Головна Новини Виходець з Тернопільщини був першим головою Світового Конгресу Українців

Виходець з Тернопільщини був першим головою Світового Конгресу Українців

12–19 листопада 1967 року в Нью-Йорку відбувся перший Світовий конгрес вільних українців. Відкриваючи перший СКВУ в Нью-Йорку, наш земляк отець-прелат Василь Кушнір, якого пізніше обрали першим президентом СКВУ, сказав: «У розбудженій духовності і совісті вільного українця Світовий конгрес вільних українців ставить програму: Україна мусить бути українською; найніжніші струни наших почувань мусять бути українськими; молода українська генерація мусить бути українською; Україні ми мусимо приготувати майбутність радіснішу і гіднішу, ніж усі її дотеперішні найсвітліші історичні дні…»
Конгрес став першою масовою маніфестацією української єдності в церковній, громадській і політичній сферах життя. Участь у цих зборах взяли понад тисячу делегатів з 17 країн світу. Конгрес прийняв рішення про створення Світового конгресу вільних українців, який після проголошення незалежності України був перейменований на Світовий конгрес українців (СКУ), пише svoboda
До речі, о. Василь Кушнір народився 17 вересня 1893 р. у с. Вікно на Гусятинщині. Навчався у гімназіях Тернополя і Львова. Під час Першої світової війни воював у складі австро-угорської армії. У 1923–1924 рр. учителював. Студіював богослов’я у Львові та Інсбруці (1926–1929), де здобув докторат. Висвячений на священника у жовтні 1927 р. владикою Микитою Будкою в Добромірці на Збаражчині – рідному селі єпископа Будки. В 1927–1934 рр. був професором історії Церкви в духовній семінарії у Станіславові (нині – Івано-Франківськ).
Від 1934 року о. Василь Кушнір – в Канаді, канцлер єпархії у Вінніпезі. Згодом – генеральний вікарій, член-засновник Комітету українців Канади, його президент (1940–1952, 1957 –1971), в 1971 році став почесним президентом. В листопаді 1946 р. Василь Кушнір і Володимир Коссар вручили петицію від КУК Генеральному секретарю ООН Трюгве Лі із закликом до ООН створити організацію, яка зайнялася б налагодженням фінансування, транспортування й поселення 800 тисяч переміщених осіб української національності; зокрема про надання допомоги у поселенні 300 тисячам таких осіб у Канаді, США, Аргентині. Засновник і голова Панамериканської української конференції, член Канадської ради народного мистецтва, голова і перший президент Світового конгресу вільних українців у 1967–1969 і в 1973–1978. Нагороджений Шевченківською медаллю та медаллю папи Павла VI. 1977-го з нагоди 50-ліття священства іменований Протонотарем Ватикану. Помер у Вінніпезі 25 вересня 1979 року і там похований.
Світовий конгрес українців усіляко сприяв тому, щоб незалежність України відразу ж після проведення референдуму 1 грудня 1991 року визнали десятки країн світу.
Сьогодні Світовий конгрес українців – одна з найвпливовіших проукраїнських сил у світі. Він об’єднує понад 20 мільйонів українців у 53-х країнах.
Нині, у час військової агресії Російської Федерації проти України, світова українська спільнота активно домагається через парламенти і уряди держав, де проживають, посилення санкцій проти країни-агресора. Величезну матеріальну допомогу отримують Збройні сили України від волонтерських організацій з різних країн, де є українські громади.

Віктор КУЛИК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here