Головна Новини Утрачений рай – деяким жителям Тернопілля можна забути про субсидії

Утрачений рай – деяким жителям Тернопілля можна забути про субсидії

Урядові зміни у призначенні субсидій стали «топ-темою», адже зачепили інтереси сотень тисяч людей. Експерти прогнозують: двадцять відсотків з тих, хто отримував субсидії, більше не матимуть цієї державної підтримки.

Наприкінці квітня уряд нарешті зробив те, що тривалий час анонсував: монетизацію субсидій. Вже наступного опалювального сезону субсидії будуть видавати живими грошима, а це означає, що їх отримувачі можуть залишати собі зекономлені в результаті ощадливого споживання кошти. Таким чином, монетизація стане додатковим стимулом для енергоефективності, пише газета “Свобода”.

Дуже добре, чи не так? Але це «добро» торкнеться далебі не усіх. Верифікація субсидіантів, яку розпочало Міністерство фінансів, виявила низку системних проблем з призначенням субсидій. З огляду на це уряд схвалив рішення про внесення змін до програми. Вони скоротять випадки зловживань. Ті, хто справді потребуватиме допомоги, її отримуватимуть і надалі. Натомість люди, які приховують свої статки, не зможуть користуватися програмою і паразитувати за кошт платників податків. Ось таке роз’яснення непопулярних змін міститься на сайті Міністерства соціальної політики.

Про які новації відтепер треба знати і на що звертати увагу?

Предмети розкоші та доходи від оренди 

У містах-мільйонниках нерідкими стали випадки здачі квартир в оренду зі своєрідним бонусом – оформленою субсидією на комунальні послуги. При цьому власники помешкання не тільки отримують доходи, а й мають транспортні засоби або інші предмети розкоші.

Відтепер, якщо у власності сім’ї є транспортний засіб, якому менше п’яти років, крім мопеда та авто, наданого органом соціального захисту населення, субсидію не призначатимуть.

Окрім того, доходи від здачі в оренду майна, зокрема квартири, тепер необхідно буде також вказувати в деклараціях про доходи – в новій графі «інші доходи».

Великі будинки і квартири

Є помешкання, які виходять за рамки середньостатистичних та належать до категорії «преміум-класу».  До недавнього часу на них також оформляли субсидії – на підставі того, що прописували там одиноку пенсіонерку з мінімальною пенсією. Вона, цілком очевидно, була не здатна оплатити повну вартість послуг і зверталась до комісії щодо надання субсидії на понаднормативну площу.

З 1 травня 2018 року діє нове правило: субсидію відмінять, якщо площа квартири перевищує 120 кв. метрів, а будинку  – 200 кв. м, крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей. Власники такої житлової площі будуть оплачувати послуги у повному обсязі.

Тіньова зайнятість

Чимало українців працюють за кордоном, але при цьому звертаються за призначенням субсидій, декларуючи нульові доходи.

Тепер тим, хто є дійсно безробітним, необхідно буде стати на облік до Центру зайнятості. А тим людям працездатного віку, хто претендує на субсидію, але не реєструється як безробітний, бо  насправді працює без оформлення  в Україні або за кордоном, органи соцзахисту автоматично рахуватимуть дохід у сумі трьох прожиткових мінімумів – 5286 гривень.

Це стимулюватиме українців до офіційного працевлаштування, сприятиме детінізації та усуне соціальну несправедливість, коли субсидію насправді отримують люди з високими доходами.

З метою стимулювання енергозбереження  з 1 травня 2018 року соціальна норма на газове опалення буде наближена до реальних обсягів споживання  і становитиме 4,5 куб. м на 1 кв. м площі, електроопалення – 30 кВт/год. на 1 кв. м площі. У разі призначення субсидії на понаднормову площу житла, норма може бути збільшена не більш ніж на 30%.

Я ніколи не отримувала субсидій, бо працюю «по-білому» – доходи (треба зазначити, доволі скромні) відображено у податковій. А тому уже не звикати до захмарних платежів за газ. І, здається, я єдина в своїй околиці приватного сектору не маю жодної гривні субсидії. Між тим, доволі заможні мешканці вулиці користувалися цим благом. Виглядало, як у кривому дзеркалі: худий стає товстим, коротун – високим. Держава хоче це задзеркалля нарешті розкрити. Через літо люди не відчують особливих незручностей. А от з настанням осінніх холодних ночей – лічильники почнуть рахувати, ой, як невесело!

Які ще настали зміни? Спрощено процедуру отримання субсидій для жителів об’єднаних територіальних громад. Відтепер ОТГ мають право приймати від громадян документи для оформлення  субсидії для передачі їх органам соціального захисту населення. Механізм повторює практику звернень до сільських і селищних рад.

Уряд також проведе преміювання домогосподарств за економію ресурсів за підсумками цього опалювального сезону. Так як і минулого року, під монетизацію підпадають зекономлені домогосподарствами 150 кіловат електроенергії, якщо цей ресурс використовують для опалення, або 100 кубів газу. У грошовому еквіваленті це майже 700 гривень.  Субсидіантам, які економно використовували ресурси, треба так само – до 1 вересня –  подати заяву у місцеве управління соціального захисту населення, на підставі якої здійснюватимуть виплату грошової винагороди за енергоефективність.

Інформацію про наявність економії кожен отримувач субсидії може відстежувати у своїй платіжці або шляхом звернення до постачальника газу чи електроенергії, якщо їх використовують для опалення. Щоправда, обрати спосіб отримання коштів треба самостійно. Переважній більшості громадян, які отримують субсидії і не мають щойно куплених предметів розкоші, нових автомобілів або у складі сімей яких немає працездатних осіб, які декларують нульові ставки доходу, – загалом це приблизно 80-85% нинішніх субсидіантів – як і раніше, державна допомога буде перепризначена  в автоматичному режимі – без необхідності звертатися до органів соціального захисту. Натомість у зв’язку з запровадженням нових правил близько 15% громадян потрібно буде звернутися до органів соцзахисту за переоформленням субсидії. Про це повідомив директор Департаменту державної соціальної допомоги Мінсоцполітики Віталій Музиченко.

«Усі, хто потребує допомоги від держави, будуть і далі її отримувати. Переважній більшості громадян субсидії на наступний опалювальний сезон будуть перепризначені автоматично, – сказав Віталій Музиченко. – Звернутися до органів соцзахисту треба лише окремим категоріям громадян, які підпадають під нові критерії, які запроваджені для запобігання поширених зловживань. Приміром, сім’я купила автомобіль віком менше 5 років. До останнього часу така покупка не була критерієм для призначення чи скасування субсидії. Тепер треба внести цей факт у декларацію і подати до органів соціального захисту нову заяву».

Чиновник пояснив, що за попередніми розрахунками кількість людей, яким може знадобитися звернення до органів соцзахисту, становить приблизно 15-20%. «Цим людям треба звернутися до органів соцзахисту і подати пакет документів – заяву та декларацію – аби визначити право на субсидію. Тим, у кого статки не змінюються, які нічого не купували і у складі сімей немає працездатних осіб, які декларують відсутність доходу, – право на субсидію зберігається автоматично. Їм звертатися до органів соцзахисту, повторюю, не потрібно. Ми захищатимемо і далі тих, хто потребує допомоги. Але держава не буде платити за тих, хто має приховані статки або працює в тіньовому секторі. Це – порушення принципів соціальної справедливості», – зазначив Віталій Музиченко.

Підготувала Ольга КУШНЕРИК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here