Головна Новини На Тернопільщині зберігся унікальний печерний храм

На Тернопільщині зберігся унікальний печерний храм

Печерний храм у Стінках – природою утворена печера, яка збереглася на крутому лівобережжі Дністра. Ще в язичницькі часи скельне утворення слугувало святилищем, яке пізніше перетворилося на християнський храм.

А до недавнього періоду на печерних стінах виднілися висічені знаки – написи невідомої писемності. До сьогодні символіку майже не розгледіти, однак утворення все одно має певну історичну цінність.

Що представляє собою храм

На крутому березі річки Дністра, на висоті близько 10–15 метрів виступає скельне утворення, складене вапняковими породами. У нижній частині скелі є невеликий грот, який має відносно невеликі розміри: 3 метри – у довжину, 2 і 1 м – відповідно у ширину і висоту. Отвір у скелі веде до другого ярусу, де колись діяв штучно створений християнський храм. Висота сягає 4 метрів, а ширина – 9 м. Протяжність найдовшої стінки складає 8 м. У плані має трапецієвидну форму.

По центру гроту у східній частині ледве видно вівтарну частину квадратної форми з двома притворами. На ній викарбовано солярний знак у вигляді свастики.

На південній та північній стінах проглядаються зображення хрестів. На західній стіні вівтаря видряпаний комплекс із шести тамгоподібних знаків. На південній стіні гроту подекуди збереглося рельєфне зображення танцюючого звіра довжиною 30 см, а на північній – тамгоподібний знак у вигляді прямокутника. Біля входу до храму були виявлені фрагменти гончарного посуду: уламки стінок судин, віночок. Також тут знаходилися фрагменти посуду періоду 15–17 століть. У 1988 році печерний храм обстежувала екологічна експедиція під назвою «Дністер», пише Маловідома Україна

Цікаві факти

Орієнтуючись на зібраний матеріал, храм вже функціонував у 11–13 столітті. Залишається загадкою, як співіснували разом християнська символіка і язичницькі знаки. Матеріал свідчить про період Київської Русі, однак наявність солярних, тамгоподібних, геометричних знаків не виключає ймовірності, що печерні храми, подібні до знайденого у селі Стінка, виникли ще до офіційного прийняття християнства.

Як доїхати

Печерний храм знаходиться у лісовому масиві на околиці села Стінка, Тернопільської області. З храму проглядається чудовий краєвид на річку Дністер, яка протікає поруч. Розгледіти печеру, порослу деревами та кущами, можна з протилежного берегу річки. Найближче місто – Бучач. Від нього можна доїхати дорогою до села Стінка через Зубрець та Порохове.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here