Головна Новини «Спочивай ніжно…»: таємнича пані похована на чортківському цвинтарі півтора століття назад

«Спочивай ніжно…»: таємнича пані похована на чортківському цвинтарі півтора століття назад

На часі – чергова надзвичайно цікава знахідка від аматорки-краєзнавиці Вікторії Пахолюк з Чорткова. Навідуючи могили своїх прародичів на старому міському кладовищі по вулиці Степана Бандери (колишній Міцкевича), вона примітила цей унікальний надгробок. А відтак розшифрувала й тамтешній напис, пише Чортків Сіті

– Ця могила – мабуть, одна з найстаріших, австрійських часів, – коментує Вікторія.

 Фото Вікторії Пахолюк

І розповідає, що знаходиться вона неподалік цвинтарної огорожі, що сусідить з хідником центральної магістралі міста. На перший погляд, зовсім непримітна, бо затиснута звідусіль новішими захороненнями.

– Власне й могили там як такої немає – лише місце на надгробок і залишилося, – коментує.

Вікторії вдалося зробити переклад напису, вибитого на надгробку.

– Ось переклад, – продовжує Віка. – Перше слово Ruhestätte означає місце спочинку на кладовищі. Там спочиває Анна Хартманн, дівоче прізвище Хекле, дружина головного цісарського військового лікаря. Народилася 26 липня 1852 року, померла 17 квітня 1875-го. Отже, мала від роду неповних 23 роки.

«Спочивай ніжно (м`яко), присвячено від неутішного/дуже сумуючого чоловіка Др. Р. Хартманн, гол. лікаря» – такі пронизуючі душевністю та не минаючі попри лет часу слова виписані на надгробку.

 Фото Вікторії Пахолюк

Той пам’ятник Вікторія відкрила для себе років три назад. Розповідає, що впродовж цього часу жодного разу не минає могили, щоб не засвітити там свічку чи лампадку. Наче має відповідальність.

А ще вона спробувала вдатися до історії віднайденого імені. І – вийшла на відому в світі компанію медичної та гігієнічної продукції німецького бренду Пауль Хартманн (PAUL HARTMANN). Намагалася з`ясувати, чи не спільне коріння у пані, похованої на цвинтарі Чорткова (точніше – її чоловіка-лікаря), та засновниками отієї індустрії. Наразі безуспішно.

Журналістам Чортів. Сity через «дядька Google» теж вдалося дізнатися, що майже 200-літня історія компанії бере свій початок з придбання у 1818 році промисловцем Людвігом фон Хартманном прядильної фабрики Мібольд в місті Хайденхайме (Німеччина). На основі цього виробництва його син Пауль створив свою компанію PAUL HARTMANN: відбілювання, фарбування, перев’язочні матеріали, котра здійснила революцію в галузі догляду за ранами.

Компанія має 39 заводів в різних країнах – Німеччині, Франції, Чехії, Австрії, Іспанії, Швейцарії, Голландії, Китаї.

Мораль цієї історії така. Як багато навколо нас непримітних на перший погляд нюансів, пов’язаних з історичною минувшиною. Широченне поле діяльності для місцевих краєзнавців, яким личить досліджувати їх, а не раз у раз схрещувати шпаги з найменших дрібниць задля утвердження власного «я».

Чинити так, як Вікторія Пахолюк.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here