Керівники партії і фракції «Батьківщина» пильно стежать за об’єднанням з «Фронтом змін» (ФЗ). У вересні глава центрального штабу партії Юлії Тимошенко Олександр Турчинов повідомив, що партійців стало на 12 000 більше. Але це тільки половина правди. Джерела Forbes у фракції «Батьківщина» повідомляють, що паралельно з об’єднанням йде ще один процес: колишні однопартійці Яценюка з ФЗ, в тому числі ті, хто не вступили в «Батьківщину», ведуть переговори про створення нової партії на основі «Фронту». Хто стоїть за цим процесом і чому фракція не може об’єднатися? Нагадаємо, що ми нещодавно писали про проблеми об’єднання на Тернопільщині, та про те, що до Батьківщини неохоче вступають “фронтовики”.
Заходи впливу
У фракції Яценюка не можуть розібратися, хто з її членів уже поповнив ряди «Батьківщини». Нардеп і колишній фронтовик Анатолій Дирів повідомив Forbes, що це вже зробили екс-керівник Житомирської обласної парторганізації ФЗ Геннадій Зубко і колишній керівник Київського обласного осередку Володимир Полочанінов. Екс-керівник Дніпропетровської облпарторганізації Андрій Павелко та його тесть Леонід Сергієнко, за словами депутата, написали відповідні заяви, але поки їх в партію не прийняли.
У «Батьківщині» поспішили записати в члени партії мінімум чотирьох фронтовиків
Ще кілька нардепів від «Батьківщини» розповіли Forbes, що на останньому засіданні фракції про вступ до партії Зубко і Полочанінова повідомив сам Яценюк. Фронтовики цю інформацію заперечують. Полочанінов неприємну історію перевів на жарт, яку розповів соратникам: мовляв, якщо у керівництва фракції є його заява, то у нього є розписка Яценюка в тому, що в разі перемоги останнього на президентських виборах депутат стане прем’єром.
Зубко з цією темою поводиться обережно. З вересня він займається об’єднанням двох партій у Житомирській області. Всі фронтовики, які підтримують цей процес, вже написали заяви. Але сам він у партію вступати не збирається, роблячи наголос на тому, що така його позиція на роботу у фракції ніяк не впливає.
На відміну від соратника, Павелко говорить прямо: чутки про його вступ в партію поширюють навмисно. Таким чином, припускає він, керівництво фракції намагається схилити його до цього кроку: «Вони розраховують, що після заяви про масовий вступ депутатів (від «Фронту змін»), члени обласних парторганізацій ФЗ почнуть активно вступати до «Батьківщини». Він також упевнений, що його намагаються вижити з фракції: спочатку називали потенційної «тушкою», тепер стверджують, що він веде «свою гру». «Але я не вступаю в партію, тому що відповідальний за членів «Фронту змін» у Дніпропетровській області», – запевняє Павелко. Яценюк заяви соратників не прокоментував. Його прес -секретар пообіцяв надати коментарі, але потім на дзвінки та повідомлення редакції відповідати перестав.
Єдиний фронт
У якій своїй грі звинувачують Павелко? Два джерела у фракції «Батьківщина» розповіли Forbes, що важливою причиною поки завуальованих конфліктів між фронтовиками і керівництвом фракції є бажання нардепів відродити фактично розформований «Фронт змін». Для цього у депутатів є практично все необхідне: незадоволені злиттям люди в їх і сусідніх облорганізаціях і гроші.
Ядром нової партії на основі ФЗ повинні стати ті члени місцевих рад різних рівнів, які відмовилися йти в партію Тимошенко.
Як називатиметься майбутня партія, скільки членів у неї увійде і хто, крім самих фронтовиків, буде її спонсорувати – поки невідомо. Джерело Forbes з оточення одного з депутатів фракції повідомило, що всі ці питання – на стадії обговорення, яка тривала все літо. Але розрахунок робиться на те, що від «Фронту змін» в обласні, міські та районні ради пройшло 2000 осіб. Переважна більшість з них не вступили в «Батьківщину» і не планують цього робити. Ці люди, розповідає джерело, періодично звертаються до депутатів – фронтовиків з пропозицією створити нову партію, яка стояла б на тій же ідейної платформі, що ФЗ. Вони повинні будуть скласти кістяк майбутньої партії. Її можливим лідером, за словами джерел у фракції, може стати Павелко. Сам він, як і Полочанінов, цю інформацію не спростував і не підтвердив. Обидва депутати назвали її чутками, які вони не коментують. Зубко заявив Forbes, що його плани залишитися безпартійним і є відповідь на питання про можливе членство в майбутній партії.
Її створення може стати серйозним іміджевим ударом по Яценюку. Адже якщо в партію увійде більшість фронтовиків, в тому числі народні депутати, це означатиме, що він не зміг об’єднати навколо себе колишніх соратників і поповнити ряди «Батьківщини».
На рівні керівництва фракції це, очевидно, розуміють. Зам Яценюка Сергій Пашинський, незважаючи на жорсткі заяви фронтовиків і їх небажання вступати до «Батьківщини», заявляє: приводом для їх виключення може стати лише спільне голосування з владою. Поки про це не йдеться.
P.S. Тепер стає зрозуміло, чому зі своєю партійністю тягне час Степан Барна вічний соратник Заставного, та чому сам Роман Йосипович залишається в “підвішаному політичному стані”.