Головна Новини На Тернопільщині аліментний «бум»: матері масово ідуть до суду

На Тернопільщині аліментний «бум»: матері масово ідуть до суду

На розгляді судів області дуже багато так званих аліментних справ. Матері звертаються із позовними заявами про збільшення розміру аліментів на утримання неповнолітніх дітей. Адже розмір аліментів на законодавчому рівні зріс, а багато хто отримує значно менші суми, визначені у судових рішеннях минулих років.

Тернополянка Оксана уже кілька років поспіль сама виховує 12-річного сина. З чоловіком розлучилася, бо той почав їй зраджувати. Щоправда, згодом каявся і навіть просив суд дати час для примирення. Однак Оксана затялася і усе завершилося розлученням. Озлоблений колишній забрав усе своє і не своє з квартири і зник. Жінка подала на аліменти. Це було у 2013 році. Суд призначив стягувати з батька дитини щомісячно 370 гривень до досягнення дитиною повноліття, пише Свобода.
370 гривень тепер – не гроші. За них 12-річного хлопчика ані прохарчувати, ані одягнути. Відтак Оксана наважилася піти до суду. Розповідає, що таке рішення далося їй непросто – з часів шлюборозлучного процесу має застереження до судової тяганини. Але цього разу судовий процес не забрав стільки нервів, як колись. Може, тому, що колишній чоловік так і не з’явився у судовій залі, заздалегідь звернувшись із заявою розглядати справу без нього. У тому ж зверненні до суду погодився сплачувати аліменти у сумі 1200 гривень. Оксана у позовній заяві просила про 1500 гривень, але вже й не перечила – погодилася на 1200. Відтак судове рішення, яке набуло законної сили – на руках, і жінка сподівається на добровільне виконання.

Дехто хибно вважає: яку суму призначив суд, така і належить аж до повноліття дитини. Власне, на прикладі Оксани й інші матері (як правило, після розлучення діти залишаються проживати з матір’ю) можуть звертатися до суду з клопотаннями про збільшення розміру аліментів. Відповідно до статті 192 Сімейного кодексу України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом збільшено за piшенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось iз них та в інших випадках, передбачених цим кодексом.

Відповідно до діючого законодавства, розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим 50% прожиткового мінімуму, виключно для певної вікової категорії. Зважаючи на те, що у 2019 році прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлено: з 1 січня – 1626 гривень, з 1 липня – 1699 гривень, з 1 грудня – 1779 гривень, а для дітей віком від 6 до 18 років з 1 січня – 2027 гривень, з 1 липня – 2118 гривень, з 1 грудня – 2218 гривень, зріс і мінімальний розмір аліментів.

Отож, на сьогодні мінімально рекомендований розмір аліментів становить: для дітей до 6 років – 1626 гривень, від 6 до 18 років – 2027 гривень.

Окрім того, змінами до сімейного законодавства встановлено низку важливих нововведень, що посилюють відповідальність за ухилення від сплати аліментів. Піврічна заборгованість зі сплати аліментів загрожує боржникові відповідальністю у вигляді соціальних робіт на строк від 120 до 240 годин, що відбуваються не більше восьми годин на день.

Неплатники аліментів можуть наразитися й на інші обмеження. Наприклад, стосовно виїзду за кордон чи позбавлення права брати участь у вирішенні питання щодо тимчасового виїзду за межі України дитиною у супроводі іншого з батьків. Також може бути встановлено тимчасове обмеження права керування транспортними засобами, полювання, користування вогнепальною мисливською та пневматичною зброєю.

Органи юстиції взялися за злісних неплатників аліментів з неабияким завзяттям. Скажімо, протягом 2018 року з неплатників стягнули 4,6 млрд гривень боргів, що вдвічі більше, ніж у 2017-му. Цю інформацію Мін’юсту підтверджують і незалежні джерела. Наприклад, Opendatabot, посилаючись на відкриті дані державних реєстрів, повідомляє, що протягом останніх 9 місяців 2018 року 22,05 тисячі боржників погасили свою заборгованість з аліментів. Таким чином, кількість боржників зменшилась на 12%.

Отож, якщо матір у судовому порядку домоглася призначення аліментів, то у неї тепер більше гарантій, що боржник їх сплачуватиме, звісно, якщо має гроші. Бо безробіття й інші соціальні негаразди почасти навіть добросовісних батьків заганяють у глухий кут…

Ольга КУШНЕРИК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here