Головна Новини Вчителів із Лановеччини цькували через те, що повідомили на урядову “гарячу...

Вчителів із Лановеччини цькували через те, що повідомили на урядову “гарячу лінію” про затримку зарплат. Хто в цьому винен?

Конфлікт через невчасну виплату зарплат виник між вчителями та відділом освіти Борсуківської ОТГ у Лановецькому районі. Двоє вчителів Нападівської філії Борсуківського закладу загальноосвітньої середньої освіти І-ІІІ ступенів, які добивалися виплати зарплат, зазнали тиску. А все через те, що звернулися на урядову “гарячу лінію”, щоб повідомити про проблему, пише Терміново. Гроші до кінця цього ж дня вчителям виплатили. А через декілька днів у школу надійшов наказ від начальниці відділу освіти про те, щоб провести щодо вчителів службове розслідування, адже телефонували вони на “гарячу лінію” у робочий час – вже йшла одна хвилина уроку англійської мови у третьому класі, де викладає Ірина Бородавчук. Про це вона написала у соцмережі “Фейсбук”, а також оприлюднила наказ: “

“Ми, освітяни, які працюють у школах Борсуківській ОТГ, часто відчуваємо на собі, так би мовити, цю “турботу” зі сторони місцевої влади. Питання заробітної плати у цій громаді стоїть дуже гостро. Ще з початку утворення громади почалися затримки з виплати заробітку освітянам. Спочатку вірили й надіялися, що це тимчасово, але куди там…Учителі оббивати пороги кабінету голови громади, начальника відділу освіти з проханнями, скаргами… У відповідь – пусті обіцянки, часом й звинувачення…І все знаходилася якась «поважна» причина – то помилку бухгалтери допустили, то не встигають нарахувати….Держава виділяє освітню субвенцію всім громадам одночасно, майже всі з них стараються кошти виплатити вчасно, щоб і закон не порушувати, і щоб освітяни не відчували дискомфорту. Та тільки не у Борсуках.. Якщо скрізь зарплату платять в кінці місяця, то працівникам закладів освіти вищеназваної ОТГ – із запізненням!!! Важко платилося впродовж цілого року, заробіток за період відпусток отримали майже тоді, коли вже треба було виходити на роботу. Надбавку за престижність платили цілий рік мінімальну – 5%. Рік добігав до завершення, на календарі минуло 16 грудня, а зарплату ще не виплатили за листопад… Тож люди, доведені до відчаю, вирішили звернутися на урядову “гарячу лінію”… Все було б нічого, але телефонний дзвінок годинник урядової лінії зафіксував о 09.26, а урок повинен був розпочатися о 9.25.Оце вже проблема! Тут розпочався справжній булінг. Тиск на вчителів, які звернулися до Уряду, не припинився ще й досі…Тож чашу терпіння переповнив наказ начальника відділу освіти громади щодо працівників, які звернулися на “гарячу лінію”. Вирішили – неодмінно провести службове розслідування, ніби над злочинцями…Ніби це вчителі цілий рік порушували трудове законодавство, а саме – Закон України «Про оплату праці», але ж ніяк не вони, відповідальні працівники ОТГ. От така то в нас окрема республіка, так би мовити – держава в державі… А може вони так хочуть народ залякати, щоб в році, що почався, ніхто й не посмів боротися за свої права?”

Чому вчителі Нападівської школи не отримали зарплату вчасно, чи справді описана ними ситуація із дзвінком на урядову “гарячу лінію” є підставою для проведення службового розслідування і чи є це проявом тиску на педагогів, з’ясовувала журналістка “Терміново”.

Готові оскаржувати догану в суді

Школа у Нападівці є філією Борсуківського закладу загальноосвітньої середньої освіти І-ІІІ ступенів і розслідування доручили проводити директору цього закладу Олегу Тимошенку. Контроль за виконанням цього наказу залишила за собою начальниця відділу освіти громади Олена Солонина. Як розповіла вчителька Ірина Бородавчук, у школі вже провели службове розслідування, проте надавати пояснення вона і її колега відмовилися, тому що не вважають за потрібне щось пояснювати.

– Ми зробили все правильно. У нас ще не було дзвінка у той час, як ми телефонували. Та й годинники не у всіх працюють ідеально, – каже вчителька. – Вчителі дуже відповідальні люди, я постійно дивлюся на годинник, пильную. Якби продзвенів дзвінок, хіба б я могла сидіти в учительській і спокійно говорити?  До речі, із результатами службового розслідування нас не ознайомили, акту нам не показали. Ми не знаємо, що буде далі…

Якщо вчителям винесуть догани, Ірина Бородавчук готова їх оскаржувати в суді. Вона також зауважує, що на урядову “гарячу лінію” зверталися четверо вчителів із їхньої школи. А наказ про службове розслідування стосується тільки двох – її та вчительки математики Світлани Забуйської.

– Бо ми такі, що не боїмося правди, – каже пані Бородавчук. – Нас хочуть затоптати і роблять все проти наших прізвищ. Педагог  не вважає, що щось порушила.

– Я вчителька вищої категорії, працюю в цій школі 15 років, свою роботу виконую,  атестуюся, веду активне шкільне життя, мої учні займають призові місця на олімпіадах, ми беремо участь у конкурсах, – каже вона. Вчителька додає, що місцева громада відстає з самого початку.

– Навіть коли грошей вистачало, ми їх не отримували вчасно. Це не питання одного місяця. Я вже є головою первинної профспілкової організації у цій школі. Вчителі були доведені до відчаю. Прийшли до мене, шукаючи захисту. Я і зателефонувала на “гарячу лінію”.   Якби прийшлося ще раз, я б це зробила ще раз, – каже пані Бородавчук.

– Я і раніше неодноразово зверталася на “гарячі лінії”, маю відповіді, що справді порушене законодавство.

Нападівську школу робили філією  1 вересня 2019 року. Хоча вона, як вважає вчителька, є самодостатньою.

– Нам казали, зробимо філію, проведемо оптимізацію і ви будете вчасно отримувати зарплати, – каже Ірина Бородавчук. – Оптимізація – це покращення, а наразі ми відчули тільки погіршення.  Зарплати вчителям виплатили 16 грудня – цього ж дня, коли надійшли звернення на урядову “гарячу лінію”. Як буде із виплатою зарплат далі, вчителі не знають.

– Ми постійно чуємо, що бухгалтер зробив помилку. Яка помилка вже 4 роки? Вони хочуть над вчителькою провести службове розслідування, а над бухгалтером, який робить систематично помилки – ні. А хіба не йому варто дати догану, що через нього 100 вчителів не отримали вчасно зарплату?  Чи не варто його запитати, чому так? – запитує пані Бородавчук.

– У соцмережах нас всі підтримали. Нема критики у наш бік. Ми мусимо добитися правди. Вже скоро 15 число і ми знову можемо нічого не отримати, бо у них недофінансування.  Вчителька також розповідає, що восени у цій школі був скандал з опаленням.

– У класах була температура повітря +8, поки ми не викликали телебачення, – каже вона. – За добу питання вирішилося.

Ніякого покарання немає Які результати службового  розслідування і чи було воно доцільним, журналістка “Терміново” запитала директора Борсуківського закладу загальноосвітньої середньої освіти І-ІІІ ступенів Олега Тимошенка, якому доручили провести це розслідування.

– Була невеличка затримка із зарплатою, тому що під кінець року таке буває. Вчителі телефонували на “гарячу лінію” і міністерський годинник зафіксував, що вони телефонували у робочий час, – каже він. – На область прислали повідомлення про ці дзвінки, область прислала листа на відділ освіти громади, а відділ передав мені – все по ланцюжку. І я провів розслідування, опитав вчителів як і що було, подивилися на години. Вийшло, що була одна хвилинка під час уроку. Але там така ситуація, якщо звертатися на такі лінії, вони не одразу слухавку піднімають, починаєш телефонувати під час перерви і ти як інтелігентна людина мусиш зачекати. І десь дівчата чекали і поки їх з’єднали, поки вони розказали про свою проблему, то пройшла хвилина уроку. А факти – річ уперта. Ну ми подивилися, що там. Дівчата уроки провели, все зроблено. Ну запізнилися трішки, що їх за це карати? Ніякого покарання немає, бо ситуація проста. У акті ми написали, що нічого страшного не відбулося. До того ж у нас по школах несинхронізовані годинники, у мене може на три хвилини поспішати чи відставати, ніж у вас. Зараз з вами говорю, у мене один час, у вас інший, а у Києві ще інший. Але ми змушені були відреагувати, тому що в них своя робота, а в нас своя.  Все було законно, а те що бувають затримки зарплати, це не від нас залежить.

Субвенція приходить, не вистачає грошей, треба щоб Міністерство кидало добавки. Але ми вже цю цю тему закрили. Зарплату в той же день виплатили.  В освіті є формула, що гроші ходять за дітьми, пояснює пан Тимошенко. Залежно від кількості дітей в навчальному закладі на обслуговування їх навчання на них нараховують гроші – субвенцію. І та субвенція приходить декілька раз на місяць і її розподіляють вже для вчителів, які вчать дітей.

– І так виходить, що цих грошей не вистачає. Ще на початку року все добре, а потім починає бракувати і цей хвостик накопичується і до кінця року стає суттєвим, мусимо звертатися і в область про допомогу, і в місцеві бюджети, нас розуміють і допомагають, – каже він. – До нового року фінансовий рік ми закрили, а те, що всякі нюанси по дорозі зустрічаєш, то вже таке…

Змушена була з’ясувати причину

Вислухали ми і позицію начальниці відділу освіти Борсуківської ОТГ Олени Солонини. Вона підтвердила, що видала наказ про проведення службового розслідування щодо двох вчительок.   – Я не проводила службового розслідування, я тільки дала наказ, щоб його провів директор школи, бо це робить хто? Роботодавець, – каже вона – Чому ми це почали? Тому що було звернення на урядову лінію і нам прийшло два листи з управління освіти облдержадміністрації. Ви самі добре знаєте, що урядова “гаряча лінія” приходить на місце. Ну звичайно, що я мушу дати відповідь. І там запитали, чому це було зроблено під час уроку. Тому що поки вчителі говорили – це був урок, одну хвилинку зафіксували.  Службове розслідування – це що? З’ясувати причини, так воно було чи не так. Якби ви були керівником, ви б таке проігнорували? Звичайно, що я видала наказ для того, щоб директор дав мені пояснення, дійсно так було чи ні? З’ясували, що годинники трішки не так йшли. Відповідь я надіслала у обласне управління освіти. Як би там не було, урок був зачеплений. Ви як мама хотіли б, щоб так у вашої дитини уроки проводили? Чи ви вважаєте, що я начальник маю ігнорувати, коли уроки не проводять.  Це не таке велике велике порушення, тому і нема покарання, зауважує пані Солонина.

– Розслідування проводила не я, я є виконавець, в мене були листи з управління освіти, на які я просто давала відповідь і як начальник відділу освіти я маю право це робити, – каже вона.

– Мені акти дали, я їх відіслала в управління. Поки що вказівок не було про те, щоб когось покарати. Йшов годинник не так, тай йшов. Поки що дивимось, як воно буде, але з’ясувати причину чому так і дати відповідь я мусила.

Також Олена Солонина пояснила, чому вчителям затримують зарплату.

– Субвенція приходить на кількість дітей. Станом на сьогодні в Борсуківській ОТГ є 402 дитини. І вже три роки, відколи існує громада, нам не вистачає орієнтовно півтора мільйона, – каже вона. – І якщо  у 2018 році Тернопільська облрада дала півтора мільйона і ми закрили зарплату, то у 2019 році нам також треба було б півтора мільйона, але нам дали тільки 300 тисяч. Коли я звернулася з листом, що мені потрібно 1 млн 70 тис грн, тому що ми вже з бюджету ОТГ виділяли гроші, нам відмовили, є офіційний лист, підписаний начальником управління про те, що нам треба оптимізувати мережу закладів освіти і зробити або скорочення або пониження. Я зібрала розширену нараду за участю голови ОТГ, директорів шкіл, заступників, по двоє вчителів зі школи. Я пояснила, що є така проблема з вересня. Тому що до вересня ми виплачували гроші повністю. Ми чекаємо субвенції або грошей від області, тому що ми не маємо коштів. Тому затримка відбувалася буквально на 15 днів. Бюджетний рік ми повністю закрили.

“Ніхто не давав вказівок проводити розслідування”

Начальниця управління освіти і науки Тернопільської облдержадміністрації  Ольга Хома каже, що про наказ про службове розслідування дізналася із соцмереж. І запевняє, жодних вказівок про це не давала і взагалі подібне – неприпустиме.

– Вчителі звернулися на урядову “гарячу лінію” і це звернення надійшло до нас, адже зазвичай їх переадресовують на місця, – каже вона.

– Тільки цей лист до нас прийшов, я в інтернеті прочитала, що начальниця відділу освіти видала наказ про проведення службової перевірки. Тобто це рішення прийняли на місцях, я не готова говорити хто – чи керівник громади, чи керівник відділу освіти. Але точно не було рішення ні ОДА, ні урядової “гарячої лінії”, ні нашого управління. Це неправильно, вони собі щось придумали, незрозуміло для кого і для чого. Налякати вчителів? Такого бути не може. Навіть якщо вже була хвилина уроку, коли вчителька зверталася на “гарячу лінію”, це не є підставою для проведення службового розслідування. З вчителями можна було це на місці з’ясувати і запитати, чому вони телефонували під час навчального процесу і взагалі, чи вони спілкувалися з керівником навчального закладу, чому затримали зарплати. Бо коли ми подали на відділ освіти листа з “гарячої лінії”, нам відповіли, що зарплата виплачена в повному обсязі в той же день. Ні щодо затримки зарплат, ні щодо службового розслідування ніхто з вчителів в обласне управління освіти не звернувся, зауважує пані Хома.

– Якби звернулися, ми б реагували відповідно. Щоб ми дали офіційну відповідь, має бути звернення, – пояснює вона. – Треба також розуміти, що з управлінь обласних державних адміністрації знято нагляд і контроль. Це передано на місця. Тобто ОТГ самі контролюють свої навчальні заклади, вони є, як самі кажуть, незалежними. Але разом з  тим, коли вчителі звертаються офіційно з листом до нас про те, що їх цькують, бо це виходить цькування двох людей, ми могли б на це реагувати. Але до нас ніхто не звертався. Тільки у “Фейсбуці” написали і все… Проводити таке службове розслідування – це неправильно. Тут або питання упередженості, або хотіли налякати вчителів, щоб так не робили. Вперше бачу такий випадок. Боронь Боже, щоб ми чи Міністерство давали такі вказівки. Якщо на “гарячу лінію” надходять такі звернення, їх оформляють у відповідну рамку і там суто стенограма того, що людина говорила і все. Там не пише, що я маю провести службове розслідування. Відповідно управління освіти надсилає листа у відділ освіти, що на “гарячу лінію” було таке-то звернення, просимо надати відповідь. Ми не пишемо, що вони мають провести службове розслідування, сьогодні мають виплатити зарплату чи ще щось. Вони мають нам відповісти : виплатили чи ні. Нас більше нічого не цікавить. Відповідно ми на “гарячу лінію” даємо відповідь, що до такого-то числа педагогічним працівникам була виплачена зарплата. І ми не дивимося на години, ми не маємо графіка дзвінків кожної школи. До того ж в когось уроки починаються о 8.30, в когось в 9.00. І перерви кожна школа по-різному ставить, – у когось перша-друга перерва по 5 хвилин, а в когось перша перерва 10 хвилин. Ніхто не має їх розкладу дзвінків, щоб вираховувати, коли розпочався урок і коли телефонували. Це ж абсурд.

Коментар Юлія Гесюк, юрист:

Строки та періодичність виплати заробітної плати працівникам закріплені в ст. 115 КЗпП і ст. 24 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР. Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів – представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Таким чином, грaничні строки виплати зарплати – нe пізніше 22 числа за першу половину поточного місяця та  не пізніше 7 чиcла наступного місяця – за другу половину. Згідно зі ст. 97 Кодексу законів про працю власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не мають права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, установлені законодавством. У випадках порушення встановлених строків виплати заробітної плати роботодавець зобов’язаний компенсувати працівникам втрати частини заробітної плати відповідно до Закону України “Про компенсацію  громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати”. За  порушення встановлених строків виплати зарплати та інших виплат, передбачених законодавством про працю, працівникам бiльш, нiж за один місяць та  виплату їx не в повному обсязі, статтею 265 Кодексу законів пpо працю України передбачені штрафи у трикратному розмірі мінімальної зaрплати, встановленої законом на мoмент виявлення порушення. Штрафи за порушення законодавства про працю накладаються центральним органом виконавчої влади, щo реалізує державну політику з питaнь нагляду та контролю за дoдержанням законодавства про працю, у пoрядку, встановленому Кабінетом Міністрів.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here