Головна Новини У Чорткові реставрують погруддя коханки судді

У Чорткові реставрують погруддя коханки судді

У Чорткові на вулиці Степана Бандери, 49 (навпроти фахового коледжу економіки та підприємництва ЗУНУ) тривають реставраційні роботи над погруддям Пауліни Клопцицьової.

Реставрацію самого погруддя, нижче ініціали польською мовою «РК» (Пауліна Клопцицьова), барельєф – профіль закоханих, а також фасад самої будівлі реставрують за кошти меценатів. Частину грошей дав Ярослав Угляр, іншу частку – меценат із Чорткова, який побажав залишитись неназваним.

Як розповів автор тритомника про історію Чорткова, почесний громадянин міста Петро Федоришин реставраційні роботи виконує Роман Попінко. Сам він із колишнього Гусятинського району. Як кажуть у таких випадках – майстер від Бога, адже у його мистецькому доробку не один виготовлений іконостас. Зауважимо, що Роман Попінко також займався реставрацією каплички у військовій частині, котру пошкодили московські «Калібри».

«Пан Петро Федоришин декілька років наполягав на тому, що погруддя Пауліни Клопцицьової, цікавої постаті в історії нашого Чорткова, потребує термінової реставрації. Направду – ще трішки і ремонтувати вже би не було що. Збереження пам’яті, історії – завдання надзвичайно важливе. Навіть зараз, у час, коли вся країна героїчно протистоїть ворогу. Вже найближчими днями ми побачимо повністю відреставровану пам’ятку архітектури», – прокоментував Володимир Шматько.

ДОВІДКОВО. Свого часу в Пауліну Клопцицьову був закоханий адвокат та голова місцевого окружного суду Анджей Льорек. Він у 1911 році збудував для неї житлову садибу перед Чортківським окружним судом, де працював. Анджей не хотів, аби його кохана втратила свою красу, і попросив скульптора збудувати на даху цього будинку її погруддя, таким чином увіковічнивши її образ. З того часу погляд Клопцицьової назавжди прикутий саме до робочого кабінету Анджея.

Їхні стосунки були прихованими, адже на час знайомства з пані Клопцицьовою пан Анджей був одруженим та мав двох дітей. Щоби сторонні очі не бачили, як він потрапляє в помешкання, будівля мала наскрізний заїзд із затишним подвір’ям. А трохи нижче погруддя – ініціали польською мовою РК (Пауліна Клопцицьова), ще нижче можна побачити барельєф – профіль закоханих.

+2

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here