Головна Новини Тютюново-алкогольне лоббі, чорний список від журналістів

Тютюново-алкогольне лоббі, чорний список від журналістів

лоббіСьогодні, 30 листопада, Бюро журналістських розслідувань Свідомо разом з громадськими організаціями оголосили переможців Антипремії для лобістів тютюнового та алкогольного бізнесу Золота коса 2011.

Як повідомили Корреспондент.biz організатори конкурсу, вперше в Україні ті, хто тривалий час відстоює комерційні інтереси виробників алкоголю і тютюну всупереч інтересам суспільного здоров’я отримали свою нагороду.

“Люди, яких ми нагороджуємо, є відомими політиками, які люблять розповідати, як вони піклуються про український народ. Насправді їхні зусилля допомагають вмирати сотням тисяч людей. Варто називати їхні імена, щоб охочі допомагати тютюновому та алкогольному бізнесу отримували покарання хоча б на виборах”, – говорить керівник Бюро журналістських розслідувань Свідомо Єгор Соболєв.

За результатами рейтингу експертів, найбільш дієвим лобістом тютюнової та алкогольної індустрії, який і отримав Золоту косу, став народний депутат Тарас Чорновіл, який набрав 21 бал.

Організатори антипремії відзначають, що ще в 2005 році він офіційно подав у Раду резолюцію про неприйнятність Закону України Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення, а в березні 2009-го був єдиним депутатом, який голосував проти прийняття в першому читанні закону про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їхнього шкідливого впливу на здоров’я населення.

Свідомо також зазначає, що Чорновіл “в 2010 році направив серію листів до Кабміну з вимогою змусити делегацію України на конференції сторін Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну голосувати проти прийняття рекомендацій з регулювання складу тютюнових виробів, лякаючи уряд тим, що ухвалення таких рекомендацій нібито призведе до припинення обігу тютюнових виробів у всіх країнах, включаючи Україну”.

“Систематично виступає проти підвищення тютюнових акцизів, протягом 2010-2011 неодноразово виступав проти законопроекту 5164 щодо повної заборони реклами тютюну і подав численні проносні поправки”, – запевняють журналісти.

На другому місці опинився Анатолій Кінах (20 балів), який, як вважають активісти, активно виступав проти збільшення акцизів на тютюнові вироби. У березні 2009 року публічно виступав проти законопроекту 4202 про підвищення акцизів і направив листа Президенту з проханням накласти вето на цей закон.

За даними Свідомо в жовтні 2009 року провів офіційну зустріч з представниками тютюнових компаній, де знову виступив проти підвищення тютюнових акцизів і запропонував частину акцизного збору повертати в якості стимулу тим підприємствам тютюнової промисловості, які підвищують споживчі та санітарно-гігієнічні якості продукції.

Трійку призерів замкнув народний депутат Сергій Терьохін з 12 балами. Громадські організації заявляють, що екс-голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики неодноразово виступав проти підвищення акцизів на алкоголь і тютюн, блокуючи проходження законопроектів щодо суттєвого підвищення акцизів.

У повідомленні Свідомо говориться, що в 2009 році Терьохін виступав з гострою критикою законопроекту 4202, який передбачав підвищення акцизів. Його коментарі, що закон призведе до катастрофічного збільшення контрабанди, не виправдалися, вважають журналісти, і додають, що у вересні 2010 року він виступав проти законопроекту 5164 про заборону тютюнової реклами.

У п’ятірку найбільших тютюнових та алкогольних лобістів на четвертому місці увійшла народний депутат Олена Бондаренко – 11 балів. Громадські організації нагадують, що в 2011 році вона доклала зусиль для ослаблення тексту законопроекту № 5164 щодо повної заборони реклами сигарет, заявляючи, всупереч даним наукових досліджень і положенням Рамкової конвенції, що така заборона нібито неефективна для скорочення куріння.

У червні 2011 року на засіданні комітету з питань свободи слова та інформації послідовно підтримувала ослаблену версію законопроекту 5164, говорить Свідомо, і зазначає, що в жовтні 2011 року Бондаренко зібрала підписи членів комітету зі свободи ЗМІ під листом на ім’я Володимира Литвина з проханням затвердити слабку версію законопроекту 5164 про заборону реклами тютюну.

Замикає ТОП-5 лобістів депутат Сергій Шевчук – 10 балів. Ще в 2001 році він вніс законопроект Про обмеження споживання тютюнових виробів, який, як говориться в повідомленні організаторів антипремії, імітував боротьбу з курінням з метою заблокувати сильніший законопроект, розроблений Міністерством охорони здоров’я.

Також журналісти з’ясували, що в червні 2005 року, будучи в той час державним секретарем МОЗ, Шевчук особисто прийшов на засідання комітету ВР, на якому готувався до другого читання законопроект Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їхнього шкідливого впливу на здоров’я населення з метою послабити його і захистити комерційні інтереси однієї з тютюнових корпорацій.

Свідомо констатує, що у вересні 2005 року Шевчук під час обговорення у ВРУ намагався не допустити прийняття Закону України Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їхнього шкідливого впливу на здоров’я населення під приводом того, що спочатку треба ратифікувати Рамкову Конвенцію.

Разом з тим, зазначають організатори, спеціальний приз Золоте гальмо дістався прем’єр-міністру України Миколі Азарову. “Цей приз – спеціальна нагорода від Коаліції громадських організацій За вільну від тютюнового диму Україну”, – пояснили вони.

Раніше сьогодні повідомлялося, що депутати пропонують ввести чергові обмеження на рекламу пива, алкогольної та тютюнової продукції.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here