Головна Новини Скільки втрачає тернопільський бюджет від земельних шахрайств влади?

Скільки втрачає тернопільський бюджет від земельних шахрайств влади?

Чиновники Тернопільської міської ради постійно бідкаються, що їх бюджет дірявий, Київ їх недофінансовує, податківці недопрацьовують тощо. Тобто влада Тернополя знаходить будь-який привід, щоб скинути на когось провину у питаннях недонаповнення міського бюджету. Однак чи все зробили чиновники, щоб цей бюджет зростав? Очевидно, що ні! А інакше як пояснити той факт, що за останніх два роки в Тернополі було проведено аж два(!) аукціони з продажу права оренди землі і жодного – з продажу землі. Разом з тим, ледь не на кожній сесії земля віддається певним структурам задарма.

Схема проста: ти – мені, я – тобі

Нинішня влада в Тернополі винайшла хороший спосіб, як можна віддавати землю під різного роду будівельні об’єкти, при цьому минаючи процедуру аукціону, і щоб громада та контролюючі органи не піднімали бучі. Якщо уважно вивчити сесійні рішення Тернопільської міської ради, то може здатися, що депутати роблять благі справи, передаючи землю комунальним підприємствам. Тим самим вони підтримують ці установи, щоб ті могли працювати, а не ходити у мерію з простягнутою рукою. Але питання в іншому. По-перше, не всі з них можуть займатися будівельним бізнесом. Так, якщо КП «Тернопільбудінвестзамовник» має безпосереднє відношення до будівельної галузі, то що будуть робити з землею такі установи, як відділ технагляду та КП «Підприємство матеріально-технічного забезпечення», можна тільки здогадуватися. По-друге, надаючи дозволи на будівництво готелів, адмінбудинків, закладів громадського харчування, СТО, гаражів, самі керівники підприємств, на які передається земля (не завжди це робиться з доброї їх волі), зізнаються, що в них немає відповідних спеціалістів. І, мабуть, найголовніше, скільки від таких благих намірів наших з вами слуг втрачає міський бюджет. Адже, передаючи ділянки даним підприємствам без аукціону, місто могло б виторгувати чимало грошенят.

Нині ж ми маємо таку ситуацію. Передавши землі фактично у відання підрозділів міської ради, бюджет втрачає три статті доходу. Спершу місто могло б заробити на продажі чи оренді землі на аукціоні. Зазначимо, що останній аукціон з продажу права на оренду земельних ділянок, якщо вірити офіційному сайту Тернопільської міської ради, відбувся аж 24 квітня 2012 року, і тоді за сотку оренди землі виторгували від 10 тис. грн. і вище. Зваживши на те, що депутати з легкої руки віддають землю гектарами, то не складно підрахувати, що до бюджету не надішло декілька мільйонів гривень. Ще гроші б «капали» в міську скарбничку у вигляді податку за користування землею (суми, можливо, незначні, але тим не менше). І насамкінець, певний відсоток бюджет отримав би за надання техумов приватному будівельнику до здачі об’єкту в експлуатацію (так званий процент на розвиток інженерних мереж міста).

Чи всі перераховані вище кошти були б зайвими міському бюджету? Однозначно, їм би знайшли застосування, але коли вони потраплять у бюджет, то рух щодо них був би обмеженим. У даному ж випадку ми маємо ситуацію, коли рух землі, переданої підрозділам міської ради, не публічний, про нього знають обмежене коло осіб, і навіть депутати міської ради не можуть вплинути на процеси, пов’язані у середині цих підприємств чи установ. У той час, коли земля потрапила до рук керівників КП міськради, а вони не мають відповідних спеціалістів-будівельників для освоєння об’єктів, ті на власний розсуд (однозначно, не без вказівок з боку високопосадовців міськради) підписують інвестиційні угоди з приватними будівельними організаціями.

Що сама фірма «Тернопільбудінвестзамвоник» сама не спроможна освоїти великих об’єктів підтвердив її директорРоман Кришталовський.

– Навіть якщо нам виділяється земельна ділянка, то дуже часто фінансування ведеться не лише нашою стороною, а й іншими будівельними організаціями. Якщо ділянка невелика, то це відбувається в пропорціях 50 на 50, значна площа – 30 на 70, – зізнався пан Роман.

Приватники, маючи зазвичай значний відсоток у таких спільних проектах, отримують величезні прибутки з таких оборудок. Основна частина прибутку приватника закладена в тому, що вже не потрібно тратитися на придбавання землі, яка фактично їм і не потрібна, бо після здачі будинків в експлуатацію земля під ними і прибудинкова територія згодом передається безкоштовно ЖЕКам чи ОСББ.

Скандальним земельним рішенням міськради зацікавилась прокуратура

До найбільш нашумілих рішень Тернопільської міської ради нині у всіх на устах те, згідно з яким земельну ділянку площею 11,63 га за адресою автодорога Львів-Умань-Краковець передано в оренду з правом передачі її в суборенду КП «Тернопільбудінвестзамовник» для обслуговування водонапірної вежі, доріг та ведення садівництва. Водночас у коментарі «Номер один» директор комунального будівельного підприємства Роман Кришталовськийзапевнив, що нічого кримінально в рішенні немає і ніхто там будувати висотки не збирається.

– Ще в 1996 році КП фірмою «Тернопільбудінвестзамовник» надано було в тимчасове користування земельну ділянку площею 12 га для впорядкування території для ведення садівництва. Підприємством проведені роботи щодо розроблення проектно-кошторисної документації по впорядкуванню згаданої території, збудовані міжквартальні дороги, встановлена огорожа та збудовано водонапірну вежу, – зазначив Роман Казимирович.

Після завершення будівництва підприємство відмовилось від права тимчасового користування на зазначену земельну ділянку. З 1998 року земельна ділянка частково використовувалась для ведення городництва громадянами міста (афганці, дачники «Ювілейного» та громадяни-відселенці, які домоглися виділення їм ще й земельних наділів), які виявляли бажання самостійно вирощувати сільськогосподарські культури. Контроль за використанням земельної ділянки не проводився як зі сторони садівничого товариства, так і зі сторони структурних підрозділів міської ради. Невпорядковане використання даної території призвело до забур’янення більшої частини земельної ділянки, часткового засмічення будівельним сміттям та іншими відходами.

– Враховуючи це, а також минулорічні рекомендації екологів, виникла закономірна необхідність у впорядкуванні території, проведенні обліку користувачів земельних ділянок з метою її ефективного використання. Оскільки КП «Тернопільбудінвестзамовник» є комунальним підприємством Тернопільської міської ради, яким раніше були витрачені кошти для облаштування вказаної території, міською радою було прийнято рішення про надання землі в оренду саме йому. Оренда земельної ділянки дозволить отримати додаткові кошти в місцевий бюджет і дасть змогу контролювати дотримання благоустрою та охорони зазначених земель, – зазначив пан Кришталовський.

На думку Романа Казимировича, надання в оренду земельної ділянки площею 11,63 га з правом суборенди проведено в інтересах громадян, які виявлять бажання займатись вирощуванням сільськогосподарських культур без додаткових витрат в часі на оформлення документів, що посвідчують право користування землею та дає можливість органу місцевого самоврядування контролювати стан використання зазначеної території, оскільки в умовах оренди будуть передбачені зобов’язання підприємства щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням, оперативного вирішення підприємством питань надання впорядкованих земельних ділянок на певний термін в користування громадянам.

Відділ же зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації міської ради розповсюдив інформацію, згідно з якою оформлення оренди землі площею майже 12 га за комунпідприємством міської ради дозволить нарешті впорядкувати її використання після 17 років «тяганини», але, як відомо, диму без вогню не буває. А інакше чому б цією темою зайнялися прокурори? Як повідомили «Номер один» у прес-службі обласної прокуратури, прокуратурою міста Тернополя проводиться перевірка законності прийняття 20 грудня 2012 року сесією Тернопільської міської ради рішення щодо надання в оренду КП «Тернопільбудінвестзамовник» земельної ділянки площею 11,63 га. На сьогодні прокурорами скеровано доручення в Державну інспекцію сільського господарства в Тернопільській області щодо надання висновку з приводу законності рішення сесії міської ради, яким передано КП фірмі «Тернопільбудінвестзамовник» в оренду зазначеної земельної ділянки терміном на 49 років з правом передачі її у суборенду. Зазначимо, що дана перевірка перебуває на особистому контролі обласного прокурора.

Земля – є, державних актів – немає

Разом з тим, журналісти «Номер один» поцікавились у Романа Кришталовського, навіщо підприємству стільки «халявних» земельних ділянок (загальна кількість – 14).

– Якщо відкинути земельні ділянки на Львівській трасі, 5,8 га землі під будівництво гаражів на вулиці Текстильній, питання по якій до кінця ще не врегульовано, під адмінбудинок міськради на вул. Білецькій та суперечки довкола ділянки на майдані Перемога (питання має бути врегульовано між громадою та міською владою), то ми фактично претендуємо не на таку вже й велику кількість землі. На сьогодні у нас оформлені державні акти на землю лише на три ділянки (вул. Громницького, Сахарова, Чернівецька), решта – у процесі розробки. І скажу по правді, від сесійного рішення до оформлення державного акта може пройти не один місяць, а то й рік, – зазначив Роман Казимирович.

Незважаючи на видиму прихильність міської ради до даного будівельного підприємства, її директор дорікнув, що фірма працює на межі збитковості, бо не має великих об’ємів (маючи 30 робітників, може одночасно вести будівництво на двох об’єктах). Дорікнув він і на старі та зношені машини й механізми, відповідно КП не витримує конкуренції з іншими будівельними фірмами.

Зазначимо, що в 2012 році «Тернопільбудінвестзамовник», як генпідрядник, добудовував проблемний будинок на вулиці Довженка, а також завершив власний довгобуд на вулиці Шептицького. Натомість у планах на травень 2013-го почати будівництво багатоквартирного житлового будинку із вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення на вулиці Громницького. Що ж до вартості, то, за словами пана Романа, комерційну нерухомість фірма продає за 6-6,5 тис. грн. за кв. м, житлову – 5-5.5 тис. грн.

Віталій Попович («Номер один»)

Земельні ділянки, виділені установам ТМР за 2011-12 рр.

Назва установиК-сть ділянокЗагальна площаВиди будівельних робіт
«Тернопільбудінвестзамовник»1422,4347 гажитловий будинок, приміщення громадського харчування, готель, адмінбудинок, об’єкт придорожнього сервісу, СТО, гараж, обслуговування водонапірної вежі, доріг та ведення садівництва
«Підприємство матеріально-технічного забезпечення»31,4 га

 

об’єкти торгово-побутового призначення
Відділ технічного нагляду5

0,055 га

об’єкти торгово-побутового призначення (зупинки громадського транспорту)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here