Так що володіння патентом на державну власність – є справою прибутковою. Саме тому вереснева інформація «Наших грошей» про те, що майбутні автомобільні номери з євросимволікою знову стали запатентованим товаром, і знову держава розділила право на інтелектуальну власність із приватною фірмою (на цей раз – «Голден флора») сколихнула «широкі верстви трудящих». Журналісти кинулись у Вишневе – місто, де прописаний мегащасливчик, однак традиційно нікого не знайшли.

МВС із сумом відчув, що в країні щось змінилось і з’їхати на мовчанці, як було всі останні роки – не вдасться.

Першу спробу відчиститись зробили вже 30 вересня. ДАІ на своєму сайті розмістило пояснення, що, хоча патент і належить державі і приватникам, усі права належать винятково державі.Нібито, згідно із таємним договором між ДАІ і «Голден флорою». Тобто міліціонери вирішили довго не напружуватись і застосували технологію Могильова. Тільки чомусь цього разу «відмазка не проканала». Шум не вщухав. Довелось напружувати мізки.

І от сталось. Цього тижня після чергового листа щастя від «пересічних громадян» ДАІ видало нову версію. Громадянин був, щоправда, не зовсім пересічний – відомий гонщик, активіст, блогер і т.д. Олексій Молчанов, який звернувся до МВС із питанням «доколє?». Відповідь прийшла чудова. Прочитати її можна або ж в ФБ самого Молчанова, або ось тут.

У двох словах: «Голден флори» не буде. Вона, виявляється, була тимчасово – тільки для того, щоб допомогти державі оформити патент. Бо міліціонери в тому не дуже знаються. А хлопці з Вишневого вирішили допомогти, і безкоштовно все зареєстрували. Наполовину – на державу, наполовину – на себе.

А ось зараз, пишуть міліціонери, починається другий етап комбінації: ДАІ і «Голден флора» знову звернулись в патентні органи з пропозицією викинути приватників і лишити тільки ДАІ. І уже через кілька місяців це нарешті станеться. Тому корупції нема, а є тільки харитативна діяльність, що у народі називається благочинністю і волонтерством.

Не пробуйте зрозуміти, чому ДАІ не найняло за 100 доларів юриста, який їй все би зареєстрував. Бо, ясна річ, читати відповідь МВСівців треба між рядків. Звучить вона насправді так:

«Ми придумали класну схему, яка завжди працювала. Вона трохи зарано вилізла в ЗМІ, тому довелось щось придумувати. Придумати так і не вдалось – і нам сказали схемою пожертвувати. Шкода, але проти начальства не попреш, довелось давати задній хід. Є ще, правда, мінімальний шанс, що народ про історію забуде, і ми відіграємо все назад. Тим паче, що зміни в патент можна вносити довго, юридично ж поки що все на нашому боці. А там і нові номери введуть, і ми ще з ними попрацюєм».

Додаткової родзинки додає, до речі, й те, що нинішнє МВС – під «Народним фронтом», а от скажімо, СБУ-ГПУ – під Порошенком. І відкрити кримінальне провадження щодо замаху на державні кошти – роботи на дві хвилини. Фактів не бракує. А на допитах люди часто розповідають дещо інші речі, ніж у прес-релізах.

У кожному випадку хотілося б закінчити оптимістично. Усе-таки на практично ідентичну історію, яка сталась в часи Могильова, журналісти і громадяни так і не змогли вплинути. Собака гавкала – караван ішов. А сьогодні – вистачило місяця, аби зіпсувати настрій цілому МВС. Тільки нема меж досконалості. Тепер варто розібратись із мотивами любові міліції до харківського «Світлофора».

Олексій Шалайський, «Наші гроші»

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here