Головна Новини Унікальний архів УПА знайшли у старому вулику на Тернопільщині (Відео)

Унікальний архів УПА знайшли у старому вулику на Тернопільщині (Відео)

Знахідка у вулику. Житель Старої Ягільниці Микола Рибчак випадково знайшов унікальний архів рукописних документів Української повстанської армії. Заховані вони були в одному з вуликів на старій пасіці.

Чоловік хотів порубати їх на дрова. Коли розбирав вулик, не повірив своїм очам. У піддашші стояв стос акуратно складених листків. Коли розгорнув їх, зрозумів, що вони – безцінні. Сховок чоловік передав відомому чортківському краєзнавцю Роману Пахолку. Повідомляє канал Тернопіль1.

На цих листочках – історія повстанців. Роман Пахолок вже кілька місяців опрацьовує їх. Кожен аркуш для краєзнавця безцінний. Він може годинами розповідати про них. Тут і рукописні, і друковані документи, датовані 1944-1945 роками.

“У більшості з них, а може навіть всі, звертання один до одного через псевдо. Багато документів починаються словами “Слава Україні” і закінчуються “Героям Слава”, додає Роман Пахолок. Фрагментарно чи цілісно, – всього вдалось відновити 250 знайдених листків, понад 50 повстанських журналів, пропагандистських брошур підрозділів ОУН-УПА.

Роман Пахолок зазначає, що це не просто архів УПА, у яких слово “бандерівець” з великої букви, підозрює, це матеріали служби безпеки ОУН-УПА. Роман Пахолок радіє, що всі документи вдалося зберегтися. Хоча запевняє, що опрацьовувати їх доволі непросто. Час надто їх зруйнував, тому, щоб бодай один прочитати, треба сидіти над ним кілька годин, а то і днів.

Зате написане не може не дивувати. “Зараз ми не використовуємо це слово “квестіонери”. Це запитання, з якими представники ОУН зверталися до людей, щоб знати, що відбувається”, додає краєзнавець Роман Пахолок. Допомагають вивчати документи Роману Пахолку і його колеги. Для яких історія України – справа життя.

Викладач суспільних дисциплін Чортківського гуманітарно-педагогічного коледжу ім.О.Барвінського Галина Ушій каже, там є документи, наприклад присяги, які складали воїни того часу, їх мотивація.

“Тоді люди втрачали родинний зв’язок задля того, щоб Україна була незалежною”, додає пані Галина. Усі аркуші продатовані, більше того, вказана година о котрій вони написані. Зараз Роман Пахолок готує книгу знайдених документів. Краєзнавець переконаний, що написане привідкриє ще одну завісу із життя повстанців.

Оксана Смільська, Оксана Задорожна, Дмитро Лехман

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here