Головна Новини Роботи Пінзеля з Тернопільщини вирушать в Лувр

Роботи Пінзеля з Тернопільщини вирушать в Лувр

Пінзель

ПінзельТернопільську сторінку майстра Пінзеля у рамках мистецького проекту представлятимуть сім робіт: дві – з  фонду художнього («Відсічення голови Іоанна Предтечі», «Святий Вікентій»), чотири – з обласного краєзнавчого музею («Алегорія мужності», «Алегорія мудрості», «Алегорія віри», «Алегорія любові»). Водночас організатори мистецького проекту ведуть переговори зі священнослужителями бучацької церкви Св. Покрови надати на час виставки  дияконські двері, передані храму декілька років тому обласним художнім музеєм. Скульптури виставлять у каплиці Сен-Шапель, що входить у комплекс Лувру.

 

– Приблизно через півтора місяці усі роботи зберуть у Львові, тут вони пройдуть реставрацію і 1 листопада скульптури поїдуть до Парижа. 21 листопада у Луврі відбудеться урочисте відкриття виставки, причому очікується прибуття президента Франції, – розповів по телефону директор Львівської галереї мистецтв, академік Української академії мистецтв, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ICOM) Борис Возницький.

Причому левову частку фінансових витрат погодилась взяти на себе французька сторона, зокрема, із транспортування, страхування і навіть упаковку робіт.

– Це величезні кошти, – визнає науковець, – скажімо, страховка – це 5% від оцінки виставки, але там мільйони євро.

А вже витрати на поїздку, проживання в готелі взяло на себе міністерство культури України. Делегація буде солідна.

– Я хочу, щоб усі власники творів поїхали у Францію хоча б на 4 дні, оглянули Париж, побували у Луврі, – поділився задумами Борис Григорович. – До складу делегації запрошуємо священиків з Покровської церкви у Бучачі і, напевно, з церкви Св. Онуфрія у Рукомиші, що під Бучачем, директорів музеїв, обов’язково мистецтвознавицю Тернопільського краєзнавчого музею Віру Стецько (хотілось би нагадати, що саме вона знайшла на плечі скульптури «Алегорія мужності» Іоанна Пінзеля лице людини. Заввідділом ТОКМ вважає, що майстер вирізьбив свій портрет – автор).

– Сподіваємось, виставка допоможе дослідити шляхи Пінзеля в Європі. Сьогодні про цього майстра відомо дуже мало, – зазначила Віра Стецько. – На Тернопілля його запросив відомий меценат Микола Потоцький. Скульптор приїхав до нього вже зрілим майстром, маючи добру європейську освіту. За роки перебування у Бучачі до смерті Пінзель зробив чимало для розвитку мистецтва.

Найближчими днями вітчизняні куратори виставки чекали журналістів із Парижа, але через ремонтні роботи Львівський аеропорт закрили, відтак іноземні «акули пера» приїдуть в останній тиждень серпня та відвідають усі міста, де жив майстер Пінзель, – Бучач, Монастириська, Городенку і, звичайно, Тернопіль та Львів.

До речі, феноменальна постать майстра привертає до себе увагу не тільки європейців, а й японців. Минулого року вони зняли документальний фільм про Пінзеля. Восени минулого року відбулася його прем’єра. Українці стрічки поки не побачили.

Виставка у Франції триватиме три місяці — з 21 листопада 2012 по 25 лютого 2013 року. Варто зазначити, що мистецтвознавці одного з кращих музеїв світу клопочуться про виставку вже 5 років.

Як не дивно, однак «культурна верхівка» Тернопільщини досі «не в курсі» щодо міжнародного проекту: отож начальник управління культури Григорій Шергей лише пояснив, що захворів і перебуває у лікарні, мовляв, більше про виставку знають директори музеїв.

Директор обласного художнього музею Ігор Дуда підтвердив, що з фондів відібрали дві роботи Іоанна Пінзеля.

Натомість керівник Тернопільського обласного краєзнавчого музею Степан Костюк скерував до заввідділом закладу Віри Стецько: «Я не бачив жодного офіційного листа з міністерства», – заявив він.

… А тим часом скульптури Пінзеля вперше перетнуть кордон (якщо не рахувати виставки у Москві, що відбулась ще за часів Союзу).

Жанна Попович, Номер один

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here