Головна Новини На Тернопільщині перепоховали видатного австралійського психотерапевта

На Тернопільщині перепоховали видатного австралійського психотерапевта

27 жовтня у  селі Носів Підгаєцького району провели в останню путь доктора Євгена Гливу – видатного гіпно- і психотерапевта Австралії, великого борця за волю  українського народу. Чин поховання  праху Євгена Гливи  проводили за його заповітом, згідно з яким він просив похоронити його  на Батьківщині, пише Свобода

Зазирав у глибини людського розуму

Австралійський психолог українського походження, доктор Євген Глива (народився 5 грудня 1925 р. у  с. Носів Підгаєцького району) належить до найвидатніших психологів світу, які упродовж другої половини ХХ століття збагатили й поглибили уявлення людства про власні психічні можливості. Він – творець розробленої ним і ґрунтовно перевіреної в клінічних умовах нової теорії гіпнозу і гіпнотерапії.

Він працював в Інституті Юнґа  в м.Цюріх (Швейцарія) і здобув ступінь магістра психології в Українському Вільному університеті у Мюнхені (ФРН) на підставі захисту дослідження «Психотерапія в Західному Світі та в СРСР».

У 1976 році на трьохрічних загальних зборах Міжнародного товариства клінічного та експериментального гіпнозу та психосоматичної медицини Є.Глива вніс резолюцію про виключення СРСР з членства цієї організації з огляду на факт, що інститут Сербського застосовує психологічні методи для боротьби з релігійними, національними та іншими почуттями людей. Ця резолюція, незважаючи на протест голови делегації СРСР, головного лікаря інституту Сербського професора Рожнова, була прийнята.

Докторський ступінь з психології присуджено йому за дисертацію «Проблеми особистості в світлі модерної психотерапії та несвідомого». З 1975 року доктор Є.Глива веде власну гіпнотерапевтичну практику і на її прикладі викладає психотерапію та гіпнотерапію для дипломованих лікарів і психологів Австралійського континенту, Нової Зеландії, Малайзії, Південної Кореї та інших країн. На цих дворічних лікарсько-психологічних курсах Австралійського товариства гіпнозу під орудою Міністерства охорони здоров’я Австралії доктор Є.Глива викладає результати своїх гіпнологічних досліджень, оприлюднені в англомовних фахових наукових виданнях та видані окремими книгами: «Феномени гіпнозу та їх використання в процесі гіпнотерапії», «Техніка і принципи індукції та поглиблення трансу», «Принципи гіпносуґестії та автогіпнозу» та багатьох інших.

Його розстрілювали тричі…

75 років  він не бачив України, батькової хати, з якої 16-річним юнаком пішов до лав ОУН боронити Україну від німецьких і московських окупантів.

Був ув’язнений гестапо,  перебував у Краківській тюрмі «Мантелюпіх», концтаборах «Гросрозен», «Маутхаузен», «Амштеттен» та «Ебензее». Тричі розстріл Євгена Гливи з причин, які неможливо осягнути, не було виконано.

Всесвітньовідомий австрійський психотерапевт Віктор Франкл на міжнародному конгресі у США ставив Є.Гливі незручні  запитання: «Чому ви живете?», «Що ви таке зробили для того, що ви й досі живете?», «Хто вам допоміг жити?», «Кому ви завдячуєте вашим життям?», «Чи ви вірите в чудеса?» Євген Глива сказав, що сам не знає, чому смертний вирок йому не було виконано у тюрмах та концтаборах і що жити хотів і хоче для України. «Я мав щастя, – написав Є. Глива, – перебуваючи в ізольованому бункері, очікувати виконання присудженого мені вироку смерті, тому можу власним досвідом підтвердити, що людина саме в таких умовах найбільше веде сама із собою діалог в пошуках правди».

Був далеко від України, але жив для неї

Разом з іншими в’язнями-смертниками визволений американцями. З усіх бійців ОУН, що потрапили разом з ним до німецького полону, живим, крім Є.Гливи, ніхто не залишився. У 1946 р.  Ярослав Стецько покликав розвідника Євгена Гливу для створення розвідки Антибільшовицького блоку народів, і цього ж року Є.Глива організував розвідувальну службу АБН, що  почала діяти в Західній Європі. Серед агентів Москви, які протистояли очолюваному Є.Гливою українському розвідувальному відділу АБН, були три найкращі у світовій історії шпигуни – Дональд Маклін, Гай Бирджес, які працювали на Й.Сталіна, та Кім Філбі, що керував контррозвідкою Великобританії, координував антикомуністичні дії і водночас був переконаним комуністом, служив у НКВС СРСР і за це нагороджений Й. Сталіним орденом Бойового Червоного Прапора.

Доктор Євген Глива відійшов засвіти на  92-му році життя в лікарні Сіднею (Австралія)  6 серпня 2017 року. 27 жовтня великого борця за волю України  перепоховали, як і заповів, у  селі Носів Підгаєцького району.

Галина ВАНДЗЕЛЯК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here