На тлі останнього у цьому році шкільного дзвоника, Тернопільська міська рада раптом згадала про школу. Дядечки, мабуть пригадавши свої шкільні роки, розчулено вирішили проявити турботу про підростаюче покоління, яке вибирає не тільки «Колу», «Пепсі», нехай навіть сумнівної якості із шкільних буфетів, але й споживає те, що пропонують в учнівських їдальнях.
Так от, Тернопільська міська рада заборонила використовувати у навчальних закладах харчові продукти, що містять синтетичні барвники, ароматизатори, підсолоджувачі, посилювачі смаку та консерванти. Ініціатором такої заборони виступив секретар міської ради Ігор Турський, мотивуючи її потребою збереження здоров’я дітей. «Вже з шкільних років необхідно дбати про прищеплення дітям культури раціонального та збалансованого харчування», – наголосив пан Ігор.
І як ви думаєте, кому Ігор Турський запропонував контролювати таке рішення? Скажете, санстанції, кому ж іншому? Помиляєтесь, депутат переконував усіх в сесійній залі, що контролем за виконанням названого рішення, мовляв, має займатися не санстанція, а муніципальна поліція. Є така у Тернополі. Не більше і не менше. Офіційна мотивація – санстанція виконує таку роботу неякісно, тож цим має опікуватися поліція. Правда, депутати не підтримали такої пропозиції, і контролювати торгівлю харчовими продуктами у школах будуть таки органи санстанції та профільні інспекції.
Залишимо на совісті пана секретаря обґрунтування того, що поліціянти-мунціципали мали б додати до переліку своїх контролюючих прав ще одне право на перевірку автентичності згаданих харчових продуктів. Так і проситься згадати відоме прислів’я, «при чому тут міліція, як грім корову убив?».
А взагалі, чи не краще тернопільським депутатам , в тому числі й районного ґатунку домагатися від правоохоронних органів та відповідних служб припинення каналів постачання у шкільні їдальні неякісних продуктів, «лівака» невідомого походження?
Наприклад, у райцентрі Чортків свого часу працівники обласної інспекції з питань захисту прав споживачів виявили кричущі факти неякісного харчування учнів. Окреме питання, чому їх обслуговувало на час перевірки ТОВ «Галс-ЛТД» аж із сусідньої, Чернівецької області. Невже не було ближчих кандидатів на постачання продуктів в чортківські школи?
А в них, у школах, перевіряльники побачили гнилу капусту, заморожену потерту моркву, яку давали дітям замість свіжої, а ще – виявили сметану з простроченим терміном споживання, борошно, крупи гречані і пшеничні без маркування, на м’ясній та рибній продукції теж не вказувалось виробника. У документації щодо отриманих продуктів харчування представлена частково, у накладних не вказано ціни за кілограм. Гидко, але факт: наприклад, в їдальні шостої школи учням продавали вівсяне печиво разом… з мурахами. У трьох перевірених школах у їдальнях було відібрано зразки приготовлених страв для лабораторного дослідження. За результатами аналізів виявилось, що всі продукти не відповідають нормативним документам…
Та що там дивуватися, що чиновники-посадовці дозволили несумлінному постачальнику продуктів із сусідньої області годувати непотребом школяриків із Чортоква. От, у райцентрі Монастириська, тієї ж, Тернопільської області, родина заступника голови райради Степана Бойка взялася за випічку хліба та продаж продуктів харчування. Хліб, з чиновницького цеху, випечений в умовах антисанітарії, на старому обладнанні найнятими особами, що у відповідних документах не значаться, відправляється у шкільні їдальні. І все це на очах у контролюючих органів. Більше того, отой горезвісний хліб, випечений без дотримання відповідних документів чи то з примусу, чи з власної волі місцеві підприємці реалізовують у всьому районі, в тому числі, у найбільшій в окрузі Ковалівській школі…
Може, ви думаєте, що факти, коли на очах керівників держслужбовців районного ґатунку відбувається нехтування здоров’ям школярів – у Тернопільській області поодинокі? Так ні.
Прокуратурою області, прокурорами Бучацького, Гусятинського, Заліщицького, Зборівського, Підволочиського, Кременецького, Чортківського, Тернопільського районів та Тернополя виявлено факти надходження до дитячих закладів продуктів харчування без супровідних документів про їх походження та якість, використання у дитячому харчуванні продукції, яка заборонена до вживання дітьми….
А ви кажете – ароматизатори, консерванти. Це звичайно, добре, що кольорову солодку гидоту у тернопільських школах заборонили. От ще би чиновники у владних кабінетах Тернопілля ширше відкрили очі і побачили те, що спричиняє появі у шкільних їдальнях неякісних продуктів невідомого походження, які несуть не меншу загрозу юному організму, ніж згадані барвники. Та щось заважає мерам, головам рад, начальникам міських управлінь освіти, зрештою, директорам шкіл, завідуючим шкільними їдальнями та харчоблоками побачити очевидне.
Зрештою, оте, очевидне, важко розгледіти, коли зір заступає соціальна глаукома – корисливість, кругова порука і особиста зацікавленість у неприкритих оборудках. Нехай навіть ціною дитячого здоров’я…
Орест Сарматський, Коррупт