Головна Новини “Київські файли” в тернопільському архіві

“Київські файли” в тернопільському архіві

4 листопада відбувся показ фільму “Київські файли” в Тернопільському державному архіві в рамках Мандрівного фестивалю Docudays UA
Стрічка занурює в час, коли особисті життя людей руйнувала параноя радянського режиму, і показує, як на них впливала ця маніакальна недовіра. Фільм розповідає про українську дисидентку, нідерландського шпигуна-аматора та французьку туристку, яку 50 років тому зрадив «коханий», які натрапляють в архіві на справи, відкриті на них самих. І поринають у спогади та інші факти які супроводжували їх тогочасне життя.
Історії героїв нагадують нам про важливість прозорості, відповідальності за злочини та важливість захисту прав особистості в будь-якому суспільстві.
На обговорені фільму також можна було почути власні історії. Гостя Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA з Кишинева Наталя Віцинська та регіональний координатор  Volodymyr Khanas розповіли про власний досвід життя в часи радянської окупації та те, як влада промивала мозок та в що “заставляла” вірити людей.
Пані Наталія розповіла, як її подругу вигнали з комсомольців, через переїзд батьків в Ізраїль. А також про надіслану жуйку з закордону, яку розтоптав її брат, з яким вона хотіла поділитись нею, аргументуючи це тим, що “Це ворожі держави таким чином, їх (справжніх КОМСОМОЛЬЦІВ) хочуть отруїти”
Також директор ДАТО Федір Полянський зазначив: “Фільм важливий як для простих людей, які могли й не здогадуватись про заведені на них справи, так і для працівників архіву, про їх роботу мало хто знає, а вони в свою чергу бачачи сотні документів, але практично ніколи особисто не знають людей чиї справи потрапляють до їх рук”
Якщо ви побачите афішу “Київських файлів”, без сумніву ідіть! Почути історію від справжніх людей завжди цінно та цікаво, адже ці історії зачіпають за живе і показують, як можна маніпулювати долями людей.
Показ фільму вдалось провести завдяки підримці та розумінню важливості цієї теми директором ДАТО Федором Полянським
Фільм мав би бути для масового глядача, щоб кожен міг зробити висновки самостійно. Стрічка важлива для пам’яті про нашу історію та неволю радянського союзу і його вплив на долі народу. Людям, які жили в той час, є що згадати, а молоді важливо знати такі факти, щоб ще більше ненавидіти все, що пов’язано з росією та ніколи, нікому навіть жартома не казати “Раніше було краще”.

Соня Гунько