Конструкція трекових систем освітлення представляє споти з одного або кількох освітлювальних приладів, встановлених на шинопроводі – спеціальній рейці з алюмінієвого або пластикового профілю. Кількість та тип світильників у треку визначається дизайн-проектом. Рейка встановлюється на стіну чи стелю з урахуванням необхідного напрямку освітлення.
Трекове освітлення https://interiorhouse.com.ua/ дозволяє регулювати вектор потоку світла на предмети, що акцентуються. Застосування і популярність такого типу освітлення серед дизайнерів інтер’єру пояснюється зручністю монтажу і яскравим ефектом, що виділяється. Спрямоване світло в треку здатне внести особливий затишок у приміщення та квартири, а також виділити картини, композиції, фотографії, меблі та інші об’єкти в інтер’єрі.
При оформленні заходів, театральних постановок, залів кінотеатрів, виставок мистецтва, ресторанів та шоурумів потрібна особлива виразність предметів та поверхні. З таким завданням також допоможуть упоратися трекові системи. Точкові спрямовані світильники дозволяють реалізувати безліч інтер’єрних ідей.
Які бувають трекові світильники
Як світильники для трекових систем використовуються прожектори, акцентні споти, підвісні та інші види ламп. Основною відмінністю від звичайних світлових приладів є розміщення у спеціальному шинному профілі з можливістю змінювати напрямок, місце розташування та кут нахилу. Трекові світильники підбираються, виходячи з необхідного потоку світла. Для точкового освітлення потрібно застосування акцентних ламп, для основного освітлення приміщення необхідні пристрої з широким кутом розсіювання.
За формою
По виду конструкції та типу освітлення трекові світильники бувають:
- Точкові – одиночна лампа для спрямованого акцентованого підсвічування зі змінним кутом повороту. Використовується для виділення товарів, предметів декору та меблів, а також висвітлення окремих об’єктів.
- Лінійні – комплект з розташованих разом кількох світильників або подовжена світлодіодна стрічка у шині. Джерело світла вільно переміщається по всій довжині конструкції. Такий трек забезпечує широку зону світлового потоку.
- Лінійно-поворотні – лінійні світильники за принципом подовженого елемента з можливістю зміни кута повороту. Регулювання напряму світлового потоку забезпечує універсальність та мобільність моделі.
Виділимо кілька важливих порад для вибору та встановлення треків:
Об’єкт освітлення впливає вибір джерел світла. Потужність, напруга, колірна температура та інші характеристики світильників залежать від розташування та завдання. Для локального підсвічування підійдуть низьковольтні точкові треки, для прихованої установки в стіні і стелі вибирають тип шини, що вбудовується, для загального і яскравого світла з широким розсіюванням – теплий або холодний потужний лінійний трек.
Виробники пропонують готові трекові освітлювальні системи у комплекті або одиночне обладнання для індивідуального розподілу та встановлення за принципом конструктора. Набори дозволяють скористатися готовим рішенням та встановити світильники без витрачання зайвого бюджету та часу. Варіант самостійного підбору не обмежує необхідну кількість світильників, їх форму та тип моделі, а також забезпечує унікальний дизайн квартири та інших приміщень.
Трекові системи за видом електроживлення поділяються на однофазні та трифазні з живленням від мережі 220В. При облаштуванні кількох груп освітлення з роздільним керуванням необхідно вибирати трифазний світильник. Побутове стандартне підсвічування розраховане на однофазний тип напруги із загальним вимикачем. Необхідний вид освітлення впливає кількість фаз.
Треки оснащуються різними видами шинопроводу. Шина буває стандартної лінійної або фігурної форми та вміщує певну кількість джерел світла. Лінійні l-подібні моделі та точкові світильники дозволяють організувати підсвічування певних зон. Фігурний трек призначений для загального освітлення. Для розміщення в площинах розрізняють підвісні кріплення на тросиках, вбудовані або накладні трекові світильники, що заглиблюються. Світильник фіксується у шині за допомогою сучасних магнітних або адаптерних з’єднувачів. При покупці не слід економити бюджет. Ребра жорсткості, товщина та матеріал корпусу, міцність дроту, пожежозахисність – основні показники безпеки експлуатації та високого робочого ресурсу системи.
Для облаштування освітлення на вулиці, у ванній, майстерні та інших об’єктах з підвищеною вологістю використовуйте трекові системи з показником пило- та вологозахисту (IP) не менше 44. Стійкі до опадів і постійним контактом з вологою світильники мають ступінь захисту IP54 та IP65/ 66. Для освітлення передпокоїв, віталень, спальні квартири та комерційних приміщень підійде стандартний тип захисту IP21/24.