Головна Новини На Тернопільщині встановлять пам’ятник учневі відомого українського режисера

На Тернопільщині встановлять пам’ятник учневі відомого українського режисера

В селі Струсів Теребовлянського району народився український актор і режисер, учень Леся Курбаса Йосип Гірняк. Питання встановлення йому пам’ятника в рідному селі з’явилося не сьогодні. У 2007 році з нагоди 120-річчя з дня народження Леся Курбаса, відомий український режисер і громадський діяч Лесь Танюк та його дружина мистецтвознавець Неллі Корнієнко відвідали Тернопільщину. Під час відвідин нашого краю вони подарували виготовлену за власні кошти бронзову скульптуру – погруддя Йосипа Гірняка з метою встановлення її на землі, яка подарувала світові найталановитішого актора театру Леся Курбаса «Березіль» – у Струсові.
За ініціативи Теребовлянської районної державної адміністрації на чолі із головою Юрієм Ништою розпочались роботи щодо встановлення погруддя. Усі організаційні питання взяв на себе заступник голови райдержадміністрації Андрій Кундрат. Проведено чимало зустрічей з обговорення локації встановлення пам’ятника, його проекту. В процесі підготовчих робіт були надані різні аргументи щодо важливості знаходження скульптури в тому чи іншому місці.


На даний час визначено місце встановлення пам’ятника – на території родинного обійстя, перед батьківською хатою видатного земляка, та виготовлено проект постаменту під погруддя. Даний проект підтримали місцеві суб’єкти господарювання. Зі слів Андрія Кундрата, всі роботи та заходи щодо встановлення погруддя мають бути виконані до кінця цього літа.
«Варто дивитися у майбутнє. Струсів – давнє село, із багатою історією. Тому пам’ятник Йосипові Гірняку поряд з іншими історико-культурними місцями став би його окрасою», – зазначає Андрій Степанович.
Для довідки. Йосип Гірняк народився 14 квітня 1895 року в селі Струсів Теребовлянського району. Акторську біографію розпочав у 1914 році в театрі товариства «Руська Бесіда», продовжив на професійній сцені у 1915 році в Театрі українських січових стрільців, куди записався добровольцем. У 1919 як актор співпрацював з «Молодим театром» у Києві. Грав у театрі «Березіль» та в Київському театрі юного глядача, після 1941 року продовжував сценічну діяльність у Галичині. 1942–1944 роки — в драматичній трупі Львівського оперного театру, де поставив спектаклі «Гамлет» Вільяма Шекспіра (вперше на українській сцені), «Мина Мазайло» Миколи Куліша, «Камінний господар» Лесі Українки, «Облога» Юрія Косача. Навесні 1944 року емігрував до Австрії, згодом — до Німеччини, працював в українському табірному театрі. У 1946 році з дружиною Олімпією Добровольською організував театр-студію, де поставив 15 вистав. Займав відповідальні посади в Асоціації українських акторів Німеччини. Від 1947 р.— в Нью-Йорку (США). Тут очолював Український театр в Америці, Театр слова (разом із дружиною). Помер Йосип Гірняк 17 січня 1989 р. у Нью-Йорку. Похований на українському католицькому цвинтарі Фокс Чейз у Філадельфії.
Зіграв у театрі 171 роль. Як режисер поставив 65 вистав. Знявся у фільмі «Вендетта» (1924, Одеса). Від 1956 р. — продюсер і диктор української студії радіо «Свобода». Автор книг: «Двадцятиріччя „Народного Малахія“» (1948), «Лебедина пісня Леся Курбаса» (1951), «Спомини» (1982).