Головна Новини “Поділити машину, … ложки й виделки” – непросте розлучення по-тернопільськи

“Поділити машину, … ложки й виделки” – непросте розлучення по-тернопільськи

Жадібність, дріб’язковість у деяких справах про поділ майна колишнього подружжя просто вражають.

«Уявляєш, він ділить навіть баняки… Сковорідку йому давай, бо це – «Тефаль» і три роки тому коштувала 500 гривень. Він що, не знає: такою сковорідкою більше року ніхто не користується? Кажу: забирай і насунь собі на голову…»

Ця сповнена емоцій розповідь мимоволі підслухана у громадському транспорті. Юній жінці можна було хіба поспівчувати – вона вступила у шлюборозлучний процес, ускладнений поділом майна. Буде витрачено багато нервів, грошей… Та найгірше – душа ковтне такого чорного намулу, що знадобляться роки, аби відновитися.

Втім, у кожного по-різному. В одних: покохали, відгуляли пишне весілля, посварилися, розлучилися і побігли назустріч новим стосункам. В інших: важка драма, а надто коли один з подружжя хоче зберегти сім’ю, а другий клекоче неприязню і бажанням якомога швидше вийти за поріг. І геть зовсім біда, якщо у цьому влаштованому у чотирьох стінах пеклі починають ділити виделки і ложки.

Як судді тримають себе у руках, коли приймають до розгляду позовну заяву про поділ спільного майна, виписану на десятках аркушів – з довжелезним переліком побутових речей, які треба розділити?… Здається, люди у мантіях знають більше про людську природу, ніж навіть священики, пише Свобода.
Прояви жадібності, дріб’язковості, впертої наполегливості, затятості сторін у таких справах перевершують описи у найталановитіших художніх психодрамах. Скажімо, аж до Верховного Суду дійшов один розлучений тернополянин, невдоволений тим, як тернопільські суди розділили (цитую судове рішення – авт.): «Шафу-купе в прихожу кімнату вартістю 6 500 грн, шафу-купе у дитячу кімнату вартістю 6 500 грн, кавоварку «Еспресо» вартістю 850 грн, мікрохвильову піч «Samsung» вартістю 1 040 грн, миючий пилосос Zelmer вартістю 1 690 грн, посудомийну машину «Bosch» вартістю 4 100 грн, міксер «Zelmer» вартістю 329 грн»… І так далі… Очевидно, що житло цих людей було, як кажуть, нафаршироване по-сучасному. І ось спробуй розділи ці блага цивілізації – навпіл не розпиляєш речі. Чоловік у касаційній скарзі написав, що суди врахували лише інтереси його колишньої дружини, визнавши за нею право власності на газову плитку, посудомийну і пральну машини, що позбавляє його можливості використовувати ці речі.

Що про поділ майна зазначено у законодавстві?

Відповідно до Сімейного кодексу, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності, незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Законодавець встановив презумпцію спільності права власності подружжя на майно, яке набуте ними в період шлюбу. Разом із тим, ця презумпція може бути спростована, й один із подружжя може оспорювати поширення правового режиму спільного сумісного майна на певний об’єкт, в тому числі в судовому порядку. Тягар доказування обставин, необхідних для спростування презумпції, покладається на того з подружжя, який її спростовує.

Розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності на майно, набуте за час шлюбу. Розпорядження таким майном після розірвання шлюбу здійснюється співвласником виключно за взаємною згодою.

І найважливіше: у разі поділу майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.

Не менш драматичні ситуації виникають, коли ділять автомашини, придбані у спільний кредит. Зрозуміло, що фактична вартість такої автівки набагато вища, ніж встановлено товарознавчою експертизою. Буває, один із подружжя вимагає, аби другий сплатив йому частку машини у вигляді половини затрачених грошей, тобто половини сплаченого банку кредиту – з усіма «накрутками» у вигляді відсотків й іншого. На хлопський розум, ніби справедливо. Але законом встановлено по-інакшому.

Відповідно до Сімейного кодексу України, майно, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, ділиться між ними в натурі. Неподільні речі присуджують одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними.

Одним із найважливіших чинників, що впливають на поділ майна подружжя та розмір часток кожного з подружжя у спільному майні, є стан погашення кредиту. Якщо на дату поділу майна кредит повністю погашений – спільне сумісне майно подружжя підлягає поділу між чоловіком та дружиною за загальним правилом рівності часток.

У подружжя, окрім права спільної сумісної власності на отримані грошові кошти та одержаний за рахунок останніх автомобіль, внаслідок укладення кредитного договору, також виникає зобов’язання в інтересах сім’ї у вигляді повернення кредитних коштів, виконання якого подружжя здійснює як солідарні боржники. Тому суди у таких справах з’ясовують, за рахунок кого з подружжя здійснювалося погашення їх спільного боргу і за рахунок яких коштів відбувалось таке погашення кредиту.

Ольга КУШНЕРИК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here