Головна Новини Український Версаль”: на Тернопільщині є палац із залою віденського взірця (Відео)

Український Версаль”: на Тернопільщині є палац із залою віденського взірця (Відео)

Виграти грант та зберегти історичну пам’ятку. Два роки тому Національний заповідник “Замки Тернопілля”, до якого входить Вишнівецький палац, отримав грант від посольства США в Україні. За ці кошти відновили дзеркальну залу та відреставрували південну підпірну стіну палацу. Як вдалось залучити підтримку посольства та з чого варто почати – говорили на лекції американця Мартіна Першлера, повідомляє Т1 Новини.

Дзеркальна зала у Вишнівецькому палаці зараз одна з візитівок історичної будівлі. Її відреставрували у 2018 році за кошти Міністерства культури. Також 160 тисяч доларів грантових коштів вдалось отримати від Посольського фонду США зі збереження культурної спадщини. Як зазначає архітектор Юрій Вербовецький, відновлювали кімнату завдяки тому, що на старих фото бачили тодішній вигляд.

“Тут основна ідея була, щоб відтворити втрачену дзеркальну залу, яка була створена, як у Версалі. Цінність об’єкта у тому, що збереглись старі фото – до того, як все було знищено”, – каже керівник архітектурної майстерні Юрій Вербовецький.

Він додає, без грантових коштів ремонтні роботи у Вишнівецькому палаці могли б тривати не один рік. Зауважує, така співпраця на міждержавному рівні дозволила відновити і зберегти палац.

У Національному заповіднику “Замки Тернопілля”, до якого входить Вишнівецький палац, створена ціла грантова група, яка працює над залученням такого роду інвестицій. Грант Посольського фонду США став поштовхом до великої справи.

“В нас у заповіднику створена ціла грантова група, ми написали більше 15 грантів. Деякі виграють. Найбільше отримували коштів з Америки”, – розповідає генеральний директор Національного заповідника “Замки Тернопілля” Анатолій Маціпура.

Побачити результат співпраці завітали керівник Посольського фонду США зі збереження культурної спадщини Мартін Першлер та аташе з питань культури Шон Охара. Мартін Першлер зазначив, у Вашингтоні писав наукову роботу з історії та архітектури французького Версалю і коли серед проєктів на грант побачив назву “Український версаль” – це одразу зацікавило його.

“Ми тут сьогодні тому, що ми цілком усвідомлюємо всю цінність культурної спадщини, всю цінність історичних надбань і нам дуже приємно долучитись до цього проєкту, адже це дає змогу визначити хто ми є і дізнатись більше про культуру”, – каже Мартін Першлер.

Загалом з 2002 року завдяки грантам Посольського фонду США вдалось відновити 15 історичних пам’яток України. Це церкви, палаци, замки. Загальна вартість 1 мільйон 300 тисяч доларів.

“Вишнівецький палац – це місце, яке допомагає розказати українцям та європейцям про величину і довгу історію України в Європі. Працівники національного заповідника “Замки Тернопілля” провели блискучу роботу. Вони написали проєкт, шукали мецената, щоб реалізувати його”, – каже аташе з питань культури посольства США в Україні Шон О’Хара.

Делегація додає, що конкурс Посольського фонду США зі збереження культурної спадщини щорічний. У ньому можуть брати участь зареєстровані неурядові організації, музеї, керівні заклади культури чи подібні установи, які докажуть, що мають відповідний досвід та можливість керувати грантовими проектами збереження культурної спадщини.

Сергій Балуцький, Віталій Куземко, Володимир Сосна, Т1 Новини