Головна Новини В урочищі Замкова гора біля села Старий Збараж археологи відшукали унікальну...

В урочищі Замкова гора біля села Старий Збараж археологи відшукали унікальну жіночу прикрсу

Археологічні розкопки, які проводяться в історичних місцях ?, дають науковцям найбільше інформативного матеріалу про стиль життя та побут людей, що проживали в минулому ⌛️.

Окрему категорію таких знахідок становлять прикраси ?, які можуть розповісти про соціальний статус ?? своїх власників, розвиток ремесел і мистецтва ??‍? та тогочасну моду.

У травні 1997 року в урочищі Замкова гора біля села Старий Збараж на Тернопільщині проводились археологічні розкопки під керівництвом Марини Ягодинської. Серед численних знахідок привертає увагу жіноча прикраса – колт.

Колти виникли у ХІ столітті, можливо, як модифікація найважчих скроневих кілець. Ці характерні для слов’ян прикраси підвішувалися до головного убору на стрічці чи металевих ланках – ряснах. Від слова «колти» походить і діалектна назва сережок – «ковтки». Саме ж слово колт походить від праслав’янського *kъl̥tat – «ворушити», «хитати», «штовхати».

Корпус колта виготовлявся технікою лиття з дорогоцінних металів або із сплаву олова та свинцю, щоб задовольнити запити більш широкого кола модниць, які хотіли мати прикраси «як у княгинь». Всередені колти були порожні. Прикрашали їх ажурними візерунками – емаллю, сканню і філігранню. Всередину могли покласти тканину, просочену ароматичною олією. Тож, коли вулицею проходила панянка з такими прикрасами, вона привертала до себе увагу не лише завдяки важким скроневим прикрасам, а й пахощам, які шлейфом тягнулися за нею.

Колт, знайдений на Замковій горі, датується ХІІ – ХІІІ століттям, виготовлений з металу, пустотілий, прикрашений рельєфними орнаментами, краї оздоблені променями. Нині прикраса знаходиться у фондовій колекції Національного заповідника «Замки Тернопілля».

Підготувала : молодший науковий співробітник
фондового відділу Адамович Н. В