Головна Новини На Чортківщині освятили новозбудовану копію старовинної церкви

На Чортківщині освятили новозбудовану копію старовинної церкви

У Соколові Чортківської громади освятили новозбудовану копію старовинної дерев’яної церкви. Її звели за кошти жителів села. Про це повідомив Суспільному співініціатор будівництва Василь Григоришин.

За його словами, оригінальна церква святого Миколая збудована 250 років тому. Вона є архітектурною пам’яткою та зберігається у Львівському музеї народної архітектури й побуту. Втілювали ідею разом з односельцем Ярославом Бараном, пише Суспільне.

Василь Григоришин, співініціатор будівництва старовинної церкви

Василь Григоришин, співініціатор будівництва. Фото: Тетяна Енгельберг

“Ідея з’являлася поступово. Найперше цю тему досліджувала моя, вже покійна, дружина Галина. У 2003 році вона видала книгу “Духовно-патріотична спадщина Соколова”. Вагома частина дослідження стосувалася давньої церкви. Десять років тому святкували День села у Соколові. До цієї події я замовив у нашого художника Івана Дем’янчука копію храму. Він її зробив у дуже зменшеному вигляді. Для цього їздив у Львів, куди вивезли оригінальну церкву. Всі розміри зафіксував і зробив копію, яку зараз зберігають у нас в церкві Святого Миколая. Копія нагадувала про те, що ця церква була в селі першою. Пізніше виникла ідея, щоб на тому місці, де колись була церква, збудувати нову згідно з копією, щоб вона була за розмірами такою, якою був оригінал. Ми з побратимом Ярославом Бараном почали це реалізовувати”.

Співініціатори будівництва біля копії старовинної церкви у Соколові

Співініціатори будівництва біля копії старовинної церкви. Фото: Тетяна Енгельберг

Василь Григоришин каже, почали будівництво у 2016 році. Воно було поетапним і тривало сім років.

“Спочатку ми робили малими силами, грошей не було. Насамперед залили фундамент і майданчик. Потім був другий етап: заготівля лісу, його перевезення, тесання, різання тощо. Це тривало два роки. Тоді почали крок за кроком робити зруби. Люди допомагали нам безплатно. Було майже тридцять жителів села. Одні відходили, інші додавалися. Були дні, коли працювало десятеро людей. Були, коли шестеро. Часто бувало, що лише ми вдвох робили зруб, клали дерево за деревом. Роботи тягнулися довше, ніж ми планували. Якраз до 250 річниці встигли. Ми не рахували, не ставили собі за мету справитися до якоїсь дати. Але так сталося, що за 250 років церква повернулася на своє старе місце. Вона невелика, але доволі містка, гарна, ошатна. Ми намагалися зберегти всі елементи старовини”.

Церкву освячують представники двох парафій Соколова

Церкву освячують представники двох парафій. Фото: Тетяна Енгельберг

Співініціатор будівництва повідомив, всього на побудову церкви витратили 78 тисяч гривень. Ці кошти пожертвували жителі Соколова.

“Це малі гроші. Але мені вдавалося знаходити спонсорів, багато матеріалів нам здешевлювали. Люди допомагали безплатно. Одного разу представники одної і другої церкви з колядою спільно пішли по селу. Зібрали 20-25 тисяч гривень. Це було до війни. Також люди просто приходили і жертвували. Хтось 500 гривень, хто 200 чи 100. В нас був касир, який приймав ці гроші, записував, звітував. Хтось обрізку робив безкоштовно та доставляв лісоматеріал. Єдина робота, яка була оплачена, це накриття церкви, бо її робили майстри”.

Василь Григоришин, співініціатор будівництва разом з священниками двох парафій

Василь Григоришин, співініціатор будівництва разом з священниками. Фото: Тетяна Енгельберг

За словами Василя Григоришина, стара церква святого Миколая була першим храмом у селі. Чоловік розповідає, новозбудована копія повинна не лише нагадувати про минуле, але й об’єднувати сучасних жителів Соколова.

Жителі Соколова під час освячення храму в Соколові

Жителі Соколова під час освячення храму. Фото: Тетяна Енгельберг

“У нас є дві парафії – православна і греко-католицька. Але, на жаль, в нас немає такого місця, яке об’єднувало б. Є скульптура Матері Божої в центрі села. Але ми собі так думали, що коли відродимо церкву, вона буде пам’ятним місцем, звідки пішли одні й другі. Тут зможуть спільно проводити молитви, маївки. Сюди сходилися б два наші священники, дві парафії спільно молилися б. Ми її не будемо посвячувати ні як греко-католицьку, ні як православну. Розумію, що, напевно, церква мусить мати якусь приналежність. Але ми її не хочемо виокремлювати. Це є спільне для села. Ми разом тут працювали й це місце має нас об’єднувати, сприяти консолідації”.

Освячення новозбудованої копії старовинної церкви в Соколові Чортківської громади

Освячення новозбудованої копії старовинної церкви в Соколові. Фото: Тетяна Енгельберг

Автор: Максим Скасків

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here