Головна Новини «Нотаріус»-шахрай обіцяв тернополянам роботу в Канаді

«Нотаріус»-шахрай обіцяв тернополянам роботу в Канаді

Хитрий пройдоха із жертвами зустрічався неподалік обласного управління СБУ

Така вже натура у дурисвітів: готові пообіцяти –  набрехати цілий міх, аби потім ошукати. З появою віртуального простору та соцмереж дурити громадян стало значно простіше. Відтак на вудочку до шахраїв потрапляють люди будь-якого віку, заможні й  не дуже, розумні і такі, що зірок з неба не хапають. Між тим, аферисти нові схеми вигадують просто на рівному місці, так би мовити, зважаючи на попит, пише Номер 1

«Канадський паспорт – виїзд за 90 днів»

Сподівання на краще життя вже не одного українця штовхнули шукати кращої долі за кордоном. От люди і їдуть на заробітки до Польщі чи Італії, Великобританії, США та Канади. Географія різноманітна і нагадує шкільний глобус. Тим часом деякими складнощами в отриманні візи та документів неодноразово скористалися хитрі й кмітливі шахраї. Як такий собі Дмитро Ш., який днями постав перед Тернопільським міськрайонним судом.

Два роки тому на початку грудня у загальновідомій мережі ОЛХ з’явилося оголошення: «Канадський паспорт і працевлаштування – за 90 днів» і номер мобільного. Важко сказати, скільки насправді людей встиг ошукати цей дурисвіт. Наразі до правоохоронців Тернополя звернулось декілька жителів обласного центру. Ще важлива деталь: уперше зі своїми жертвами пройдисвіт зустрічався у нотаріальній конторі в центрі міста або у престижному ресторані. Під час зустрічі пояснював, що діє офіційно в рамках міжнародної програми між урядами України та Канади щодо трудової міграції наших співгромадян за кордон. Потому сторони обговорювали умови, терміни та вартість послуг і розмір першої сплати.

Як правило, зачаровані впевненістю і натхненням Дмитра, потерпілі якщо не того ж дня, то вже наступного телефонували із пропозицією зустрітись, аби якнайшвидше внести завдаток і розпочати справу.

Характерно, що балакучий злодій другу зустріч призначав поблизу обласного управління СБУ, ніби таким чином демонструючи надійність та чесність своїх намірів. Отримавши чималий завдаток, лишав «клієнту» розписку: «Я, Дмитро Ш., позичив у такого-то 2 тис. євро» (суми були різні). Ставив дату та підпис». Водночас пояснював потерпілим, що оскільки не може дати чек, залишає розписку, аби клієнти не переживали за свої гроші.

Щоправда, хитрун гроші брав готівкою, а от документи (точніше відскановані копії) просив надіслати на електронну пошту. Отримавши резюме та копію закордонного паспорта клієнта, через деякий час надсилав СМС, що рішення – позитивне, документи прийнято в роботу.

Ясна річ, втішені жертви з нетерпінням чекали 3 місяці на результат!

 

«Нельотна погода»

Дмитро виявився добрим психологом, адже час від часу не тільки надсилав своїм «клієнтам» СМС-повідомлення, а й телефонував та розповідав, на якому етапі наразі перебуває справа.

Скажімо, через визначений термін він зателефонував першому потерпілому та повідомив, що документи готові, потрібні гроші на авіаквиток. Чоловіки домовились про зустріч знову ж таки поблизу управління СБУ, де потерпілий передав ще 17 тис. 640 грн. Варто зазначити, що потерпілий на зустрічі приїжджав із дружиною, тож вона змогла підтвердити, скільки коштів і коли її подружжя віддало шахраю.

Так от, перерахувавши гроші, Дмитро повідомив, що час готуватися до відльоту. Мовляв, із Тернополя їде група з п’ятьох осіб. Збираються 31 травня о 1-ій годині на Збаразькому кільці біля автозаправки WOG. Тут їх чекатиме бус «Мерседес» із київськими номерами та відвезе до столичного аеропорту, аби сісти на літак.

Та уявіть стан потерпілого, коли він вночі приїхав на обумовлене місце, а там нікого не було! Намагаючись не панікувати, потерпілий зателефонував Дмитрові на мобільний. Ясна річ, дурисвіт не підніс слухавки. Наступного дня чоловік поїхав до нотаріальної контори, де розташовувався офіс злодія, але також його не знайшов. Остаточно переконавшись, що став жертвою шахрая, потерпілий звернувся до правоохоронців. У заяві він вказав, що за виготовлення необхідних документів та працевлаштування пройдисвіту віддав 1600 доларів США. За даними Нацбанку України, станом на середину грудня 2017 року це дорівнювало 43 тис. грн. Гроші родина позичила.

Ще менше пощастило іншій жертві. Чоловік планував із сім’єю виїхати до Канади. Загалом Дмитро запросив за виготовлення документів та працевлаштування заплатити 20 тис. євро. Клієнт погодився віддати лише 2 тис. євро завдатку (за даними НБУ, на грудень 2017 р. це становило 65 тис. 580 грн.), решта суми – вже коли документи будуть готові. Так і зробили. Проте ані документів, ні грошей родина не отримала. До того ж потерпілий мав необережність віддати спритнику власний закордонний паспорт. На щастя, документ йому вдалося повернути.

 

У суді шахрай перетворився на позичальника

Як і слід було чекати, у суді обвинувачений не визнав своєї вини. Демонструючи написані ним розписки, переконував служителя Феміди, що через скрутне матеріальне становище йому доводилось позичати гроші… на прожиття, та аж ніяк не для виготовлення закордонних паспортів. Утім повернути борги він наразі не в змозі.

Водночас Дмитро переконував, що самотужки намагався допомогти потерпілим виїхати за кордон, просто його самого обдурили. Мовляв, він заходив на офіційний сайт посольства Канади, вивчав алгоритм подачі документів і тільки.

Щоправда, у суді в присутності потерпілих Дмитро вже не був таким упевненим, та й доказів його вини було достатньо. Відтак суд визнав його винним у шахрайстві, вчиненому повторно, та засудив до 3 років позбавлення волі. Також задоволено цивільні позови потерпілих: перебуваючи за гратами, пройдисвіт повинен повернути людям більш ніж 191 тис. 700 грн. Інакше буде продано належну йому частину будинку.

Олена Густенко

Джерело: Тижневик “Номер один”

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here