Головна Новини Платформа «Відкрите місто» допоможе усунути проблему краще, ніж Фейсбук

Платформа «Відкрите місто» допоможе усунути проблему краще, ніж Фейсбук

Час від часу тернополяни стають свідками того, що у місті треба усунути ту чи іншу дрібну проблему у сфері ЖКГ, благоустрою тощо. Багато хто бере на «озброєння» соціальні мережі. Однак, у Тернополі існує значно дієвіший інструмент для цього. Інтерактивна платформа «Відкрите місто» дає можливість городянам брати активну участь у життєдіяльності міста, взаємодіяти з чиновниками так, щоб реально вирішувати проблеми, а не лише «поговорити» про них.

У місті, як і вдома: за порядок відповідальний кожен мешканець

Кожен господар знає, що вдома час від часу щось виходить з ладу, ламається, стерильна чистота можлива лише в операційній, а ідеальний порядок хібащо – в музеї. Та місто – це живий організм, тут вирують події, тому і за порядком треба стежити постійно. І ще одна невелика аналогія – в родині ж ніхто не лінчує голову сімї за те, що щось пішло не так – кожен член родини несе свою долю відповідальності за порядок та комфорт в оселі.

Чому ж коли стосується міста – ситуація повинна бути іншою? Кожен городянин – такий самий член сімї, невідємна частина тернопільської громади. Тому і дбати про місто, про чистоту, комфорт, безпеку – не тільки право, але у певній мірі й обов’язок кожного із нас.

Ми не будемо вести мову зараз про те, що папірці треба кидати в урни, дряпати панелі в тролейбусах – не гоже, розбивати лампочку у вуличному ліхтарі чи палити кнопки у ліфті – взагалі дикунство. Ці елементарні правила знає кожна вихована людина. Але що ж робити, коли ми стаємо свідками проблеми: наприклад, бачимо відкритий люк, не вивезене з двору сміття, просівшу каналізаційну решітку тощо?

Вирішити проблему чи здійняти галас, щоб стати популярним?

План дій у таких ситуаціях залежить від нашої реальної мети. Якщо ми хочемо тільки привернути увагу до проблеми – а в окремих випадках, перш за все, керуємося бажанням, щоб півміста знало, що саме «Я» її виявив, то цілком достатньо зробити пост у Фейсбук. З популярністю цієї соцмережі не посперечаєшся. Під повідомленнями буквально за кілька хвилин можна зібрати пару десятків коментарів, такі пости залюбки підхоплює і преса… Вуаля! Ажіотаж створено, але чи буде він дієвим? Бо наскільки б голосно ми не кричали про те, що вдома, скажімо, зірвало кран, скількох сусідів би про це не повідомили – проблема не зрушиться, доки ми не зврнемося до спеціаліста. Так само і для вирішення дрібних питань та складних ситуацій, які виникають у міському господарсвтві, існує цілком дієвий механізм.

«Відкрите місто» – інструмент для вирішення проблем міста

Уже чотири роки в Україні діє система «Відкрите місто». Тернопіль один із перших доєднався до цієї платформи, тому що міська рада готова до будь-яких новацій, які роблять життя тернополян більш комфортним.

Інтерактивна система «Відкрите місто» була створена саме з тією метою, щоб комунікація між жителями міста та муніципалітетом була більш дієвою. Щоб у вирішенні найбільш гострих місцевих проблем у сфері ЖКГ, благоустрою,  утримання територій, важливих для міста новацій тощо відбувалася тісна взаємодія між городянами та органами виконавчої влади. Забезпечити результат, а не лише «поговорити» про проблему, яка виникає у повсякденному житті міста, – це головна відмінність проекту «Відкрите місто».

Як працює «Відкрите місто»?

Інтерактивна платформа «Відкрите місто» дає тернополянам можливість вирішити важливу громадську проблему, звернувшись до відповідального за прийняття рішення чиновника у міській раді. При цьому зробити це можна навіть не виходячи з дому – що, звісно, економить час та береже нервову систему.

Наявний набір інструментів сайту http://www.opencity.in.ua дозволяє описати проблему, відмітити її на карті та сформувати електронне повідомлення. Важливим є те, що повідомлення про проблему, після його публікації, стає публічним – тобто вся переписка між заявником, працівниками організацій та установ стає видимою у коментарях, фіксується суть змін та час, коли це відбулось. Погодьмося, це значно дієвіше, адже немає жодної гарантії, що потрібний чиновник прочитає наше повідомлення у Фейсбук й почне швиденько на нього реагувати. Тому, використовуючи інструмент «Відкрите місто», шанс вплинути на працівників мерії чи інших комунальних служб та домогтися вирішення проблеми – зростає в рази. Крім того, у такий спосіб ми з вами отримуємо можливість більш об’єктивно оцінити якість роботи підрозділів міської влади. А їхня діяльність відповідно стає більш прозорішою, бо потрапляє під пильний нагляд громади.

Отже, ставши свідком ситуації у місті, яка на наш погляд, потребує вирішення, слід:

  1. Зайти на сайт «Відкрите місто» http://www.opencity.in.ua (звісно, слід зареєструватися. Дана функція потрібна задля уникнення фейкових/несправжніх повідомлень)

  2. Натиснути на кнопку «Повідомити» (вона знаходиться зліва вгорі – під логотипом «Відкрите місто»);

  3. Обрати розділ «Проблеми і рішення»;

  4. Обрати категорію проблеми;

  5. Позначити на карті місце знаходження проблеми;

  6. Додати заголовок, описати суть проблеми, бажаний результат після вирішення, за бажанням додати фото чи відео проблеми. Натиснути «Відправити».

Якщо повідомлення не порушує Законів України та відповідає тематиці сайту, воно публікується. Протягом трьох робочих днів відповідальний працівник визначеної організації має прийняти повідомлення в роботу. Згодом він повідомить про вирішення проблеми. Якщо з об`єктивних причин усунути проблему на даний час неможливо – чиновник надає відповідне пояснення, і це бачать користувачі пратформи «Відкрите місто».

У той же час заявник – автор повідомлення, має можливість повторно відкрити проблему, якщо обгрунтовано вважає, що її не вирішено, або вирішено не якісно.

За словами мера міста Сергія Надала, Тернопіль доєднався до проекту «Відкрите місто» тому, що у міській раді розуміють: розвиток міста без взаємодії з громадою буде залишатися тільки на рівні проектів.

«Для того, щоб життя в Тернополі було, по-справжньому комфортним, необхідний дієвий інструмент для зворотного зв‘язку між владою та самими тернополянами. Платформа «Відкрите місто» допомагає нам оперативно реагувати на звернення городян. Але головне, щоб вони самі активно користувалися цим ресурсом. Відстежити у соцмережах всі повідомлення технічно не можливо. Що бачимо, на те реагуємо по мірі можливості. Але для кращого ефекту, треба користуватися системою «Відкрите місто», яка добре себе зарекомендувала й в інших містах», – зауважує Сергій Надал.

*Проект «Відкрите місто» втілюється Фондом Східна Європа за підтримки Фонду Ч.С. Мотта (США) та Агентства США з міжнародного розвитку. Він спрямований на запровадження інноваційних механізмів участі громадян у вирішенні місцевих проблем, налагодження результативної співпраці жителів міста та органів місцевої влади, активізацію самоорганізації городян.

Віра Сотник