Головна Новини Перші в Україні: у Тернополі 15 упівців отримали статус учасника бойових дій

Перші в Україні: у Тернополі 15 упівців отримали статус учасника бойових дій

Їх першими визнали на всеукраїнському рівні. Воїни УПА упродовж 25 років чекали коли їм нададуть статус учасника бойових дій. І нарешті Верховна Рада внесла зміни до закону – тепер статус учасника бойових дій надають і борцям за незалежність України у XX столітті. Перші три посвідчення вже у своїх тернопільських власників. Іншим вручать їх 30 листопада, повідомляє Т1 Новини.
Цього дня вони чекали усе життя. А дочекалось 15 з сотень. Дочекалися дня, коли їх на рівні країни визнають й гідно оцінять подвиги. Воїни української повстанської армії, політв’язні, партизани та зв’язківці. Сьогодні їм вручили посвідчення учасника бойових дій. Першим в Україні.

У такий, по-справжньому знаковий день, колишні політв’язні згадують тогочасні події. Хто не стримує сліз, а хто радіє, що той час може зараз тільки згадувати. Багатьох заарештовували, катували та знущались. А все це, через любов до України та рідної землі. Однією із таких є пані Олена. Пригадує, тоді навчалась у 9 класі, як її разом із однокласниками взяли під варту та безщадно катували.

“Мені не було навіть 16, як мене забрали. Не тільки мене, нас 10 судили. Ми були в молодіжній групі антибільшовицькій “Дружба”. По 25 років воєнний трибунал засудив. Старших вивезли відразу, кого куди. А я ще до повноліття на Великій тюрмі сиділа. Пізніше я попала в Мордовію. Тяжко згадувати які роботи. І всьо було, і корчування пнів, копання торфу”, – пригадує колишній політв’язень Олена Господарська.

Складним видалось життя і у панні Анни. Їй 91 рік, та події тієї давнини пам’ятає як сьогодні. У 1948 році після чергового бою, вона, три сестри та маленький братик залишились самі. Аби врятуватись вирішили тікати. Та попали у засідку.

Що таке каторга не з чуток знає й Ігор Олещук. Засудили, тоді ще 17-річного юнака, за його ідеологію та участь в УПА. У такий знаковий для нього день, одягнув форму та не зміг аби не пригадати присягу. Пан Ігор підкреслює, у 1942 році український народ піднявся за свою незалежність і до сьогодні він продовжує цю боротьбу.

Тернопільщина – це перша область в Україні, де учасники УПА отримають посвідчення учасника бойових дій

“Це для того, щоб учасників ООН/УПА вирівняли з учасниками Другої Світової війни. Вони будуть мати одинакові пільги. У нас їх всього 300 в області. Але з’являються й нові тому, що комісія по реабілітації працює, тепер згідно нового законодавства вони будуть реабілітовані”, – каже полковник, заступник голови обласної регіональної комісії у справах реабілітації Тернопільської області Олександр Голуб.

Олександр Голуб один із тих, хто взяв все у свої руки та до останнього працював над тим, аби упівці отримали довгоочікуваний статус і вперше за стільки років, змогли скористатись усіма пільгами, на які мають право.

Оксана Рогачук, Віталій Куземко, Володимир Сосна, Т1 Новини.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here