Головна Новини У маленькому селі на Тернопільщині є унікальний музей старовинних ікон

У маленькому селі на Тернопільщині є унікальний музей старовинних ікон

У школі села Мушкатівки Борщівського району діє незвичний музей домашньої ікони, в якому зібрані старовинні, намолені роками раритети сільських родин села, пише ВЖ

Ідея облаштування такого музею виникла кілька років тому в колишнього директора школи, голови Борщівського районного осередку Союзу українок Марти Кузьмич. Для цього Марта Кузьмич тоді навіть пожертвувала своїм кабінетом. А почалось усе, як розповіла Марта Ярославівна, з обласного семінару із християнської етики, який декілька років тому проходив на базі сільської школи.

— Тоді я принесла з дому кілька старих ікон, повісила їх на стінах у себе в кабінеті, та так додому і не забрала. Потім хтось із вчителів зголосився, що теж має вдома гарні образи, і приніс їх сюди. Пізніше, вже як хтось заходив до мене, то завжди звертав увагу на ікони на стінах. Якось так мимоволі і виникла думка зробити тут музей. До його створення долучилося багато людей з нашого села: батьків, дітей, вчителів, — ділиться Марта Кузьмич. — Якось одна жінка принесла до нас статую Матері Божої. Вона натрапила на неї, коли розчищала підвал, фігура була завалена землею. Ми відреставрували її, і ось Матір Божа стала окрасою кабінету.

За увесь час назбиралося понад сто ікон, щоправда, усіх їх немає де вивісити, тому в музеї є лише п’ятдесят. Є серед експонатів й унікальні образи, привезені переселенцями із Лемківщини. Вони написані особливими техніками, лики святих тут зображено у квітковому обрамленні. «Тайна вечеря», «Розп’яття Ісуса Христа», «Богородиця з Дитятком», «Ісус навчає учнів», «Святий Миколай» — усі ці образи дуже старі, до них молилося не одне покоління християн, тому вони несуть особливу, цілющу енергетику. Прикрашають стіни музею і родинні чорно-білі ікони дідуся та прабабусі пані Марти.

— Вони у нашій хаті були завжди, скільки себе пам’ятаю, то є наша родинна реліквія, — каже Марта Ярославівна. — Я навіть рамки не міняла. Так і залишила ті чорні, що є. Бо якщо поміняю на нові,  втратиться їх автентичність.

У колекції є багато й простих фотографованих образів. Але релігійного значення вони не втрачають, бо є намоленими нашими предками.

Марта Ярославівна, коли ще працювала директором, завжди запрошувала гостей у цей кабінет-музей. Часто тут відбувалися уроки християнської етики.

Музей домашньої ікони в неділю став місцем проведення конференції «Християнство в Україні» — з нагоди 1030-ліття хрещення Руси, яку організували члени районного осередку «Просвіти». Просвітяни, вчителі, громадські діячі розповідали про роль віри для нашого народу, його історичної долі. Організатори Марта Кузьмич, Оксана Ундерко, Петро і Марія Довгошиї, Наталя Галушка, Володимир Ярчук, Надія Цибрій, Олег Юрків підготували тематичні цікаві виступи, які яскраво доповнили тематику зустрічі.

Ірина МАДЗІЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here