Скандал навколо виявлення надлишку виборчих бюлетенів на підприємстві «Тернограф» 21 жовтня прокоментували кандидати на посаду міського голови або їхні представники. Подаємо найважливіші моменти їхніх виступів.
Тарас Пастух: «Перед нашим приїздом тільки розпочався процес знищення пластин, з яких друкувалися бюлетені. Ми просили, як представників друкарні, так і представників територіальної виборчої комісії показати акт про те, що відповідні пластини знищувалися або про те, що залишки бюлетенів чи браковані знищувалися. 20 жовтня ніхто нам не зміг надати такі акти. Говорили, що акту немає і члени комісії, які входили у контрольну комісію, яка мала здійснювати нагляд за друком бюлетенів і за процесом знищення. А 21 жовтня в приміщенні ТВК з’явився акт про те, що такі бюлетені і пластини були знищені в п’ятницю 16 жовтня. В той же час, 20 жовтня під час надання свідчень слідчому, голова комісії особисто заявив про те, що ним персонально разом з іншими двома членами комісії тільки 20 жовтня почалося знищення пластин і бюлетенів. Акт просто склали заднім числом, і люди своїми підписами самі себе підставляють на кримінальну справу.».
Володимир Бліхар: «Коли ми завітали на друкарню, то серед різної поліграфічної продукції і серед газет були дуже акуратно прокладені бюлетені для голосування за міського голову. В обладнанні з кліше були пусті бланки, готові до друку. В друкарні не було охорони. Там де сортували газети, там же були бюлетені і протоколи. До бюлетенів був вільний доступ. У друкарні сказали, що 19 числа закінчився договір з державною службою охорони, хоча згідно закону охорона здійснюється до кінця друкування виборчих бюлетенів. Насправді там відбувалися дивні речі, і незрозуміло скільки друкарня надрукувала бюлетенів, бо ні одного наказу по фірмі, і актів знищення на території поліграфічного підприємства під час нашого перебування там не було. Пошкоджених бюлетенів там не було, а були повністю придатні до використання. На запитання про кліше чому вони не знищені відповідь була просто чарівна: «Можливо в неділю якійсь комісії не вистачить чи якісь замокнуть бюлетені і ми їх додрукуємо.» Це, напевне, вперше за історію виборчого процесу в Україні за часів Незалежності ми маємо можливість в день виборів додруковувати виборчі бюлетені. »
Ігор Вонс: «Велика відповідальність зараз на правоохоронних органах, тому що їхнє швидке, неупереджене розслідування має дати відповідь чи це людська халатність чи дійсно організована акція по фальсифікації виборів. Відповідальність мають нести і замовники, і виконавці. Ця типографія на президентських виборах також була помічена у друкуванні різних замовних матеріалів, що стосувалися діючого Президента. За результатами розслідування однозначно має зробити висновки і ЦВК, тому що є загроза взагалі легітимності мера, який буде обраний на наступні два роки. На жаль, ця виборча кампанія у Тернополі перетворилася просто в набір брудних технологій.».
Петро Ландяк: «75 стаття закону «Про місцеві вибори» визначає, що має бути створена контрольна комісія і вона має бути утворена представниками фракцій у Верховній Раді України. Тут або повна наша безвідповідальність українська або це була пастка свідома, тому що члени контрольної комісії не були при друкуванні бюлетенів. Вони не працювали. Напевне, про замовників ми можемо догадуватися, але правоохоронні органи мають провести оперативне розслідування, і встановити замовників. Є пропозиція звернутись до ЦВК, щоб перенести вибори по Тернополю, бо не знаємо скільки вивезли бюлетенів. Закон передбачає, що вибори недійсні, якщо бюлетенів є на 10 % більше. Але і 9% можуть суттєво вплинути на результати виборів. Вважаю, що в цих умовах проводити вибори є недоцільно і неправильно.».
Ольга, представниця Михайла Ратушняка: «Ми вважаємо, що додатковий друк бюлетенів – це обман виборців, і засуджуємо ту політичну силу, яка вдалася до таких дій. Політична сила причетна до цього нахабного фальшування не має морального права брати участь у виборах, які вона намагалися зірвати. Ми будемо звертатися до правоохоронних органів в області проконтролювати процес, і будемо закликати голову ОДА взяти розслідування під особистий контроль та назвати партії та імена осіб, які причетні до спроби фальшування виборів.».
Олег Сиротюк, представник ВО «Свобода»: «Ми зацікавлені, щоб на це питання правоохоронні органи якомога швидше і оперативніше дали відповідь, вони знімуть політичну складову в даній ситуації. Я назву політичні сили і прізвищ, бо ніхто конкретно нічого не говорить. Тільки політичні партії, які мають фракції у ВРУ могли делегувати своїх представників у контрольну комісію, яка здійснює нагляд за виготовленням і знищенням бюлетенів, друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів. Договір на друк бюлетенів між ТВК і видавництвом «Тернограф» підписаний головою комісії – представником «Народного Фронту».
Зацитую витяг з Протоколу Тернопільської міської територіальної виборчої комісії від 8 жовтня 15 року. «п.5. Вирішила: утворити контрольну комісію для здійснення контролю за виготовленням бюлетенів на підприємствах-виготовлювачах та дотримання вимог щодо знищення друкарських форм у складі: Воробель О.М – від БПП «Солідарність», Романів В.В. – від Радикальної партії Олега Ляшка, Палюх І.Б. – від ВО «Батьківщина».
До складу обласної контрольної комісії також увійшли представники від БПП, «Батьківщини» та об’єднання «Самопоміч». Шановні колеги, Ви делегували у контрольні комісії тих представників, які або не справилися, або не хотіли, або отримали завдання не виконувати свої обов’язки визначені законом. Шість членів контрольної комісій несуть відповідальність за ситуацію, яка склалася на видавництві. Зараз ми маємо спробу зриву місцевих виборів. Кому це вигідно? Тільки тим, хто ці вибори програє.».