2 лютого був опублікований черговий рейтинг Webometrics Ranking of World’s Universities, що визначає місця університетів світу за показником їх присутності в мережі Інтернет. Загалом дослідження Webometrics, що публікуються двічі на рік, охоплює дванадцять тисяч університетів з усього світу. Серед них – 325 українських вишів, передає Освіта.ua
У процесі складання Webometrics Ranking of World’s Universities розробниками враховується кількість проіндексованих пошуковими системами сторінок сайту вищого навчального закладу, зовнішні посилання на нього, цитованість ресурсу, а також кількість завантажених на сайт файлів, іншими словами, змістовна та інформаційна активність сайту навчального закладу.
Розробники також зазначають, що при складанні рейтингу університетів кількість відвідувачів сайту та його дизайн не враховуються.
Слід зазначити, що майже всі лідери українського сегменту рейтингу значно покращили власні позицїї у порівнянні з попередніми результатами Webometrics.
Так, Київський політехнічний інститут (КПІ) піднявся з 1325 на 957 місце у загальній таблиці університетів світу, а Львівська політехніка замість 1738 отримала 1248 місце.
Значно покращили свої місця Національний педагогічний університет ім. Драгоманова, Національний авіаційний університет, Донецький національний технічний університет та Донецький національний медичний університет імені М. Горького, Сумський державний університет, Одеський національний університет ім. Мечникова тощо.
Отже, у січні 2012 року до рейтингу включено 325 вітчизняних вищих навчальних заклади.
ТОП-20 українських університетів відповідно до рейтингу Webometrics Ranking of World’s Universities (Rank of Universities of Ukraine, January 2012) виглядає наступним чином (*місце в світовому рейтингу):
(1) НТУУ “Київський політехнічний інститут” (957*);
(2) Національний університет “Львівська політехніка” (1248*);
(3) Національний педагогічний університет ім. Драгоманова (1747*);
(4) Національний авіаційний університет (1922*);
(5) Київський національний університет ім.Шевченка (1934*);
(6) Львівський національний університет ім. Франка (2105*);
(7) Донецький національний технічний університет (2188*);
(8) Сумський державний університет (2359*);
(9) Донецький національний медичний університет ім. Горького (2402*);
(10) Одеський національний університет ім. Мечникова (2437*);
(11) Східноукраїнський національний університет ім. Даля (2530*);
(12) Чернівецький національний університет ім. Федьковича (2829*);
(13) Черкаський національний університет ім. Хмельницького (2922*);
(14) Тернопільський національний технічний університет ім. Пулюя (3169*);
(15) Національний університет кораблебудування ім. Адмірала Макарова (3320*);
(16) Ніжинський державний університет ім. Гоголя (3369*);
(17) Запорізький національний університет (3521*);
(18) Національний аерокосмічний університет ім. Жуковського (3598*);
(19) Харківський національний університет ім. Каразіна (3602*);
(20) Одеська національна академія зв’язку ім. Попова (3606*).
Також Київський політехнічний інститут та Львівська політехніка увійшли у Топ-100 університетів Східної Європи (Top Eastern Europe). Серед сусідів України найбільше представництво у Top-100 Eastern Europe мають Росія – 20 університетів, Польща – 17, Чехія – 15 та Румунія – 13.
П’ятірка країн лідерів рейтингу – США, Німеччина, Велика Британія, Канада та Іспанія.
Організатори Webometrics зазначають, що метою рейтингу є стимулювання навчальних закладів і студентів для веб-присутності. У разі якщо веб-діяльність закладу є нижчою, ніж академічні успіхи, організатори рейтингу рекомендують переглянути власну політику та орієнтуватися на вагоме збільшення обсягу та якості електронних публікацій.
Рейтинг Webometrics корелює з якістю та академічним престижем, однак організатори також зазначають, що при виборі університету абітурієнти мають також брати до уваги й інші показники діяльності вищих навчальних закладів.
Рейтинг складений дослідницькою групою Cybermetrics Lab при найбільшому в Іспанії дослідницькому центрі Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (Вища рада з наукових досліджень).